Ukrajna után Franciaország „a külföldről érkező hírmanipulációs kísérletek által leginkább célba vett ország Európában” – jelentette ki pénteken François Bayrou francia miniszterelnök.
Bayrou – european newsroom
Az „információs háborúban, amely a folyamatban lévő konfliktusok és geopolitikai feszültségek összefüggésében egyre súlyosabb, Franciaország az elsődleges célpont. Ukrajna után Franciaország a külföldről érkező manipulációs kísérletek legjelentősebb célpontja Európában” – mondta a kormányfő a Viginum, a külföldi digitális beavatkozás elleni küzdelemmel foglalkozó francia szervezet éves fórumán, amely idén azt vizsgálja, hogyan lehet megvédeni a demokráciát a hírmanipulációval szemben.
„Kínából érkező (manipulációs) tendenciákat észlelhetünk. Oroszországból masszív beavatkozásokat regisztrálunk” – hangsúlyozta a miniszterelnök, idézve az Európai Külügyi Szolgálat jelentését, amely szerint a 2023 és 2024 között Európában regisztrált 505 incidensből 257 Ukrajnát, 152 pedig Franciaországot érintette.
„Ez jól mutatja, hogy milyen mértékben veszik célba hazánkat. A fenyegetés itt van. Egy olyan fenyegetés, amely közvetlen, amely minden franciát érint, abból a szempontból, hogy társadalmunk a képernyők társadalmává vált” – hívta fel a figyelmet a kormányfő, aki különösen a mesterséges intelligencia veszélyére figyelmeztetett, amely „soha nem látott mértékű manipulációt tesz lehetővé”.
„Pedig a demokrácia az egyetlen olyan rendszer, amely nem tud fennmaradni, ha az állampolgárok nem férnek hozzá a valódi, megbízható információkhoz” – tette hozzá.
„A tét geopolitikai és technikai, de mindenekelőtt politikai, a szó állampolgári értelmében. A tét az, hogy képesek vagyunk-e egy olyan közösséget alkotni, amely egyazon demokratikus eszme mögött áll” – fogalmazott François Bayrou.
„Látszólag békében élünk, de valójában háborúban állunk, egy egyedülálló háborúban, amelyet nevezhetünk virtuálisnak vagy hibridnek, de attól még nem kevésbé valós. Ez az információs háború” – mondta a miniszterelnök, aki a Viginumot „hatékony cselekvési eszközként” üdvözölte ebben a háborúban, „amely a jog és az alapvető szabadságjogok tiszteletben tartását helyezi működésének középpontjába”.
A Viginum a miniszterelnöki hivatal Nemzetvédelmi és Biztonsági Főtitkárságához tartozik, amely a terrorizmus, a dezinformáció és a kibertámadások elleni küzdelemmel kapcsolatos programokért felelős.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »