Nagymácséd település neve a Kuciak kettős gyilkosság révén örökre beíródott Szlovákia történetébe. A faluban mindmáig tiszteletben tartják a helyet, a valamikori Kuciak-ház környékét egyfajta misztériumszerű titok lengi körbe. Az épületet az örökösök kérése alapján nemsokára lebontják, a helyén emlékpark épül.
Nagyszombat Megye Önkormányzata jövőre kezdené építtetni Nagymácsédon a meggyilkolt újságíró, Ján Kuciak és menyasszonya emlékművét. A nagymácsédiak, leginkább a ház szomszédságában élők a mai napig odafigyelnek arra, hogy a ház előtt szinte spontán módon kialakult emlékhely rendben legyen, évfordulók és megemlékezések alkalmával mindig legyen friss virág a meggyilkolt fiatalok emlékére. Napi szinten szembesülniük kell azzal, hogy a falujuk neve örökre összeforrt egy megdöbbentő gyilkossággal, amelynek körülményeit, hátterét és igazi indokait máig homály fedi.
2022 áprilisában zárult le a Szólásszabadság emlékművére kiírt képzőművészeti-építészeti pályázat, amely felett a Szlovák Építészeti Kamara vállalt védnökséget. Elkészült a győztes pályázat építészeti terve, a Kert elnevezésű pályamunkát Benjamín Brádňanský, Vít Halada és Martin Piaček készítette, a szabálytalanságot, a kibillent teret és a folyamatos változást szimbolizálja. Most a területrendezési és építési engedélyezési eljárás, valamint a kivitelezési közbeszerzési eljárás következik. A költségeket előzetesen 300 ezer euróra becsüli a megyei önkormányzat, és a saját költségvetéséből finanszírozza.
A Kuciak-ház helyén egy lejtőszerű emlékpark épül majd. Ennek egyfajta pihenőpark jellege lesz. A falusiak minden nap szembesülnek a ház látványával, a gyilkosság alapjaiban rengette meg a köznyugalmat”
– mondja Forró Krisztián, a Szövetség országos elnöke, Nagyszombat megye képviselője, aki maga is nagymácsédi lakos. Mindenki azt szeretné, ha ez egy méltó emlékhely lenne, mementóul szolgálna, a tragikus történésekre figyelmeztetve. A megye vezetősége tartja a kapcsolatot az örökösökkel, jelenleg a jogi ügyintézés van folyamatban. Az emlékpark tervezett szimbólumai az egyenlőtlenségre hívják fel a figyelmet, megdöbbentő, hogy ilyesmi előfordulhatott a 21. században. A megyén bíznak abban, hogy a kormányzati hatalom is reálisan és nyitottan áll majd hozzá az emlékhely kialakításához.
Huszonnyolc pályaművet adtak be, a pályázat főleg a művészvilág képviselőit célozta meg. A pályaművek némelyike azzal is számolt, hogy a jelenlegi ingatlan helyén marad egy torzó. A volt faluvezető szerint a község biztosan kiadja majd a bontási engedélyt, ha azt kéri az a szeredi vállalkozó, akit az örökösök megbíztak az építési és bontási munkálatokkal.
A család szerette volna, ha a kapu, mint szimbólum, megmarad, de az értékelésen voltak olyan nézetek is, hogy a kaput konzerválják és a nemzeti múzeumban helyezik majd el”
– mondta Lancz István, aki egykori polgármesterként jelen volt a pályázatok értékelésénél.
2018-ban a Nagyszombat megyei önkormányzat in memoriam Anton Srholec Szabadság Díjat adományozott Ján Kuciaknak és menyasszonyának, Martina Kušnírovának. 2019 végén konferenciát rendeztek az emlékére Szlovákia az összes maffia ellen címmel, melyen szlovák és olasz újságírók és jogászok mondtak beszédet.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »