Az Egészségkárosultak nemzetközi napját évente december 3-án ünnepeljük.
Idén a nemzetközi nap alkalmából arra hívják fel a figyelmet, hogy
az egészségkárosultak is fontos szerepet jelenthetnek a fenntartható világ kialakításában.
2025-ben szociális kibontakozásról szóló világkongresszus lesz
Külön hangsúlyozzák, hogy azokban a döntéshozatalokban is elengedhetetlen a részvételük, amelyek befolyásolják életük alakulását. Az idei alkalomra meghatározott témák ugyancsak érintik a jelenlegi nemzetközi politikai helyzetet, főleg a jövőt tekintve, illetve a 2025-ös évi szociális kibontakozásról szóló világkongresszus célkitűzéseit, valamint mindazokat a törekvéseket, amelyek életünk alakulásához szükségesek.
Ezen a napon az egész világon különféle rendezvények zajlanak.
Akciókat tartanak a kormányok és a civil szervezetek
A legkiemelkedőbb New Yorkban, az ENSZ székházában lesz. Ezen a rendezvényen találkozik az egészségkárosultak egy csoportja a kormányok és a civil szervezetek képviselőivel.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 2019-ben olyan nyilatkozatot fogadott el, amelyben kiemelték az egészségkárosult személyek védelmét a veszélyes helyzetekben, illetve az igazságszolgáltatáshoz való jogaik betartását, a szolgáltatásokhoz és humanitárius segélyekhez való hozzáférhetőségük biztosítását.
Idén az ENSZ kampányában arra figyelmeztet, hogy az egészségkárosultaknak komoly kihívásokkal kell megküzdeniük a háborús konfliktusokban.
Agenda 2030 – élhetőbb körülményeket akarnak elérni
A 2030-as, az egészségkárosultakat is érintő Agenda célkitűzései élhetőbb körülményeket kívánnak biztosítani a világ népességének. A tizenhét célkitűzést tartalmazó Agenda 2030 okiratot
193 ország fogadta el és nemcsak az egészségkárosultakra, hanem a földkerekség minden lakójára vonatkoznak.
António Guterres 2019. június 11-én az ENSZ stratégiájában kiemelte, hogy olyan szervezetet kell létrehozni, amely egyenlő jogokat biztosít minden nő és minden férfi számára. A célok között említette, hogy a társadalmakban
egyenlő partnerekként kell elfogadni az egészségkárosultakat az élet minden területén, politikai, társadalmi, gazdasági, kulturális téren egyaránt.
Az egészséges embereknek arra kell törekedniük, hogy megértsék az egészségkárosultak probémáit.
Együttérzés az egészségkárosultakkal
Az egészségkárosultak vonatkozásában sorsdöntő év volt a 2008-as, amikor május 3-án az ENSZ-ben érvénybe lépett az egészségkárosultak jogait elfogadó keretegyezmény, ezt 2007. szeptember 26-án Szlovákia részéről az akkori köztársasági elnök, Ivan Gašparovič írta alá.
Szlovákiában 2010. június 25-én új fejezet kezdődött, mert ekkor lépett hatályba az egészségkárosultak emberi és szabadságjogainak érvényessége.
Az Európai Unióban az egészségkárosultak problémakörével az Egészségkárosultak Európai Tanácsa civil szervezet foglalkozik.
Ez a szervezet 1996-ban alakult és Szlovákia is tagja.
Valamennyi tagállam együtt munkálkodik az egészségkárosultak életkörülményeinek javításán.
(BM/Felvidék.ma/Teraz.sk)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »