Közösségi oldala miatt ítélnének halálra egy szaúdi professzort

Még 2017-ben tartóztatták le a 65 éves Awad Al-Qarnit: ez volt a kezdete annak a folyamatnak, amelyben az akkor frissen kinevezett koronaherceggel, Mohammad bin Szalmánnal szembehelyezkedő szaúdiakra lecsaptak. Fia, az országból azóta elmenekült Nasszer most osztotta meg a The Guardiannel az ellene felhozott vádakat: halálbüntetést kérnek rá. Al-Qarnit a szaúdi médiában veszélyes provokátorként jelenítik meg, de a másként gondolkodók szerint Al-Qarni fontos és elismert értelmiségi volt, akit a közösségi médiában sokan követtek, többek között 2 millióan a Twitteren.

Emberi jogi aktivisták és száműzetésben élő disszidensek szerint a királyság a korábbinál erőteljesebben lép fel az ország vezetését kritizálókkal szemben: tavaly Salma al-Shehab leedsi PhD-hallgatót és kétgyermekes anyát 34 év börtönbüntetésre ítélték, mert Twitter-fiókkal rendelkezett, és mert másként gondolkodókat és aktivisták követett. Egy másik nőt, Noura al-Qahtanit 45 év börtönre ítélték Twitter-használatért. A Nasszer al-Qarni által megosztott ügyészségi dokumentumok azt mutatják, hogy a közösségi média és más kommunikációs eszközök használatát Mohamed herceg uralkodásának kezdete óta kriminalizálják a királyságon belül, miközben szaúdi befektetők egyre nagyobb részesedést szereznek a Facebookban és a Twitterben is.

Hírdetés

Az Al-Qarni elleni vádak fordítása tartalmazza a jogászprofesszor beismerését azzal kapcsolatosan, hogy saját nevén (@awadalqarni) közösségi média-fiókot használt, és azt „véleményének kifejezésére” használta. A dokumentumok szerint azt is elismerte, hogy részt vett egy WhatsApp-csevegésben és használta a Telegramot.

eed Basyouni, a Reprieve emberi jogi csoport közel-keleti és észak-afrikai érdekvédelmi vezetője szerint Al-Qarni esete beleillik abba a csoport által megfigyelt trendbe, miszerint tudósok és akadémikusok halálbüntetéssel néznek szembe, mert twittereznek és kifejtik nézeteiket. Basyouni szerint a királyság igyekszik nemzetközi szinten olyan képet sugározni, mintha a technológiába, a modern infrastruktúrába, a sportba és a szórakozásba fektetne be, miközben olyanokat ítélnek el, akik ezeket használják. Egy szaúdi, Ahmed Almutairi korábban a Twitterbe épült be és az ott megszerzett információk alapján legalább egy szaúdi felhasználót, Abdulrahman al-Sadhan több évtized börtönre ítélték egy ott nyitott szatirikus fiók miatt.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »