A spanyol csendőrség nyomozást indított, hogy kiderítse, kik a felelősök a valenciai katasztrófa helyszínére látogató királyi pár, a miniszterelnök és a tartományi elnök elleni agresszióért – közölte a Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter a spanyol közszolgálati televíziónak (TVE) adott interjúban hétfőn.
Fülöp spanyol király (közép) próbálja megnyugtatni a dühös embereket a Valencia közelében lévő Paiportában 2024. november 3-án. A spanyol királyi pár a miniszterelnökkel és a tartományi elnökkel közösen a természeti katasztrófa által leginkább sújtott települések egyikét, Paiportát kereste fel, ahol több mint hatvanan vesztették életüket. A sárral és törmelékkel borított utcákon több száz összegyűlt helybeli követelte Pedro Sánchez miniszterelnök, valamint Carlos Mazón tartományi elnök lemondását, vlalamint sárral és különböző tárgyakkal dobálták meg a közjogi méltóságokat. MTI/EPA/EFE/Biel Alino
Mint mondta, vélhetően a tömegbe vegyült szélsőségesek szervezett, kisebbségi csoportja zavarta meg szándékosan az eseményt, amelyet el kell különíteni a helyiek elkeseredésének kinyilvánításától.
A delegációt vasárnap dühös tömeg fogadta Paiporta településen, és megdobálták őket különböző tárgyakkal, műanyag palackokkal, sárral. Amiatt tiltakoztak, hogy napok óta hiába várják a szükséges segítséget.
A belügyminiszter megerősítette azt a korábbi sajtóértesülést, hogy a kormányfőt ütés érte, a biztonsági szolgálat ezért haladéktalanul kimenekítette.
A miniszterelnöki konvoj egyik autójának több ablakát is betörték.
Az El País című napilap úgy értesült, hogy a hatóságok már többeket azonosítottak, de őrizetbe eddig nem vettek senkit.
Alberto Núnez Feijoó, a legnagyobb spanyol ellenzéki erőnek számító konzervatív Néppárt (PP) elnöke hétfőn sajtótájékoztatón elítélte a közjogi méltóságokat ért agressziót. Felhívta a figyelmet arra is, hogy nem szabad megfeledkezni arról, kik a valódi áldozatai ennek a tragédiának.
Felszólította a kormányt, hogy rendeljen el nemzeti vészhelyzetet a 217 emberéletet követelő szerencsétlenség miatt ahelyett, hogy katasztrófa sújtotta területétté nyilvánítja a térséget.
A kormányzati krízisbizottság hétfői ülését követően, amelyen VI. Fülöp uralkodó is részt vett, Javier Marcos, a hadsereg vészhelyzeti különítményének (UME) vezetője elmondta: megértik a lakosság fájdalmát, de a pusztítás mértéke miatt korlátozott a mozgási lehetőségük.
„Megteszünk mindent, amit tudunk, dupla műszakban dolgozunk”
– tette hozzá, türelmet kérve mindenkitől.
A múlt keddi özönvízszerű esőzések okozta áradások a keleti tartományban 69 települést és több százezer hektárnyi terület érintettek, megrongálva közutakat és vasútvonalakat, hidakat, vízzel borítva alagutakat, parkolókat.
Az áradat betört a házakba, üzletekbe és sárral, iszappal, hordalékkal terítette be az utcákat.
Napok óta egyszerre zajlik az eltűntek utáni kutatás, a károk elhárítása és a takarítás. Rengeteg önkéntes sietett a bajba jutottak segítségére más tartományokból, emellett országszerte szervezik az adományok gyűjtését és szállítását.
A katasztrófa után csaknem egy héttel több településen elviselhetetlen bűzre panaszkodnak, mivel a csatornákból feltörő szennyvíz keveredett a saras áradattal. Az egészségügyi hatóságok emiatt fokozott fertőzésveszélyre és elővigyázatosságra figyelmeztettek a környéken.
Chiva településen hétfőre virradóra összedőlt egy súlyosan megrongálódott épület, ezért több tucat embert evakuáltak, amíg elvégzik a házak statikai vizsgálatát.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »