Középkori állapotok Brüsszelben: még kenyeret sem vehet az EU által szankcionált svájci ezredes

Középkori állapotok Brüsszelben: még kenyeret sem vehet az EU által szankcionált svájci ezredes

Éles hangvételű véleménycikkben bírálta az Európai Unió szankciós politikáját Roger Köppel, a svájci Die Weltwoche tulajdonos-főszerkesztője. A szerző a német Die Welt hasábjain megjelent írásában Jacques Baud svájci katonai szakértő uniós szankcionálása kapcsán fejtette ki aggályait, „tekintélyelvű képződménynek” nevezve az EU jelenlegi működését.

Köppel írásának apropóját az Európai Unió legfrissebb szankciós listája adta, amelyre felkerült Jacques Baud volt vezérkari ezredes, hírszerző tiszt, a svájci külügyminisztérium elismert békediplomatája, Kofi Annan ENSZ-megbízottja, és legutóbb a NATO „Békepartnerség” programjának ukrajnai küldötte.

A szerző emlékeztet: Baud nem akárki, hisz korábban diplomáciai feladatokat látott el az ENSZ-nél és a NATO ukrajnai missziójában is. Brüsszel indoklása szerint a szakértő „orosz propagandát” és „összeesküvés-elméleteket” terjeszt könyveiben és elemzéseiben.

A svájci publicista és korábbi parlamenti képviselő (SVP) szerint az eljárás példátlan, és alapvető európai értékeket sért. Úgy véli, Baud nem követett el bűncselekményt, nem kémkedett, csupán élt a véleményszabadság jogával.

„A szabad társadalmak nem tiltják be a »téves« véleményeket. Hanem megcáfolják őket”

fogalmaz Köppel, aki szerint az EU ezzel a lépéssel a diktatúrák módszereit veszi át.

A szerző párhuzamot von a hidegháborús időszakkal, emlékeztetve arra, hogy akkoriban a nyugati demokráciákban senkinek nem jutott eszébe szankcionálni valakit azért, mert a moszkvai narratívát képviselte, mivel a Nyugat bízott saját érveinek erejében.

Köppel szerint az EU kezdi elveszíteni eredeti céljait – a békét és a szabadságot –, és helyette egyre inkább egy despotikus szervezet jegyeit mutatja. A cikkben J.D. Vance amerikai alelnököt is idézi, egyetértve azon véleményével, miszerint az EU mára nagyobb fenyegetést jelenthet Európára nézve, mint a külső nagyhatalmak.

Hírdetés

A szerző részletesen kitér a Jacques Baud-t sújtó intézkedések gyakorlati hatásaira is, amelyeket „embertelennek” és „jogállamiságot megcsúfolónak” nevez. Mivel Baud Brüsszelben él, a szankciók ellehetetlenítik a mindennapjait:

„A szankcionált személy számára ezek az önkényes büntetések valóságos horrort jelentenek. Keményebben sújtják őt, mint bármelyik EU-n kívüli orosz politikust vagy oligarchát. Baud Brüsszelben él, ahol elvileg nem is tartózkodhatna. Ugyanakkor azonnali hatállyal tilos elhagynia Belgiumot és átutaznia bármely szomszédos uniós országon. Bankszámláit zárolták. Minden gazdasági tevékenységtől eltiltották az EU-n belül. Nem tudja és nem is fizetheti ki a lakbérét, de még egy darab kenyeret sem vehet. Aki segít az ezredesnek, pénzt küld neki vagy szállást ad, az bűncselekményt követ el. Az EU visszazuhan a Magna Charta 1215-ös aláírása előtti középkori Anglia szintjére.”

– írja a szerző.

Roger Köppel: Brüsszel elárulta az európai értékeket

Köppel értékelése szerint az ügy túlmutat egyetlen ember sorsán. Úgy véli, a szankció valódi célja a megfélemlítés: üzenet azoknak az uniós polgároknak, akik kritikával illetik kormányaik Ukrajna-politikáját vagy a békefolyamatokat sürgetik.

A szerző végkövetkeztetése szerint az EU elárulta saját alapelveit, és a morális cenzúra, valamint a gazdasági hanyatlás útjára lépett, ami miatt egyre több polgár fordul el a brüsszeli intézményrendszertől.

A német nyelvű véleménycikk teljes, magyar nyelvű fordítása az alábbi linken érhető el.

Körkép.sk

Nyitókép forrása: sita/AP Photo/Jean-Francois Badias


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »