Nyitókép: Getty Images
A különböző régiókban különböző tempóban megy végbe a felmelegedés – derült ki egy nemzetközi klimatológus csapat legújabb tanulmányából. A csapat szerint a hőmérsékletek sokkal gyorsabban növekednek, mint ahogyan azt a klímamodellek feltételezték.
Az idei nyár rengeteg rekordot döntött meg Európában – például Dél-Franciaországban a hőmérő higanyszála 46 Celsius-fok fölé emelkedett.
A nemzetközi klimatológus csoport a Geophysical Research Letters szaklapban azt állítja, hogy a múlt század 50-es éveihez viszonyítva az extrém meleg nyári napok száma a háromszorosára emelkedett, a nyarak pedig sokkal melegebbek lettek. Ezzel ellentétben az 50-es évekhez képest az extrém alacsony hőmérsékletű téli napok a felére, sőt a harmadára csökkentek.
A forró napok két fokkal melegebbek
Jelenleg az extrém forró napok átlagosan 2,3 fokkal, az extrém hideg napok pedig 3 fokkal lettek melegebbek.
A tanulmányból az is kiderült, hogy Európa egyes részei sokkal gyorsabban melegednek föl, mint ahogyan azt a klímamodellek alapján feltételezték.
A legerősebb klímaváltozást Közép-Európában észlelték. Az elmúlt tíz évben az extrém hőmérséklet 0,14 Celsius-fokkal növekedett, míg a régiókban – Európa többi részéhez képest – több mint egy fokkal emelkedett a hőmérséklet.
A klímamodellekhez viszonyítva Hollandiában, Belgiumban és Franciaországban szintén eltérést mutat a valós hőmérséklet.
„A modellek kétharmaddal alacsonyabb hőmérsékleten állnak, mint a valódi, megfigyelt értékek“
– mondta Geert Jan van Oldenborgh klimatológiai elemző, majd hozzátette „az új rekordokat sokkal gyorsabban múljuk fel a számításainknál“.
„Európában regionális szinten is jól megfigyelhető, hogy a felmelegedés jóval nagyobb annál, mint amire számítottunk“
– tette hozzá Ruth Lorenz kutató.
Európa fokozatosan felmelegszik
A tudósok már eddig is tudták, hogy a klímaváltozás felmelegíti Európát, de eddig elsősorban az extrém hőmérsékletek hosszú távú változásait figyelték. Az új kutatás azonban azzal foglalkozott, hogy a megfigyelésből származó valódi adatok mennyire nincsenek összhangban a klímamodellek előrejelzéseivel.
Ruth Lorenz és csapata felhasználta az Európai Meteorológiai Állomás 1950 és 2018 közötti adatait, majd elemzésnek vetették alá a legmelegebb és leghosszabb napok egy százalékát, valamint a fentebb említett időszak leghidegebb napjainak egy százalékát.
Az adatok több mint 90%-a szerint az értékek növekedtek, tehát nem véletlenről van szó.
A tudósok szerint a klímaváltozás gyorsaságától függően az elkövetkezendő években egyre melegebbek lesznek az európai nyarak és telek.
Aktuality.sk/Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »