A kínai vezetés arra utasította a cseppfolyósított földgáz szállításával foglalkozó állami cégeket, hogy azonnal állítsák le az energiahordozó továbbértékesítését külföldi vevőknek. A kormány indokolása szerint erre a lépésre az ország saját ellátásának biztosítása édekében van szükség.
A Bloomberg hírügynökség jelentése szerint az energiahordozó iránti kereslet az elmúlt hónapokban csökkent Kínában, így lehetőség nyílott arra, hogy a felesleget a világpiacon értékesítse tovább. Micsoda véletlen: eközben a világ „boldogabb”, azaz nyugati felén energiahiány van, pontosabban az energiaárak az egekbe szöktek. Az adatok azt mutatják, hogy miközben az Oroszországból Európába irányuló gázszállítások 40%-ról 9%-ra zuhantak, az EU-ba irányuló LNG-behozatal 60%-kal nőtt az előző évhez képest, annak ellenére, hogy jóval drágább, mint a vezetékes gáz. Azaz:
A kínai LNG-nek elsősorban az EU volt a legnagyobb vásárlója, majd kisebb mértékben Japán és még Dél-Korea.
Pekingben épp most zajlik az országot vezető kommunista párt 20. kongresszusa, melyen a megszokottnál kurtább, mindössze 2 órás beszédében a várhatóan harmadszor is a kínai hatalom csúcsán maradó elnök, Hszi Csin-ping is kitért az energiaellátással kapcsolatos aggodalmakra. Annyit ígért, hogy
Az egyáltalán nem vicces „poén” pedig az, hogy Kínának nagyon komoly szerződései vannak a cseppfolyósított földgáz felvásárlására egyebek mellett olyan exportőrökkel, mint az Amerikai Egyesült Államok, ami nyilván meghatározza az onnan Európának eladható mennyiséget is.
Jól ki van ez találva – és főleg tálalva…
szd/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »