Kőrösi Sándor Zoltán egyéni kiállítása Kézdivásárhelyen

Kőrösi Sándor Zoltán egyéni kiállítása Kézdivásárhelyen

Vasárnap délben a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum időszakos kiállítótermében megnyílt Kőrösi Sándor Zoltán – az 1948-ban Nagyvárad melletti Biharban született, 1955 óta Budapesten élő, hat éve pedig Csíkszeredában tartózkodó és alkotó díszlet-és jelmeztervező, keramikus, festőművész és fotós – egyéni kiállítása. A sokoldalú alkotó neve nem ismeretlen a művészetkedvelők számára, hiszen alkotásaival évek óta jelen van az IKA Képzőművészeti Alkotóműhely közös tárlatain.

A kiállító művészt és a megjelenteket házigazdaként Dimény Attila múzeumvezető köszöntötte, aki ismertette Kőrösi Sándor Zoltán gazdag és változatos alkotói életpályáját. Elmondása szerint a kiállítást már tavaly óta próbálták megszervezni, de objektív okok miatt mostanra halasztották, s lett az idei esztendő utolsó kiállítása. A művész a székelyföldi alkotói életben csak pár esztendeje van jelen, de munkái között már olyanokat is találunk, amelyeket az itteni táj ihletett. 1966-an végzett a budapesti Képző- és Iparművészeti Gimnázium grafika- és díszítőfestő szakán. Dolgozott reklámgrafikusként, formatervezőként, díszmű­üvegesként a Mátyás-templom és az ország több temploma üvegablakainak restaurálásában. A budapesti Földtani Intézet üveg­blakainak restaurálását és pótlását irányította és felügyelte. Első egyéni festészeti kiállítása 1967-ben volt Budapesten. 1972-ben kezdte meg állami ösztöndíjjal tanulmányait a szentpétervári Színház-Zene- és Filmművészeti Egyetem díszlet-, jelmez- és bábtervező szakán. 1976-ban diplomázott, diplomamunkáját a budapesti Állami Bábszínházban mutatta be. Az 1976-os évadot a debreceni Csokonai Színházban kezdte mint díszlet- és jelmeztervező. Itt évekig dolgozott sikeresen, munkáit szerették, számos kitűnő kritikával hálálták meg. Vendégtervezőként párhuzamosan dolgozott Budapesten és az ország számos színházában. 2004 óta munkáival számos hazai és külhoni egyéni és közös kiállításon volt jelen. A színházban töltött évei alatt a fotózással is szoros kapcsolatba került. Fotói­val a mai napig rendszeresen részt vesz egyéni és csoportos kiállításokon. A 90-es évek elején kerámiamunkáival a népművészet mestere címet kapott. 1999 és 2003 között festményeivel, kerámiáival rendszeresen csoportos kiállításokon vett részt Németországban, 2004-től pedig számos egyéni és közös tárlaton láthatták festményeit, fotóit, kerámiáit és tűzzománc­alkotásait Olaszországban, valamint Budapesten.

Hírdetés

A kiállítást Deák Ferenc magyartanár, műkritikus nyitotta meg. „Képein az igazi főszereplő a nő. Munkáin a gazdag részletelemek nem burjánzanak szét, hanem képről képre, szigorú rendben ismétlődnek. Üzenik: mély koncentrációt igényel az alkotás, a nézőnek pedig a nagy hasonlóságba rejtett kisebb változások felismerésének lehetőségét ajánlja fel. A részletgazdag képelemek nem keltenek nyugtalan feszültséget, sőt, felfedező kalandtúrára hívnak. Erős érzékiség jellemző művészetére, amely a nagy műgond aprólékos kidolgozásában játszani engedi a nézőt” – hangzott el. A megnyitó záró momentumaként fellépett Biszak Beá­ta, a Bod Péter Tanítóképző XI. osztályos tanulója, aki egy népdalt adott elő. Kőrösi Sándor Zoltán egyéni kiállítása 2024. január 7-ig tekinthető meg. A kiállítás kapcsán Angyal a város fölött címmel két múzeumpedagógiai foglalkozást is tartanak december 10-én és 16-án.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »