Koronavírus – Újabb megmagyarázhatatlan betegség: felfüggesztették a J&J vakcinájának tesztjeit

Koronavírus – Újabb megmagyarázhatatlan betegség: felfüggesztették a J&J vakcinájának tesztjeit

A tesztalany állapotát jelenleg is vizsgálják, a J&J közleményében közölte, hogy a nemkívánatos események, még ha azok súlyosak is, a klinikai tesztek során előfordulhatnak.

Csakhogy nem ez az első eset, hogy le kellett állítani egy időre egy koronavírus-elleni vakcina tesztjeit. Néhány hete a brit-svéd AstraZeneca gyógyszergyár készítményének engedélyeztetését függesztették fel, mikor az egyik alany súlyos, gerincvelőre ható gyulladásos betegséget kapott.

Közben egyre többen szólítják fel a döntéshozókat, hogy csökkentsék a laborokra kifejtett politikai nyomást. Alapesetben ugyanis egy-egy oltóanyag kifejlesztése, tesztelése és engedélyeztetése évekig tart, épp az előre nem látható komplikációk és a potenciális mellékhatások kiszűrése miatt. Ezúttal azonban a laborok csak néhány hónapot, maximum egy évet kaptak, hogy csodát tegyenek. Tavasszal a legtöbb ország már ki akarja osztani a vakcinát, amit előbb le kell gyártani és le kell szállítani – mindkét művelet elképesztően nagy logisztikai feladat lesz. Ha nem így lesz, a gazdaság és az egészségügy továbbra is a koronavírus nyomása alatt marad.

Amerikában, ahol az elnökválasztási kampány miatt a vakcina kifejlesztése körüli felelősségi kérdések fontos témává váltak, most azt hangoztatják, hogy épp a J&J tesztjeinek felfüggesztése mutatja, mennyire felelősségteljes a rendszer az új szérum bevezetése kapcsán.

Ettől függetlenül a gyógyszerfelügyeletek rendkívül óvatosan akarnak eljárni. Ha ugyanis megroppan az emberek vakcinába vetett bizalma a tömegesen jelentkező mellékhatások miatt, akkor a projekt teljes kudarcba fullad. A helyzetet a politikusok is érzik, ezért kettős játékot játszanak: sok országban az oltóanyagot ingyenessé tennék, de nem kötelezővé – hogy később ne a kormányokon kérjék számon a váratlan kellemetlenségekért.

Hírdetés

Elvileg nem kell kötelezővé tenni ahhoz a vakcinát, hogy elérjék a kívánt hatást. 70 százalékos beoltottsági szint felett már visszaszoríthatóvá válik a vírus a közösségekben.

Jelenleg a világban több száz koronavírus elleni oltóanyagot fejlesztenek éppen. A J&J azon kevesek közé tartozott, akik karnyújtásnyira voltak az engedélyeztetés befejezésétől és már a harmadik fázist jelentő tömegteszteknél tartottak. Esetükben ez 60 ezer önkéntes bevonásával zajló tesztet jelent az Egyesült Államokban és Latin-Amerika több országában.

Az AstraZeneca, a Pfizer és a Moderna gyógyszervállalatok szintén közel vannak az engedélyeztetéshez. Jelenleg a versenyben a Pfizer áll az élen, állítása szerint ugyanis már ebben a hónapban rendelkezésre állnak olyan tesztadatok, amelyek áttörést hozhatnak a gyorsított engedélyeztetési eljárásban.

Oroszországban nem nagyon bajlódtak az előre nem látható mellékhatások elkerülésével, és egy ideje már használják a Sputnik V. névre hallgató vakcinát. Kínában novemberre várják a saját fejlesztésű oltóanyag teljesen nyílt forgalmazását.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »