Egy nappal azt követően, hogy Bassár al-Aszad szír elnök menekülni kényszerült hazájából, az addigi kormányerőket pedig legyőzték a lázadók, a közel-keleti országban nagyobb káosz van kialakulóban, mint a 13 éve tartó polgárháborúban bármikor. A Welt beszámolója szerint a háború még közel sem ért véget.
Óriási tömeg torlódott fel a szír-török határon fekvő Kamishili városánál. Százak állnak sorban a 2000 szír fontba (nagyjából 14 eurócent) kerülő kenyérért, ami olcsóbb lenne, mintha a szír pékségekben vennék meg. Csakhogy ez a 2000 szír font is nagyon sokaknak túlságosan drága – még kenyérre is.
Az infláció ugyanis meglódult a szíriai rezsim összeomlásának következtében.
Ez azonban csak a létbizonytalanság egyik része. A másik maga a politikai rendszer. Az Aszad-rezsim megbukott, az ország irányítását a másfél hét alatt győzelmet arató Hajat Tahrir al-Sham (HTS) nevű iszlamista csoport gyakorolja. De nem egyedül, hanem egy bonyolult kapcsolatrendszerben lévő, dzsihadistákat is tartalmazó ellenzéki blokkban. A HTS azonban kétségkívül a legerősebb mind közül – és az EU terrorszervezetként tartja számon.
Békés élet vallási hovatartozástól függetlenül?
A szír ellenzék szabadságot és békét ígért vasárnap, olyan országot helyeztek kilátásba, ahol vallási és etnikai hovatartozástól függetlenül békében lehet élni. Ez azonban csak politikai narratíva. Aszad elnök valóban kegyetlen elnyomó rendszere egy dolog, a megdöntése után keletkező hatalmi űr és káosz viszont egyelőre nem kevésbé veszélyes a szír lakosságra.
A feszültség jelenleg Észak-Szíriában a legnagyobb. Itt jelentős kurd kisebbség él. A kurdok együtt harcoltak az amerikaiakkal az Iszlám Állam ellen. Ma viszont új ellenségük van, a Szír Nemzeti hadsereg (SNA). Az SNA mögött Törökország áll, amely háborút folytat a kurdok ellen Szíria területén, és ezért az északi határmenti területek egy részét 2019 óta megszállva tartja.
Az SNA megtámadta a Kurdok által ellenőrzött Manbidzs városát, és bár vannak olyan hírek, hogy sikerült elfoglalniuk a 100 ezer fős települést, a kurdok szerint a város bevétele hamis hír. Fontos kiemelni, hogy a kurdok milíciája csak egy része az úgynevezett Szír Demokratikus Erőknek, amely az USA oldalán harcolt az Iszlám Állam ellen. A törökök támogatta SNA most az egész SDF-et támadja.
A háború folytatódik
Kamisilibe napról napra újabb menekültek érkeznek, többségében kurdok, Aleppo környékéről. Számuk egy nap alatt 10 ezer fővel emelkedett.
A Welt beszámolója szerint tömegek kezdtek elmenekülni Al-Rakkából is. Közben a fővárosban az Aszad-rezsim bukását ünneplő milíciák között felbukkantak az iszlamista radikálisok is.
Most az a nagy kérdés, hogy Szíria a radikális iszlamisták kezére kerül-e, vagy valamiféle új politikai realitás jön létre. Egyelőre úgy fest, hogy továbbra is a fegyverek szava az első. Az amerikaiak légicsapásokat mértek az Iszlám Állam állásaira, Törökország le akar számolni a kurdokkal.
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »