Kollár: A védelmi megállapodás parlament általi megszavazása ötven-ötven százalék

Kollár: A védelmi megállapodás parlament általi megszavazása ötven-ötven százalék

Nyitókép: SITA/Branislav Bibel

A Sme rodina frakciója hétfői ülése után fogja kifejteni álláspontját az amerikai–szlovák védelmi megállapodással kapcsolatban – jelentette ki Boris Kollár, a Sme rodina elnöke azzal, hogy a mozgalma öt-hét képviselője biztosan nem fogja támogatni a szerződést. Peter Pellegrini képviselő elmondása szerint a parlamenten kívüli Hlas-SD-ben tömörülő képviselők szintén nem fogják megszavazni a védelmi megállapodást. A tervezett referendum javasolt kérdését jelenleg a jogászok pontosítják – közölte az RTVS 5 perc múlva 12 c. politikai vitaműsorában.

Kollár szerint a védelmi megállapodás parlament általi megszavazása ötven-ötven százalék. A Sme rodina frakciójában mindenkinek „zöld kártyája“ lesz, tehát mindenki úgy szavaz, ahogyan akar. A házelnök rámutatott arra, hogy az SaS és a Za ľudí is jelezte, támogatni fogják a védelmi megállapodást, viszont az OĽaNO-ban vannak olyan képviselők, akik még nem döntöttek. Kollár megjegyezte, hogy a szavazásba a képviselők részvétét illetően a járvány is beleszólhat. A Sme rodina elnöke hitelesítette a védelmi- és a külügyminiszternek a szerződéssel kapcsolatos válaszait, amiről a főügyésszel is beszélt.

Pellegrini szerint a szerződés körüli aggályok – például az alkotmánnyal való összhang és a szuverenitás megsértése – nem lettek eloszlatva, ezért a Hlas nem fog támogatni egy ilyen szerződést. Pellegrini ismét kifogásolta, hogy Zuzana Čaputová államfő nem bíráltatta el az Alkotmánybírósággal a szerződést. Elmondása szerint az ellenzéki referendum olyan kérdést tartalmazhat, amely a védelmi szerződés felmondására, illetve idegen katonai bázisok létrejöttének elutasítására vonatkozhat.

Hírdetés

A NATO-katonák segítségét Kollár egy esetleges menekülthullámmal kötötte össze, ami az ukrajnai konfliktus miatt alakulhat ki. Hozzátette: nem hagyhatjuk nyitva a határainkat.

Pellegrini nem látja egy olyan háborús agresszió veszélyét, ami miatt a NATO segítségére lenne szükség.

„Egy NATO-katona nem azért jön ide, hogy a menekültkérdést oldja“

– jelentette ki Pellegrini, hozzátéve, hogy a kormánynak el kellene mondania, hogy képes-e megbirkózni egy esetleges menekülthullámmal vagy energiaválsággal.

Teraz.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »