Kiütésekkel és hólyagokkal járó betegség terjed itthon a gyerekek között

Kiütésekkel és hólyagokkal járó betegség terjed itthon a gyerekek között

Az utóbbi két hónapban megugrott az úgynevezett kéz-láb-száj vírussal fertőzöttek száma.

A kéz-láb-száj vírusfertőzést a Coxsackie vírusok okozzák, az utóbbi két hónapban több ilyen esettel találkoztunk – mondta az InfoRádiónak Havasi Katalin, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.

Szerinte a tavaszi-őszi időszakban ez egyébként is gyakoribb, de az elmúlt években talán a Covid miatt kevésbé fordult elő. Ez a betegség olyan vírusfertőzés, ami szájban megjelenő kis hólyagokkal, aftákkal, és a tenyéren, talpon megjelenő piros foltokkal jár. Van, akinél a karon, a kézfejen, a száj körül is megjelennek a hólyagok.

A betegséget egy vírustól egyszer lehet elkapni, ezért aki még nem kapta el, annál akár felnőttkorban is jelentkezhet. A fertőzést leggyakrabban a közösségkezdés első két évében szokták elkapni a gyerekek, tehát óvodában vagy bölcsődében. Havasi Katalin szerint

Hírdetés

ez a vírus már a tünetek megjelenése előtt is fertőz, és bár ritkán, de a felnőttek is elkaphatják.

Megjegyezte: a felnőttek szervezetét jobban megviseli, de ilyen esetekkel ritkán találkoznak. A betegségnek nincs célzott kezelése, az antibiotikum nem használ, sőt, inkább ártalmas. A gyerekeknél sokkal inkább általános kezelésre van szükség: pihenésre, bő folyadékbevitelre, és a panaszok csökkentésére. Szükség esetén a lázcsillapítás, a fájdalomcsillapítás lehet megoldás, vagy a viszketés csillapítására szolgáló gyógyszer. Havasi Katalin szerint a lelki egyensúly és a szülői támogatás is nagyban hozzájárul a gyógyuláshoz.

A betegséggel való találkozást nagyon ritka esetben lehet elkerülni, de a higiéniai szabályok betartása, a gyakori alapos szappanos kézmosás, a játékok fertőtlenítése, a gyakori szellőztetés csökkenti ennek esélyét. „Ezekkel együtt sem tudjuk azt mondani, hogy teljesen elkerülhető lenne” – jegyezte meg a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.

Nyitókép: Deborah Faulkner

Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »