Kitör a vámháború? (A múlt hét)

Kitör a vámháború? (A múlt hét)

Az az eset (vicc) jut eszembe, hogy amikor a professzor műti a beteget, és odaszól az asszisztens: Meddig operálunk még, professzor úr, szegény betegből már alig maradt valami! Mire a professzor megkérdi: Operálunk?! Hát nem boncolunk? (Csak nehogy a világgazdaság a hullaházba kerüljön.)

Trump „műtétje” akkor kezd igazán fájni, amikor a gyakorlatban életbe lép, elmúlik a sokk okozta zsibbasztó érzés, és megtörténhet, hogy dollár- és eurómilliárdos fájdalomcsillapítót kell majd adni a beteg világgazdaságnak, amit a mi zsebünkből szednek ki.

Az Európai Bizottság (EB) kereskedelmi biztosa egyeztetni akar egyesült államokbeli kollégáival arról, hogy miként lépjenek túl ezen a „felesleges és fájdalmas szakaszon”. Megígérte, hogy nem fognak csípőből tüzelni, de nem fognak ölbe tett kézzel ülni. „Jogszerű és határozott módon” fognak reagálni Trump kereskedelmi vámjaira, de az érintett országok még nem döntöttek arról, hogy mit lépnek, viszont készek határozott, hatásos, arányos ellenintézkedésekre. (Vajon kemény ellenszert javasolnak, vagy csak falábra vizes borogatást?)

Egyesek máris erőteljes válaszlépéseket terveznek, és vámháborúra készülnek Amerikával, mások abban reménykednek, hogy tárgyalásos úton megoldják a helyzetet. (És ugyebár reménykedünk abban, hogy a remény hal meg utoljára.)

Nagy-Britannia is tárgyalni akar, megállapodást szeretne kötni, de meglobogtatott egy négyszáz oldalas listát nyolcezer termékkel, amelyeket vámokkal sújtanának.

A spanyol kormányfő, Pedro Sánchez egy torreádor bátorságával mondta, hogy Trump intézkedése protekcionista lépés, egyoldalú támadás, ami szembemegy több millió amerikai érdekeivel is (ők máris tiltakoznak), „mindenki és minden ellen” irányul, és nem tesz különbséget barát és ellenség között. De azért nincs egészen igaza Sánchez úrnak, mert a vámok alól mentesülnek az Egyesült Államok gazdaságának fontos importáruk, mint a szén, nyersolaj, földgáz, villamos energia, ritkaföldfémek stb. (Az ukrajnai ritkaföldfémekre biztosan nem vetnek majd ki vámot, hogy korlát nélkül lehessen kivinni, ha már megegyeztek azokkal kapcsolatban.)

A francia kormányszóvivő kijelentette, hogy Trump úgy viselkedik, mintha a világ ura lenne, hozzáállása pedig imperialista. Készek megtenni a szükséges válaszlépéseket, és mint mondta: „Készek vagyunk erre a kereskedelmi háborúra.” (Biztosan Macron elnök súgott neki.) Könnyű a franciáknak háborúzni, mert nekik még atombombáik is vannak.

Hírdetés

A belga kormányfőhelyettes szerint Amerika a tűzzel játszik, és a végén még ők fognak megégni.

A német gazdasági miniszter, Robert Habeck pedig azt jelentette ki, hogy „Trump összeomlik a nyomás alatt, és „megváltoztatja bejelentéseit”, ezért nyomást kell rá gyakorolni.

Kína követelte a rá kiszabott 54 százalékos vám visszavonását, és ellenvámmal fenyegetőzik. Japán igen sajnálja a történteket.

Izrael kormánya udvarolni próbált Amerikának, és április elsején elindította az összes amerikai termékre kivetett vám eltörlését, de ez nem hatotta meg Trumpot. Az izraeli elnök, Benjámín Netanjáhú Budapesten Orbán Viktorral biztosan megtárgyalta, miként tudják megfőzni közös barátjukat, Donald Trumpot, hogy tegyen bár egy baráti gesztust feléjük. A magyar külügyminiszter, Szijjártó Péter megmondta, hogy az EU-ra kivetett 20 százalékos vám miatt egyedül Brüsszel a hibás (mint mindenért), mert az EB nem tárgyalt az új amerikai kormányzattal.

Érdekes, hogy Oroszország nincs rajta a vámlistán! A Fehér Ház sajtófőnöke szerint azért hagyták ki, mert az amerikai szankciók már most is „kizárnak minden érdemi kereskedelmet” velük.

Pedig még a jeges-havas pingvinek lakta Heard- és McDonald-szigeteket, valamint a Brit Indiai-óceáni Területet is 10 százalékos vámmal sújtották, pedig ott civil lakosság nincs is, csak egy brit–amerikai támaszpont.

 

Donald Trump amerikai elnök. Fotó: Facebook / President Donald J. Trump


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »