A Pro Futuro Polgári Társulás keretei között működő Motolla Kézműves Baráti Kör tavaly sikeresen pályázott a magyarországi Csoóri Sándor Alapnál, melynek köszönhetően, a jelenlegi járványügyi intézkedésekhez igazodva, videóanyagok segítségével népszerűsítik a kézművességet. A „Kézműves foglalkozások korhatár nélkül” című pályázat keretében elkészült ismeretterjesztő kisfilmek minden korosztály számára hasznos tudnivalókkal szolgálnak.
A Pro Futuro Polgári Társulás egyik fő feladata, hogy a magyar hagyományok megismertetésére irányuló tevékenységekkel támogassa a régió fiataljainak iskolán kívüli tevékenységeit.
A szervezet égisze alatt ebből a célból működik a Motolla Kézműves Baráti Kör, amit pedagógusok hoztak létre azzal a szándékkal, hogy a már létező és jó gyakorlatként működő néptánc- és népzenei csoportok mellett, a kézművesség komoly szakmai hátteret kapjon a régióban és országos szinten is.
A Motolla tagjai több mint húsz éve végzik ezt a feladatot azért, hogy a megtanultakat tovább tudják adni az ifjúság körében, biztosítva ezáltal a hagyományos népi kézművesség népszerűsítését, a fiatalok ezen a területen való szakmai fejlődését.
A saját alkotómunka mellett nagy hangsúlyt fektetnek az oktatásra, a kézművesség népszerűsítésére. Fesztiválokon játszóház formájában gyermek- és ifjúsági foglalkozásokat vezetnek, valamint kiállítással egybekötött bemutatókat tartanak a környékbeli alapiskolákon és a gimnáziumban.
„Alkalmainkon gyakran fogalmazták meg a résztvevők azt az igényt, hogy a kézművességgel szívesen találkoznának a mindennapokban is. Erre reflektálva szeretnénk megvalósítani népszerűsítő és ismeretterjesztő programjainkat. Azt is tapasztaljuk, hogy a széles nagyközönség gyakran téveszti a népi kézművesség, a szabadidős kézimunka és a kreatív alkotás fogalmait. Nem titkolt célunk ezért az is, hogy rámutassunk a vázolt különbségekre. Az eredeti terveink szerinti kézműves foglalkozásokat, táborokat nem tudjuk megtartani, ezért a Pro Futuro Polgári Társulás honlapja segítségével szeretnénk a szakmai programot megvalósítani. Ehhez videofilmeket és egyéb segédanyagokat fogunk közzétenni a www.profuturo.sk honlapon, ami ezáltal bárki számára elérhetővé válik”- nyilatkozta Benko Pál a Motolla Baráti Kézműves Kör tagja.
– közölte Molnár László, a társulás elnöke.
Az elkészült videók és készítőik:
Benko Pál – A népi bútorfestés alapjai, Gyékény játékok készítése gyerekekkel
Benkoné Horkay Tünde – Gyertyamártás, Viasszal írott tojás készítése, Gombostűfejes hímestojások
Anderko Andrea – Fakanál baba készítése, Macskafarokfonás, Keresztszemes hímzés palóc mintával
Bozó Andrea – Rongybaba készítés, Nemezvirág készítése, Fonalas tojás készítése
Molnár Monika – Szalmacsillag készítése sablonnal, Szalmalovacska készítése gyerekekkel, Szalmarátétes hímestojás készítése
Gyetvai Zsuzsanna – Drótos tojás készítése, Ostorfonás, Agyagedény készítése
Popovics Judit – Szappan díszítése karcolással, Gyertyamártás ovisokkal, Trikó festése növényekkel
A segédanyag célja célcsoportonként eltérő. A pedagógusok számára tervezett videofilmek az oktatásban alkalmazható kézműves ismeretek elsajátítását szolgálják. A felnőttek, nyugdíjasok, családok pedig tetszés szerint tudnak szabadidejükben kézművességgel foglalkozni.
A bútorfestő tanfolyamot szintén videofilmek segítségével valósítják meg, amelyek végig vezetik a nézőt a bútorfestés egyes lépésein.
Aki a bezártságban kedvet kapott egy kis kreatív alkotómunkához, látogassa meg a www.profuturo.sk és bátran szemezgessen a foglalkozások között.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »