Kire szavaz DiCaprio, Eminem, Taylor Swift és kire Mel Gibson? Hírességek is beszálltak a kampányba

Kire szavaz DiCaprio, Eminem, Taylor Swift és kire Mel Gibson? Hírességek is beszálltak a kampányba

Kire szavaz DiCaprio, Eminem, Taylor Swift és kire Mel Gibson? Hírességek is beszálltak a kampányba Török Máté2024. 10. 29., k – 15:23

Kamala Harris és Donald Trump párharcába egyre több hollywoodi híresség és popsztár áll bele. Nyílt állásfoglalásuknak jelentős szerep juthat, hiszen az elnöki székért folytatott verseny nagyon szorosnak ígérkezik. Összegyűjtöttük, kire szavaznak a sztárok és hogyan próbálnak hatni a közvéleményre.

DiCaprio a klímaváltozás miatt szavaz Harrisre

Az Oscar-díjas színész hangsúlyozta, hogy a Helene és Milton hurrikán pusztítása is a klímaváltozásnak tudható be, és ha nem teszünk semmit, akkor a természeti katasztrófák száma csak nőni fog. Szerinte Donald Trump tagadja a tudományos tényeket, míg Kamala Harris pozitív lépéseket tett a klímaváltozás elleni harcban. DiCaprio videóüzenete végén mindenkit arra buzdít, hogy hozzá hasonlóan Harrisre voksoljon.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame Príspevok, ktorý zdieľa Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) Macskás nők a demokrata jelölt oldalán

Taylor Swift az elnöki vita után foglalt állást, bejegyzését pedig több 11 millióan kedvelték. Ha valaki lemaradt volna róla, akkor egyértelműsítem: ő is Kamala Harrist támogatja. A Forbes szerint a szórakoztatóipar jelenleg legbefolyásosabb nője ráadásul egészen frappáns módon vallott színt. Korábban ugyanis Donald Trump alelnökjelöltje, J. D. Vance szitokszóként vezette be a „childless cat lady” vagyis a gyermektelen macskás nő fogalmat. Az énekesnő macskájával készített fotó és az aláírás ezt fricskázza.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame Príspevok, ktorý zdieľa Taylor Swift (@taylorswift)

„Kamala Harrisre szavazok, mert ő azokért a jogokért és ügyekért áll ki, amelyekhez egy harcosra van szükség” – fogalmazott Swift, és Harris alelnökjelöltjét külön is méltatta, mivel Tim Walz kiáll az LMBTQ+ és a nők önrendelkezési jogai mellett.

Kapcsolódó cikkünk

Megszokhattuk, hogy Donald Trump néha egészen szürreális dolgokat mond a kampánygyűléseken. Most nem az amerikaiak kutyáit és macskáit felzabáló haiti bevándorlókról lesz szó, de azért a macska itt is fókuszba kerül.

Amikor bő egy hete Taylor Swift elárulta, hogy Kamala Harrist támogatja, egy macskás fotót mellékelt a nagy bejelentéshez, alatta a szöveg: „Gyermektelen macskás nő”. Azóta már pólókat is kapni ilyen felirattal. Mi ez az új őrület?

Trump pedzegette, hogy Harrisnek nincsenek gyerekei, macskái viszont igen.

A felvetés még 2021-ből származik, J. D. Vance (Trump alelnökjelöltje) a Fox Newsban fejtette ki, hogy az Egyesült Államokat „egy rakás gyermektelen macskás nő irányítja, akik boldogtalanok a saját életükkel és döntéseikkel, ezért az egész országot boldogtalanná akarják tenni”. A felsorolásban Kamala Harrist is említette, majd így folytatta: „Hogy lehetne bármi értelme annak, hogy olyan emberekre bízzuk az országot, akiknek igazából nincsen benne közvetlen érdekeltségük?”

Mert az olyan nők, akik nem szülnek, helyette önző módon a karriert választják, szembemennek a társadalmi elvárásokkal. Idős korukra pedig unokák helyett csak a macskáikat tudják babusgatni. Bizony, Amerikában kulturális és etikai szempontból visszatérni látszik a sötét középkor, amikor a magányosan élő, fura, hóbortos asszonyokat boszorkányoknak tartották, és ha pechjük volt, el is égették őket. A macska pedig, ez a rejtélyes, erős egóval rendelkező állat a boszorkány elengedhetetlen tartozéka volt.

Az őrült macskás nő figurája a „crazy cat lady” karikatúraként épült be az angolszász kultúrába: az érzelmi instabilitást és társadalmi elszigeteltséget jelzi. Vance, illetve később Donald Trump kijelentései tehát egy több száz éves előítéleten nyugszanak. (A címke, amellett, hogy nevetséges és megalázó, szexista is, hiszen macskás férfi akról nem szól a fáma, bohókás agglegénynek lenni teljesen normális dolog.) És erre a diskurzusra bizony sokan vevők az Egyesült Államokban, ahol a fekete nők csak 1965- ben kaptak szavazati jogot.

De vizsgáljuk meg Kamala Harris nevetését! Valóban ritkaság, hogy egy politikus ennyire felszabadultan kacagjon nyilvános eseményeken. (Figyeljük meg például Trumpot, ő szinte soha nem nevet.) Legtöbben az őszinteség és az egészséges önbizalom megnyilvánulásának tekintik ezt, mások viszont az érzelmi labilitás, a bárdolatlanság vagy egyenesen az őrület jeleként emlegetik. Trump rendszeresen a „röhögő Kamala Harrisről” beszél, ellenfele mentális betegségét sugalló beszólásokkal megtűzdelve. „Láttátok, ahogy nevet? Őrült. Tudjátok, a nevetéssel sok mindent elárulhatunk magunkról. Dilis.”

Ez is visszavezet a múltba, amikor a lányoknak azt tanították: hangosan nevetni illetlenség. Még nagyanyáinkat is így nevelték: egy úrinő legfeljebb aprókat kuncog, nem vihog, mint az idióták. A hangos nevetést tehát hisztériával, sőt az elmebajjal is összefüggésbe hozták.

A tekintélyelvű, macsó Trumpot nyilván irritálja ez a felszabadult kacagás. Egy olyan nő kacagása, aki nem milliomos családba született, hanem végigdolgozta az életét, és saját erejéből magasra jutott. Annak ellenére, hogy fekete apától és indiai bevándorló anyától származik.

Beyoncé a dalát adta

A sokszoros Grammy-díjas énekesnő pénteken Houstonban, Texas államban egy demokrata kampányrendezvényen úgy fogalmazott, hogy „itt az ideje, hogy Amerika új dalt énekeljen”. Ez persze képletesen értendő, de Harris Beyoncé egyik dalát is felhasználta. A Freedom c. dallal indult ugyanis az elnökjelölt kampánya. A popsztár természetesen beleegyezett ebbe, így eddig sem volt kérdéses kire fog szavazni.

Obama rappelt egyet, ha már Eminem is beállt Harris mellé

Abban semmi meglepő nincs, hogy egy korábbi demokrata elnök a a párt jelöltjét támogatja. Azt viszont más kérdés, hogy milyen eszközökkel és intenzitással. Barack Obama már Harrissel közösen is kampányol, vagyis teljes mellszélességgel segíti őt. És ha kell, rappel is. Detroitban, az ingadozó Michigan állam legnépesebb városában Eminem bejelentette, hogy a demokrata jelöltet támogatja. A Detroitból származó rapper nagy befolyással lehet a helyiekre, de ami ennél is emlékezetesebb maradt a kampányrendezvényről, hogy őt Obama követte, és Eminem Lose Yourself c. dalával vette át a szót.

A klasszikus rock legendája is megpendítette a húrokat

Bruce Springsteen egy egészen más társadalmi csoportot és korosztályt szólíthat meg, és ő sem volt rest felfedni, hogy Kamala Harris a választottja. Ő egyenesen zsarnoknak nevezte Trumpot, és azt is kifejtette a philadelphiai kampányrendezvényen, hogy a republikánus jelölt nem érti, mit is jelent valójában amerikainak lenni.

Philadelphia egyébként a billegő Pennsylvaniában található, arról, pedig, hogy az ingadozó államok mit is jelentenek, és hogyan működik az amerikai választási rendszer, az alábbi cikkünkben írtunk.

Kapcsolódó cikkünk

Az amerikai elnökválasztási rendszer merőben eltér a nálunk alkalmazott választási modellektől. Ha sehogy sem áll össze a kép a fejében, jó helyen jár: tömören összegezzük a játékszabályokat.

Hírdetés

Mikor lesz az elnökválasztás az Egyesült Államokban?

November 5-én. Hagyományosan, ahogy most is, a november első hétfője utáni kedden választanak elnököt az Egyesült Államokban négyévente. A legtöbb államban viszont lehetőség van a korai szavazásra, ami azt jelenti, hogy a választásra kiírt nap előtt korlátozott számban megnyílnak szavazóhelyiségek. Ezt egészíti ki a levélszavazás, amire a legtöbb helyen jelentkezni kell.

Ki szavazhat?

A 18. életévüket betöltött amerikai állampolgárok. A választás viszont regisztrációhoz kötött. A választók jegyzékébe párthoz tartozóként, de függetlenként is regisztrálhatnak a polgárok. Ez az esetleges előzetes állásfoglalás nem jelent kötelezettséget a választás irányára.

Ki lehet az Egyesült Államok elnöke?

A legaktuálisabb válasz, hogy vagy a Republikánus Párt színeiben induló Donald Trump vagy a Demokrata Párt színeiben induló Kamala Harris. Gyakorlatilag a 19. század közepétől nem választották meg más párt jelöltjét. Az alapvető kritériumok, hogy a jelölt amerikai állampolgár legyen, több mint 14 éve lakos és legalább 35 éves.

Mi a különbség demokrata és a republikánus között?

Egyszerűsítve: a republikánus egy jobboldali, konzervatív párt, a demokrata egy baloldali, liberális párt. De mivel két párt uralja az amerikai politikát, egyik sem kötődik szigorúan egy ideológiához, sokkal meghatározóbb az adott politikus személye. Széles skálán próbálnak megszólítani különböző társadalmi csoportokat, így a gyakori választóik többet mondanak el a pártokról, mint valamilyen definíció. Demokratákra nagyobb valószínűséggel szavaznak a kisebbségek, a szociálisan hátrányos helyzetűek és a nagy városok lakói. Republikánusokra nagyobb valószínűséggel szavaznak a fehérek, a tehetősebbek és a mezőgazdászok.

Ki nyeri a választást?

Túl egyszerű lenne a képlet, ha csak összeadnák a szavazatokat és, aki többet kapott, beülhetne az elnöki székbe. Az elektori rendszernek köszönhetően közvetetten és arányosan dől el, ki a győztes.

Mi az az elektori rendszer?

Az államok döntik el a választás kimenetelét. A választóknak tulajdonképpen abba van beleszólásuk, hogy a lakóhelyük szerinti állam melyik jelöltet támogassa. Minden államnak meghatározott számú elektori szavazata van, ez a szám az adott állam Kongresszusban lévő képviselőinek és szenátorainak összesített számával egyezik meg. Összesen 538 elektori szavazat oszlik szét az államok között, és az a jelölt lesz az elnök, aki legalább 270 elektori szavazatot szerez.

De kik azok az elektorok?

Csakhogy bonyolultabb legyen: valójában minden szavazó az államában lévő elektorokra szavaz (még ha nevük nem is szerepel a listán). Hivatalosan ők felelnek az elnök és az alelnök megválasztásáért. Államonként eltérhet, hogy konkrétan kik az elektorok, de jellemzően az adott párt vagy az elnökjelölt kampánycsapata választja ki őket. Az elektori tisztséget gyakran elkötelezett párttagok kapják meg. Az elektori testület végső szavazása decemberben történik.

Szavazhat az állami többséggel ellentétesen az elektor?

Nem igazán. Elméletileg lehetséges, hogy az állami eredményeket figyelmen kívül hagyva szavazzon egy-egy elektor, de a gyakorlatban egyrészt ez szankciókat vonhat maga után, másrészt csak elhanyagolható számban fordult eddig ilyesmi elő. Az elektorok szavazása lényegében formalitás.

Mennyi elektori szavazata van egy-egy államnak?

Attól függ, mennyien laknak az adott államban. Pontosabban, ugyanannyi elektori szavazata van egy államnak, ahány kongresszusi helye: minden államnak két szenátora van, és a lakosság számával arányos mennyiségű képviselője. Vagyis a legkisebb államoknak 3 szavazata van.

Hogyan osztódnak el a szavazatok az államonként?

Nebraska és Maine állam kivételével a többség dönt. Magyarán ha egy államnak 38 elektori szavazata van, és a demokrata jelöltre többen szavaztak a helyiek közül, akkor mind a 38 elektori szavazatot a demokrata kapja. A két kivételnél két elektori szavazatot kap a legtöbb egyéni szavazatot begyűjtő, és egyet-egyet kap a választási körzetekben győztes jelölt.

Hogyan befolyásolják az ingadozó államok az eredményt?

A legtöbb államban könnyen megjósolható, hogy a demokrata vagy a republikánus jelölt húzza be a győzelmet. Míg például Kalifornia államban a többség hagyományosan demokrata, Texasban republikánus. Az ingadozó államok (swing states) azok, amelyekben egyik pártnak sincs egyértelmű előnye. Ezek tehát kulcsszerepet játszanak a választásban. Itt a kampányolás is intenzívebb, mivel a jelöltek remélik, hogy a választók végül őket támogatják, így a szükséges elektori szavazatokhoz jutnak.

Mennyire lesz szoros?

Az előrejelzések szerint nagyon. Hét állam tekinthető jelenleg ingadozónak: Arizona, Észak-Karolina, Georgia, Michigan, Nevada, Pennsylvania és Wisconsin. Hogy mennyire kiélezett lehet ezekben az államokban a verseny, jól szemlélteti, hogy a 2020-as választáson például a több mint 7 millió lakosú Arizonában nagyjából 10 ezer szavazattal nyert Joe Biden.

Előfordulhat, hogy összesítve valamelyik jelölt több egyéni szavazatot kap mégsem ő lesz az elnök?

Az elektori rendszer miatt igen, előfordulhat. Ötször történt ilyen a történelem során, legutóbb 2016-ban. Hillary Clinton majdnem 3 millióval több egyéni szavazatot kapott, mégis Donald Trump lett az elnök. Vagyis hiába volt népszerűbb Clinton egyéni szinten, mivel Trump több elektori szavazatot gyűjtött be, konkrétan 304-et a lehetséges 538-ból.

Billie Eilish szerint életbe vágó ez a választás

„Úgy szavazzatok, mintha az életetek múlna rajta” – fogalmazott a popsztár. Testvérével és egyben alkotótársával, Finneasszal azért döntöttek Harris mellett, mert ő és alelnökjelöltje kiállnak a fogamzásgátlási lehetőségekért, a környezetvédelemért és a demokráciáért.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame Príspevok, ktorý zdieľa BILLIE EILISH (@billieeilish) Trump oldalán egy boxoló és egy pankrátor is ringbe szállt

Bár Mike Tyson nehézsúlyú ökölvívó saját bevallása szerint nem ért egyet Trumppal mindenben, de örülne, ha ő nyerné a választást.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame Príspevok, ktorý zdieľa Mike Tyson (@mike_tysonko)

Hulk Hogan egykori pankrátor ennél látványosabban foglalt állást Trump mellett még korábban: letépte magáról a pólóját.

Mel Gibson szerint Kamala Harrisnek „annyi esze van, mint egy kerítéslécnek”

A kétszeres Oscar- és Golden Globe-díjas színész nem finomkodott, gyakorlatilag lehülyézte a demokrata jelöltet. Az eddig sem volt kérdés szerinte, hogy kire szavaz. A Los Angelesben, a reptéren kérdezett Mel Gibson kifejtette, hogy semmi jó nem sülne ki Harris elnökségéből.

Trump legnagyobb támogatója nem aprózza el a dolgokat

Jó, ha sok híresség támogat egy elnökjelöltet, de még jobb, ha a világ egyik leggazdagabb embere. Elon Musk ugyanis a végletekig hajlandó elmenni Trump győzelme érdekében. Közel 120 millió dollárral járulhatott hozzá a kampányához, és a saját tulajdonában lévő X közösségi felületen rendszeresen tesz közzé Trumpot támogató tartalmakat. Világszerte pedig több mint 202 millió követője van a multimilliárdosnak. Az alábbi konzervatív Tucker Carlsonnak adott interjújában el is mondja, hogy ha Trump veszít, „cseszheti”.

Elon Musk is all in.(0:00) Elon Musk Is All in on Donald Trump(6:35) Providing Starlink to Victims of Hurricane Helene(9:22) If Trump Loses, This Is the Last Election(21:49) The Epstein and Diddy Client List(33:38) Vaccines(35:49) The Movement to Decriminalize Crime… pic.twitter.com/jNqB1ThqQz— Tucker Carlson (@TuckerCarlson) October 7, 2024

A teljesebb képhez még két dolog hozzátartozik. Kamala Harrist is támogatják anyagilag a világ legtehetősebb emberei közül. Például Bill Gates 50 millió dollárral járult hozzá a demokrata elnökjelölt kampányához saját bevallása szerint. Trump mellett pedig sok a kultúrkörünkben nem annyira ismert, de az Egyesült Államokban befolyással bíró híresség kampányol.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »