Király Zsolt: Iskolaösszevonás Ipolyságon – A szlovákok összefogtak, a magyar polgármester cserben hagyta választóit (helyszíni riport)

Király Zsolt: Iskolaösszevonás Ipolyságon – A szlovákok összefogtak, a magyar polgármester cserben hagyta választóit (helyszíni riport)

Nyitókép: Körkép.sk

A magyar vezetésű Ipolyságon alap- és középiskolák összevonásával külön magyar és külön szlovák iskolaközpontokat hoznának létre városi működtetés mellett. Az elképzelés, bár anyagilag rendkívül megerőltető megoldás, látszólag megoldaná a helyi iskolaügy helyzetét. Azaz, a túl sok iskola, túl kevés diák kérdését. Hosszútávú perspektívát kínálva a gyerekeik minőségi oktatását szem előtt tartó szülők számára. Csakhogy a városvezetés a vitathatatlan jó szándék ellenére politikailag szúk látókörűen, a kellő háttérmunkák elvégzése nélkül, előkészítetlenül futott neki e fontos kérdésnek.

A magyar városvezetésben nem bízó szlovák tanárok és szülők petícióban tiltakoztak a vertikális összevonás ellen (vertikális összevonás = szlovák alapiskola a szlovák gimnáziummal, magyar alapiskola a magyar gimnáziummal). Az összegyűlt több ezer aláírást Zachar Pál polgármester elmondásuk szerint egyszerűen lesöpörte az asztalról anélkül, hogy érdemben foglalkozott volna vele.

Az ügy egészen a nyitrai megyeelnökig, Branislav Becíkig jutott, aki megijedve a körvonalazódó nemzetiségi problémától Ipolyságra utazott, hogy helyi fórumon tisztázza a helyzetet.

A mintegy 130 fős fórum összehívása kiszorítósdira sikerült. A szervezést magára vállaló szlovák tannyelvű gimnázium igazgatónője a velük  egy épületben működő magyar gimnázium vezetését, az iskolatanács és a szülői szövetség tagjait, valamint a városvezetést elfelejtette értesíteni. Gajdács Mónika, a Szondy György Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium igazgatónőjének vezetésével szinte a teljes tanári kar és néhány szülő mégis eljöttek. Támogatólag Becík helyettese, Csenger Tibor (Magyar Szövetség) megyei alelnök is megjelent.

Akire azonban leginkább szükség lett volna, Zachar Pál polgármester, egyben megyei képviselő, illetve a Magyar Szövetség helyi, városi képviselői – habár tudtak a fórumról, – inkább a távolmaradás mellett döntöttek. Magára hagyva a helyi magyarságot.

 

Cikkünkből kiderül:

 

Aktuális helyzet

A felvidéki magyarság hosszú évek óta kiszorult az országos politikából. Jellemzően önhibájából. A lakosság létszáma alapján ugyanis könnyen el tudná érni az 5 százalékos parlamenti küszöböt (lásd, a romániai RMDSZ hétvégi elsöprő eredményét). Belső megosztottsága, az egymással harcoló érdekkörök miatt azonban visszaszorult a megyei és az önkormányzati szintre, ahol számbelileg az ország legerősebb regionális pártjaként tevékenykedik. Legalábbis, a megyei és önkormányzati képviselők, valamint a polgármesterek létszámát illetően.

Az ember azt gondolná, hogy ahol helyi szinten kényelmes többségben vannak, ahol a megyei vezetés részét képezik, ott majd bizonyítják rátermettségüket, képesek megszolgálni a magyar választók beléjük fektetett bizalmát.

Az ipolysági isksolaösszevonás témája ékes példája annak, hogy ez sajnos nem mindig van így. Szintén önhibájukból. Hiányzik ugyanis a kellő műveltség, a tapasztalat, a józanság, a politikai érettség, a másik fél megértése, a felelős vezetői viselkedés, a kompromisszumkészség, a nyitottság, a vitázó felek meghallgatásának igénye, ugyanakkor a merészség, a karakán kiállás, a felkészült érvelés.

Iskolaoptimalizáció Ipolyságon – a magyar tanárok küzdenek, a Magyar Szövetség gyanúsan hallgat

Miért áll a bál Ipolyságon?

Ipolyságon Zachar Pál (Magyar Szövetség) polgármesternek és a vertikális összevonást elutasítóknak köszönhetően most áll a bál és a múlt pénteki, november 29-i fórumon sem sikerült tisztázni a legfontosabb kérdéseket. A szlovákok saját érdekeiket védik, a magyar tanárok és szülők pedig példát mutatva a magyar politikának felkészülten, összetartva hősiesen kiállnak a magyar érdek mellett. Zachar Pál polgármester bujkálása ellenére.

Miről is van szó?

Ipolyság problémája mint oly sok más helyen, a csökkenő diáklétszám. A városhoz és vonzáskörzetéhez képest túl sok az iskola, ami az oktatási intézmények fenntartható, minőségi működését veszélyezteti. Megoldásra van szükség annak érdekében, hogy 10-20-30 év múlva is jövőképet jelentsen a helyi gimnázium, legyen az szlovák vagy magyar, a szülők és gyermekeik számára.

A probléma természetesen országos mértékű. Az oktatásügyi minisztérium Becík párttársa, Tomáš Drucker (Hlas) tárcavezető személyében arra kérte a megyéket, hogy készítsék el a megyei hatáskörbe tartozó középiskolák hálózatának karcsúsítását. A fenntartható iskolahálózat és minőségi oktatás érdekében.

Ipolyságon ez könnyen a helyi szlovák és magyar gimnázium, valamint a Műszaki és Szolgáltatóipari Szakközépiskola egyetlen közös jogi szubjektummá való olvasztását eredményezheti. Ez lenne az ún. horizontális összevonás, azaz középiskolát a középiskolával, magyart akár a szlovákkal. A cél, hogy legalább 200 fős iskolákat hozzanak létre, de nem kizárt a Vágsellyei járásban már működő, akár 1500 diákos kampus sem.

Az ipolysági szlovák gimnázium diáklétszáma az elmúlt években legfeljebb 70, a magyar gimnázium diáklétszáma kicsivel 80 feletti volt. A helyi szakközépiskola ennél magasabb, 160-180 fős diáklétszámmal működik. Utóbbi szakmunkásképző, ellenben a főiskolára való felkészítésben érdekelt gimnáziumokkal. A három középiskola együtt tehát eleve nem kompatibilis.

Feladat Nyitra megye magyar politikusai számára, avagy az ipolysági iskolák optimalizálásának margójára

A sági javaslat

Ipolyság város vezetése ezért érthető módon saját javaslatot szorgalmaz. Mégpedig egy első hallásra nem szokványos megoldással. A városban található alap- és középiskolák összevonásával oldaná meg a problémát.

Az ipolysági Szondy György Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium egy 111 éves intézmény, mely fontos szerepet töltött és tölt be a felvidéki magyarság életében. A Nyitra megye területén mai napig működő három magyar tanítási nyelvű állami gimnázium egyike (a komáromi és az érsekújvári mellett.)

Zachar Pál (Magyar Szövetség) nemcsak polgármester, hanem megyei képviselő is egyben. A Magyar Szövetség frakciója a megyét irányító többség része. Elvileg minden adott a terv kivitelezéséhez. Jelen pillanatban úgy néz ki, mégis sikerült elrontani. A fent említett politikusi hiányosságok miatt.

Becík Ipolyságon

Pénteken, november 29-én találkozóra került sor a Szondy György Magyar Tanítási Gimnáziumnak és a helyi Szlovák Gimnáziumnak otthont adó épület iskolai étkezdéjében. Becík megyefőnök, Peter Privalinec hivatalvezető, a helyi szlovák gimnázium igazgatónője, annak tanári kara, valamint a városvezetés javaslata ellen petíciót indított érintettek részvételével. A magyarok meghívésa nélkül.

 

„Mi nem fogunk Nyitrán a zöld asztal mellől dönteni. Szeretnénk önöket meghallgatni. Csak a megye tudja garantálni a középiskolák létezését. Nem tudom, mi történne, ha a működtetés átkerülne a városra. Szeretnénk, ha a középiskolák a jelenlegi formájában megmaradnának”

– kezdte Becík jobbkeze, Peter Privalinec hivatalvezető, aki nyomatékosította, hogy az iskolák összevonásának kérdését nem Nyitra megye, hanem Ipolyság városa kezdeményezte.

Hírdetés

 

A gond ugyanis magyar szempontból azzal, van, hogy az összevonás egyik változata idővel a magyar és szlovák gimnáziumok közös igazgatás alá vonását jelentheti. Aminek könnyen az önálló, 111 éves magyar gimnázium is áldozatul eshet.

Ipolyságon ezért azzal a javaslattal álltak elő, hogy a helyi szlovák gimnáziumot a helyi szlovák alapiskolával, a Szondy György Magyar Tanítási Nyelvű Gimnáziumot pedig a Pongrácz Lajos Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolával vonnák össze. Az így létrejövő külön szlovák és külön magyar igazgatású összevont iskolák fenntartását a város vállalná magára.

Amikor az érdemi munka elmarad

Zachar Pál ezt elmondások alapján valamikor 2023 novemberében be is jelentette a megyefőnöknek. Érdemi munkát, azaz az érintettekkel való egyeztetést, a meggyőzést, az anyagi terhek részleteinek megvitatását, a városi garanciákat nem tette mögé. Az eredmény? A szlovák és a magyar alapiskola, valamint a szlovák gimnázium aláírásgyűjtést indított az alapiskolák és a középiskolák, azaz a vertikális összevonás ellen.

Több ezer aláírás gyűlt össze, melyet átadtak Zacharnak. A petíciós bizottság tagjainak elmondása alapján indítványukkal azonban érdemben nem foglalkozott a polgármester. „Nem tudok neki helyt adni“ – érkezett a válasz, és egyesek szerint a szemükbe nevetett. Ezt követően indulhatott be a szlovák lobbi, és jutottak el egészen Branislav Becík megyefőnökhöz, aki azon nyomban Ipolyságra sietett, hogy támogatásáról biztosítani a helyi szlovákokat. Hiszen a téma a minisztérium optimalizációs igénye kapcsán egyébként is aktuális.

Kontextus: A Magyar Szövetség Nyitra megyében együtt kormányoz Becíkkel. A párt megyei alelnököt ad Csenger Tibor személyében. Nyitra Megyei Önkormányzatában 18 tagú a Magyar Szövetség-frakciója, amivel a legerősebb frakciót képezik az 54 fős megyei testületben. A Becíket adó Hlasnak alig öt megyei képviselője van. A nagypolitikára, a mai kormánykoalícióra kivetítve tehát ez olyan, mintha a Smer méretű párt lenne megyei szinten a Magyar Szövetség,  az SNS méretű legkisebb kormánypárt pedig a Hlas. Az erőviszonyok tekintetében világos leosztás és erőviszonyok. Csak tudni kellene élni vele, és felkészülten politizálni.

Mikor lesz ipolysági hatástanulmány?

Becík elmondása alapján Zachar semmilyen hatástanulmányt, gazdasági, pénzügyi elemzést nem készített elő a város javaslatáról. És mivel a fórumon sem volt jelen, az érintettek nem kaptak kvalifikált választ Becík azon kérdéseire sem, hogy miből tudná finanszírozni a város az anyagilag igencsak megterhelő szlovák és magyar alap és középiskolákat. Konkrét szám is elhangzott, Becík szerint csak a szükséges ingatlanok megvásárlása 4 millió eurójába kerülne a városnak.

A fórumon felszólaló helyiek szerint egyébként a városnak a napi működéshez sincs elég pénzügyi forrása. Példaként az utak, járdák állapotát, a város alá tartozó szolgáltatások, intézmények állapotát említették.

 

Peter Privalinec elmondta, hogy a nyitrai megyei hivatal a minisztérium optimalizációra vonatkozó felszólítására hat alternatívát tartalmazó 44 oldalas dokumentumot készített elő. Ehhez várták az Ipolyság által beharangozott vertikális összevonás hatástanulmányát, pénzügyi, gazdasági tervezetét is. Privalinec szerint Zachar először nagy mellénnyel azt mondta, hogy ilyen anyagot a város három óra alatt elkészít. Az elemzés végül cikkünk megszületéséig sem készült el.

Zachar azzal magyarázta távolmaradását a fórumról, hogy erre állítólag ak megyefőnök kérte. Becík ellenben világosan elmondta, hogy a város első emberének ott lett volna a helye a megbeszélésen, hogy választ tudjon adni a felmerülő kérdésekre.

„Miután Zachar látta, hogy a fejére hullik a probléma, igyekezett áttolni a problémát ránk. Ez elfogadhatatlan“

– adott hangot elégedetlenségének Becík.

Zachar logikáját követve gondoljunk csak bele, mennyire abszurd lett volna, ha Hunyadi János azzal marad távol seregével a nándorfehérvári csatától, hogy erre a törökök kérték…

„Miután Zachar látta, hogy a fejére hullik a probléma, igyekezett áttolni a problémát ránk. Ez elfogadhatatlan“

– fogalmazott Becík.

Záporoztak tehát a kérdések, melyekre a városvezetésnek válaszokat kellett volna adnia. Például arra vonatkozóan, hogy a petíció aláírói nem bíznak a város vezetésében és nem hisznek abban, hogy képes előteremteni az összevont iskolák működtetéséhez szükséges forrásokat.

„Sajnálatos a városvezetés alibizmusa. December 9-én valakinek nagyon nehéz megyegyűlése lesz. Célirányosan megtévesztő információkat terjesztve vezetik félre a tanárokat, szülőket, a város lakosságát. Bizonytalanságot gerjesztenek. Hogyan akarja biztosítani a város anyagi működtetését? Garanciákra és világos jövőképre van szükség. Ha a szülők ezt nem látják, nem adják az ilyen iskolába a gyerekeiket“

– hangsúlyozta a fórumon Becík, arra utalva, hogy a városvezetés eljárása egyenesen az iskolák jövőjét veszélyezteti.

Maroknyi magyar kiállása a helyszínen

A helyi és megyei magyar politikai vezetés Csenger Tibor megyefőnök-helyettest leszámítva ugyan nem jelen a találkozón, Gajdács Mónika, a Szondy György magyar gimnázium igazgatónője és a helyi magyar tantestület, Béres Gábor tanár, valamint a helyi szülői szövetség elnöke és néhány magyar szülő Hunyadi Jánosokként meghívó nélkül is jelen voltak és vállalták a szélmalomharcot a többszörös túlerővel szemben.

Lásd videó:

Becík tehát eljött megvédeni a szlovák érdeket, Zachar pedig nem élt a magyar érdek védelmének lehetőségével. Gajdácsék pedig a Magyar Szövetség politikusai helyett védték a mundér becsületét.

Az eredmény?

A jelen levő mintegy 120 személy megnyugvására Branislav elmondta, hogy vertikális iskolai összevonásra nem kerülhet sor, csak horizontálisra. Illetve, ha a tárgyalás eredményeként a vertikális összevonás megyei hatáskörbe adná az összevont magyar alapiskolát és magyar gimnáziumot, azt is elképzelhetőnek tartja. A magyar félnek ígéretet tett arra, hogy januárban külön tárgyal velük, és nem utasította el a magyar iskolaközpontot. Az ajtó tehát nem zárult be, csak sokkal körültekintőbben kell majd eljárni.

A Körkép.sk kereste és elérte Csenger Tibort és Farkas Ivánt, a Magyar Szövetség Nyitra megyei frakcióvezetőjét, akik készséggel válaszoltak kérdéseinkre. Ugyanígy próbálkoztunk Zachar Pál polgármesternél is, sajnos sikertelenül. Kérdéseinket válaszra sem méltatta.

Ahogy azt a fórumon felszólaló helyi lakosok egyike megfogalmazta, a havi 5038,40 eurót, azaz évi 60 ezer eurót kereső városvezetőnek ( megválasztása után egyik első lépéseként megszavaztatott mesés fizetését azzal indokolta, hogy a minőségi munka elvégzéséhez szükséges…) nem volt 20 perce arra, hogy eljöjjön és választ adjon az indokolt kérdésekre.

Felháborodás: Álomfizetéssel kezdi meg munkáját Zachar Pár (Szövetség-Aliancia), Ipolyság polgármestere

Mi lehet a megoldás?

Ez elsősorban a Magyar Szövetség nyitrai megyei képviselőinek politikai képességein múlik. A jelek szerint a szlovák alap- és középiskolák összevonása és városi hatáskörbe kerülése nem reális elképzelés. Hogy sikerül-e legalább a magyar alapiskolát és magyar gimnáziumot közös intézmény alá hozni (amihez később akár a helyi magyar óvoda is csatlakozhat), egyelőre nyitott kérdés marad.

A városvezetés mindenesetre azzal, hogy ilyen sután kezelte a témát, ellenfélként egy határozott helyi közösséget szerzett magának. Hogy a szembenállás hova vezet helyi szinten, és sikerül-e megnyugtatni a kedélyeket Ipolyságon,  az a történtek után immár Nyitra megye kezében van. Zacharnak mindenesetre érdemes lenne mielőbb megtanulnia felelős politikusként viselkedni. Ellenkező esetben már a következő választáson leválthatják.

A Körkép.sk kérdései Farkas Ivánhoz és Csenger Tiborhoz:

Farkas Iván, a Magyar Szövetség Nyitra megyei frakcióvezetőjének válaszai:

  A MSz NR megyei képviselete kezdeményezte a folyamatot (nem a megyei hivatal), majd folyamatosan melegen tartjuk az egyetlen elfogadható forgatókönyvet, vagyis a két megyei gimnázium átruházását, majd a kettős vertikális összevonást a megye egyes testületeiben:  megyei képviselő-testületben,  a koalíció tanácsában, a szakbizottságokban és lobbizással az illetékeseknél.  

Csenger Tibor (Magyar Szövetség) Nyitra megye megyefőnök-helyettesének válaszai:

Közel 3- 4 éve  mint megyei alelnök és a lévai választási körzet egyetlen magyar képviselőjeként  javasoltam az akkori városvezetőnek / Štefan Gregor polgármesternek/ a két gimnázium alapiskolákkal való összevonását függőleges vonalon / gimnázium+ alapiskola /. Akkor  város nem mutatott hajlandóságot  hogy fenntartóként befogadja a két gimnáziumot.   Majd 2023-ban  amikor Ipolyságon változás történt a város élén újra előjött ez a javaslat és Zachar Pál polgármester 2023 végén benyújtotta Nyitra megye vezetésének a következő javaslatot :   Két iskolaközpont kialakítását  városi fenntartással: MT Pongrácz alapiskola + Szondy gimnázium kb. 350 diákkal Szlovák tannyelvű alapiskola + szlovák tannyelvű gimnázium kb. 550 diák   Egészen 2024 júniusáig nem került a képviselő testület elé, egyszerű indokkal – majd oldjuk választások után / ez volt a válasz a megye elnök részéről / A nyár folyamán viszont az iskolaügyi minisztérium is sürgette az optimálizációs javaslatokat a megyéktől. Szeptember 23-i testületi ülésre került a napirendi pontok közé az ipolysági verzió javaslata. Ekkor kezdődött az igazi ellenszegülés a szlovák képviselők részéről és hirtelen elkezdtek aggódni a szlovák tannyelvű gimnázium léte felől , olyan képviselő kollégák ,akik még soha nem jártak Ipolyságon.  A javaslatot csak figyelembe vette a testület és feladatul adta a hivatalnak  kidolgozni a lehetséges megoldási javaslatokat , és elkezdődött a taktikázás a hivatal és SK képviselőcsoportok részéről.   Téves információkkal  az ipolysági ellentábor aláírásgyűjtésbe kezdett az összevonás ellen és ezt beküldték a Nyitra megyei hivatalba, amelytől megijedt a megye vezetése.   Ezért került sor a november 29-i  találkozóra a petíció szervezőivel, szülőkkel  amit kizárólag az elnök szervez a megyei oktatási hivatal szervezésében . / A megyei hivatal a 3 ipolysági középiskola összevonását javasolja / 2 gimnázium + szakközép /   A Szövetség megyei képviselőcsoportja és a pedagógiai szakmai tanácsadók javaslatára  az ipolysági városvezetés javaslatát támogatja a térség specifikus helyzete miatt  a magyar oktatás hosszútávú fenntartása érdekében.   A kialakult helyzet miatt ez még nehéz meccs lesz, mivel az évtizedek óta megszokott rendszeren kellene változtatni, ami sokak számára kényelmetlen.  /az önérdek fontosabb mint a közösség jövője/

Az üggyel a későbbiekben még foglalkozunk.

Király Zsolt


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »