Kincses Előd jogász és Mircea Dinescu költő kapta idén a Petőfi-díjat

Kincses Előd jogász és Mircea Dinescu költő kapta idén a Petőfi-díjat

Kincses Előd erdélyi magyar jogász és Mircea Dinescu román költő vehette át a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány, valamint a Mol-csoport által közösen alapított Petőfi-díjat pénteken Budapesten.

Kövér László, az Országgyűlés elnöke köszöntőjében többek között úgy fogalmazott: a díjosztók részéről

méltó és igazságos, hogy a XIX. században élt szenvedélyes szabadságharcosunkról, Petőfi Sándorról elnevezett díjat egy magyar és egy román XXI. századi szabadságharcos együtt kapja meg.

„Ha két egyformán hangolt hangvilla van a szobában, és az egyiket megrezegtetjük, a másik is megszólal”, és 1989 őszén valami ilyen varázslat történt mai díjazottjainkkal is, a romániai szabadság fuvallatára a marosvásárhelyi Kincses Előd és a sloboziai Mircea Dinescu a lelkükben azonosan rezdültek – fűzte hozzá.

Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a Petőfi-díj nem csupán egy elismerés, hanem szimbóluma annak, hogy a szabadságért folytatott küzdelem időtlen, a szabadságharcosok iránt érzett tisztelet és megbecsülés pedig örök.

A kitüntetést 2009 óta, a közép-európai népek szabadságáért az elmúlt évtizedekben kiemelkedően sokat tett jeles személyek kapják.

Az idén tizenhatodik alkalommal odaítélt díjat Kövér László házelnök, Schmidt Mária történész, a XXI. Század Intézet főigazgatója és Hernádi Zsolt, a Mol-csoport elnök-vezérigazgatója adta át a díjazottaknak.

A Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány 2009-ben alapította a Petőfi-díjat, amellyel a közép-európai népek szabadságáért meghozott áldozatokat és teljesítményeket kívánja bemutatni és jutalmazni. A kitüntetéssel a régió azon kiemelkedő személyiségeit ismerik el, akik helytállásukkal, a szabadságáért hozott személyes áldozattal mutattak példát és mozdították előre a „közös jó”, a szabadság ügyét.

Az alapítóhoz csatlakozott az egyik legtekintélyesebb magyar vállalat, a MOL Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt., amelynek nemzetközi elismertsége tovább növeli a Petőfi-díj jelentőségét, ugyanakkor biztosítja az elismerés és a kitüntetettek számára a legnagyobb regionális és nemzetközi figyelmet.

Az alapítók szándéka, hogy a nemzetközi díj adományozásával – Juha Richárd szobrászművész Petőfi mellszobra és pénzjutalom –

olyan közép-európai személyiségeket ismerjen el, akik a világhírű magyar költőhöz hasonlóan megalkuvás nélkül az emberi lét legnemesebb és legsúlyosabb döntéseit hozták meg.

Nélkülük a világból kivesztek volna alapvető értékeink: a szabadság szeretete, az igazságosság és az önfeláldozás.

Eddigi díjazottak:

Hírdetés

2009 – Tőkés László, református lelkész, európai parlamenti képviselő (Románia),  Gabriel Andreescu, politológus, emberjogi aktivista (Románia)

2010 – Anne Applebaum, történész, újságíró (USA)

2011 – Mart Laar, Észtország volt miniszterelnöke, történész (Észtország)

2012 – Miroslav Kusý, politológus, tanár, polgárjogi aktivista (Szlovákia)

2013 – Vlagyimir Bukovszkij, neurofiziológus, emberjogi aktivista (Oroszország)

2014 – Filep Mária, építészmérnök, a páneurópai piknik főszervezője,  Kozma Imre atya, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapítója, elnöke

2015 – Karol Sauerland, a Szolidaritás mozgalom egyik alapító tagja, filozófus, germanista, egyetemi tanár (Lengyelország)

2016 – Balás-Piri László, 1956-os szabadságharcos, Regéczy-Nagy László, 1956-os szabadságharcos

2017 – Stanisław Dziwisz bíboros, Krakkó nyugalmazott érseke

2018 – Václav Klaus, a Cseh Köztársaság volt államfője és miniszterelnöke

2019 – Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, Szájer József, jogász, az Európai Parlament képviselője

2020 – Kónya Imre, jogász, politikus, az MDF első parlamenti frakcióvezetője, a Boross- kormány belügyminisztere  Deutsch Tamás, jogász, politikus, a Fidesz alapító tagja, az első Orbán-kormány ifjúsági és sportminisztere, európai parlamenti képviselő

2021 – Horia-Roman Patapievici, fizikus, író, eszmetörténeti kutató

2022 – Wolfgang Schüssel, Ausztria volt szövetségi kancellárja

2023 – Áder János Magyarország volt köztársasági elnöke

2024 – Kincses Előd, jogász, Mircea Dinescu, költő

(MTI)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »