Kincsek a múzeumi raktárból

Kincsek a múzeumi raktárból

„Új kincsek a múzeumban“ címmel nyílt kiállítás Komáromban. Több olyan tárgyat bocsátottak közszemlére, amiket eddig csak a Duna Menti Múzeum (DMM) szakemberei láthattak.

Színes litográfiák, képeslapok, festmények látszódnak jobbról, ahogy a látogató belép a kiállítótérbe, majd a terem közepén Feszty Béla és a felesége mellszobra látható, amelyek az ógyallai Feszty-kriptából ajándék gyanánt kerültek a DMM-hoz. Beljebb lépve aztán észrevehetjük, hogy egy üveglap alatt Sigmund Gabriel Hipschmann nürnbergi metsző és festő Északnyugat-Magyarországot ábrázoló 1682-es térképe várakozik a figyelmes tekintetekre. Számos kisebb-nagyobb település szépen kivehető az ábrán Bécstől egészen Párkányig. Csütörtöky József igazgató ezt követően a nappali és éjjeli lepkékből álló ízelítőre irányítja a figyelmünket, amelyek egy 10 ezer lepkéből álló gyűjteményből valóak. Számos néprajzi tárgy is látható közvetlenül a természettudományi bemutató mellett, köztük több húsvéti tojás. „Két éve vásároltuk ezeket. Ezeknek az az érdekességük, hogy a néprajzos kollégák kifejezetten olyan tojásfestőket szólítottak meg, akik a régi motívumokat és technikát használják” – mondja az igazgató. A régészeti részleg mellett egyebek mellett egy Izsáról származó bronzkori edényt is megszemlélhetünk.

Csütörtöky József elmondja, tavaly nyár végén ő javasolta a kollégáknak, hogy az új szerzeményeikből állítsanak össze egy tárlatot az idei év folyamán. A munkában az összes szakemberük részt vett, s volt is miből válogatniuk. „Ha megnézzük az utóbbi éveket, szépen gyarapodik a gyűjtemény – annak ellenére, hogy a raktáraink zsúfolásig tele vannak” – ecseteli az igazgató, majd hozzáteszi, tavaly rekord mennyiségű tárgy került náluk nyilvántartásba, szám szerint 13 ezer. Ajándékozás, vásárlás és tudományos kutatás útján is bővült a raktárkészletük, ahol mindig próbálnak találni pár négyzetmétert az új szerzeményeknek.

Hírdetés

A kiállítás szervezése során nem húztak szoros időhatárt, viszont nagyjából az utóbbi 10 évben gyűjtött tárgyakból válogattak. Java részüket még sosem bocsájtották közszemlére.

A tárlat némileg „születésnapi” jellegű is, hiszen idén kisebb jubileumot ünnepelnek a DMM-ban: 135 éve jöttek létre, amellyel a hatodik legrégebbi szlovákiai múzeumnak számítanak.

A tárlat augusztus 28-áig látogatható.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »