Kilencezer orosz katona van Kelet-Ukrajnában?

Kilencezer orosz katona van Kelet-Ukrajnában?

A kijevi hadműveleti parancsnokság szerint legalább 9 ezer orosz katona van jelenleg a Donyec-medencében, a kelet-ukrajnai szakadárok teljes hadereje pedig mintegy 43 ezer fős – jelentette ki Valentin Fedicsev, a terrorellenesnek nevezett hadművelet helyettes parancsnoka hétfőn az egyik ukrán televíziónak nyilatkozva. Az orosz külügyminisztérium John Kerry amerikai külügyminiszter látogatásával kapcsolatban azt mondta: Moszkva az orosz–amerikai kapcsolatok rendezésére számít.

A katonatiszt elmondása szerint orosz gyártmányú, Tocska–U típusú taktikai rakétarendszerből négy darab van Ukrajna területén 2014 nyara óta. Megjegyezte: eddig még nincs megerősített információ arról, hogy ezt a típusú fegyvert alkalmazták volna az ukrán fegyveres erők ellen. Nem vonták ki a nehézfegyvereket

Moszkva továbbra sem ismeri el, hogy fegyverzettel látná el az oroszbarát kelet-ukrajnai szakadárokat, és azt sem, hogy orosz katonák harcolnának a szeparatisták mellett. A Tocska–U ugyanakkor olyan fegyver, amellyel az ukrán fegyveres erők nem rendelkeznek. Mellesleg ez a típusú rakétarendszer is fel van sorolva azon nehézfegyverek között, amelyeket ki kell vonnia a szemben álló feleknek a front menti övezetből abban a februári minszki megállapodásban, amelyet az orosz, az ukrán és a franca elnök, valamint a német kancellár közösen dolgozott ki.

Fedicsev kijelentette továbbá, hogy a Donyec-medencében tartózkodó orosz csapatok 190 harckocsival rendelkeznek, a szakadár erők pedig összesen több mint hétszázzal.

A parancsnokhelyettes hazugságnak nevezte azt, amit az Oroszországi Föderáció politikai és katonai vezetése állít, miszerint nem Oroszországból származnak a szakadárok fegyverei, hanem az általuk elfoglalt ukrajnai laktanyákban zsákmányolták őket.

Stoltenberg: Oroszország nagy erőkkel támogatja a szakadárokat

Petro Porosenko ukrán elnök hétfőn beszélt arról, hogy amennyiben a szakadárok nagyszabású támadást indítanak a közeljövőben az ukrán kormányerők ellen, azt nagy valószínűséggel harckocsizó alakulatokkal teszik. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára pedig hétfői brüsszeli sajtóértekezletén azt mondta, hogy Oroszország továbbra is támogatja a szakadárokat nehézfegyverekkel, tüzérséggel, fejlett légvédelmi rendszerekkel, kiképzéssel és saját erőkkel. Szavai szerint Oroszország olyan katonai erőt vont össze az ukrán határ mentén, valamint Ukrajnán belül is, hogy újabb támadási szándék esetén nagyon rövid idő leforgása alatt akciót tudna indítani Kelet-Ukrajnában, ami aggodalommal tölti el az atlanti szövetséget.

Hírdetés

Porosenko múlt szerdán a kelet-ukrajnai hadműveletet koordináló Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) ülésén figyelmeztetett arra, hogy mintegy 40 ezer szakadár fegyveres van jelenleg a Donyec-medencében és körülbelül 50 ezer orosz katona Ukrajna közvetlen határainál.

A kijevi parlament március 5-én fogadta el azt a törvényjavaslatot, amely 250 ezer főben maximálja az ukrán fegyveres erők létszámát, amiből 204 ezer a katonák száma, a többiek egyéb feladatokat látnak el a hadsereg kötelékében.

Moszkva az orosz–amerikai kapcsolatok rendezésére számít

Moszkva az orosz–amerikai kapcsolatok rendezésére számít, amelytől nagyban függ a globális biztonság – kommentálta hétfőn az orosz külügyminisztérium John Kerry amerikai külügyminiszter látogatását. A Kreml ugyanakkor nem erősítette meg Putyin és Kerry Szocsiban tervezett találkozóját.

Dmitrij Peszkov azt mondta: „ha lesz ilyen találkozó, arról tájékoztatást adunk”.

Az orosz külügyminisztérium Szergej Lavrov tárcavezető és John Kerry keddi tárgyalásához fűzte kommentárját. Ebben kifejtette, hogy Moszkva szerint a két állam kapcsolatainak megromlását „Washington szándékos barátságtalan lépései” idéztek elő.

Az orosz külügyi közleményben azzal vádolják az amerikai vezetést, hogy „alaptalanul Oroszországot tette felelőssé az ukrajnai válságért”, amelyet „sok szempontból az Egyesült Államok maga provokált ki”.

A terjedelmes moszkvai kommentárban megjegyezték hogy „az amerikai üzleti vállalkozások még a Fehér Ház nyomása ellenére sem sietnek távozni” Oroszországból, folytatni kívánják az együttműködést az orosz partnerekkel. Példaként a Boeinget, a világ legnagyobb repülőgépgyártó vállalatát, a John Deere mezőgazdasági gépgyárat, a Coca-Cola céget és más multinacionális nagyvállalatokat is említettek.


Forrás:erdely.ma
Tovább a cikkre »