Kijutni a saját labirintusunkból (VIDEÓ)

Kijutni a saját labirintusunkból (VIDEÓ)

Kijutni a saját labirintusunkból (VIDEÓ) Száz Ildikó2023. 03. 14., k – 11:45 Érsekújvár |

Czuczor-napokat tartanak ezen a héten a jeles nyelvtudósról, bencés szerzetesről, a Riadó költőjéről elnevezett érsekújvári magyar alapiskolában. A hétfői nyitórendezvényen Salgó Gabriella, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Érsekújvári Területi Választámányának elnöke és Priskin Zoltán, a Czuczor Gergely Alapiskola igazgatója köszöntötte a pedagógusokat, szülőket és gyerekeket.

RéSzabó Irén klinikai és mentálhigiénés szakpszichológus, szakpszichoterapeuta, akit több évtizede jeles individuálpszichológiai kiképző terapeutaként és gyermek pszichodráma terapeutaként ismer a közönség, ezúttal Az idegen mester című könyvét mutatta be a közönségnek. A programot Horváth Dóri, Zajíček Júlia, Nagy Emma Boglárka és Szabó László az iskola alsó tagozatos tanulói szavalatukkal, dalukkal tették hangulatossá.

Gazdag Czuczor-hét

A találkozón részt vett Haris Richárd, a szülői szövetség iskolai elnöke, Peternai Zsuzsanna a Pázmány Péter Gimnázium igazgatója, Novák Mónika az iskola volt igazgatója, a városi hivatal kulturális osztályának jelenlegi vezetője és Lóthi Blanka, a szímői alapiskola igazgatója is. A Czuczor-hét keretében szerdán ünnepi megemlékezést tartanak a szabadság és a forradalom tiszteletére, és Petőfi versmaratont rendeznek az iskolában. Csütörtökön Hatékonyabb tanulás címmel tartanak ismeretterjesztő előadást, a résztvevők a homloklebeny szerepével, a végrehajtó funkciók fontosságával ismerkednek és ötleteket kapnak Darida Szilvia pedagógustól arra, hogyan lehet mozgásos gyakorlatokkal ezeket javítani. Pénteken kistérségi rovásírás vetélkedő lesz, emellett a Nagyjaink nyomában program keretében az iskola hatodikos tanulói megismerkednek az andódi születésű Czuczor Gergely és unokatestvére, a szímői születésű Jedlik Ányos kutató, feltaláló életútjával. Madarász András és Zsapka Attila megzenésített verseket adnak elő a gyerekeknek.

Régi és új találkozások

Hírdetés

„Tanító, gyógyító és művész vagyok egyszerre. Alapjában véve a végzettségem szerint klinikai szakpszichológus és szakpszichoterapeuta, immár 25 éve, és vezető tanácsadással is foglalkozom. Nem én neveztem ki magam gyógyítónak, azzá lettem. Az iskoláim csak megtámogatták az eredeti életfeladatbeli identitásomat, a felvállalás jogosultságát adták meg. Képes vagyok érzékelni és megnevezni azt a diszharmóniát, ami jelzi, hogy valaki hol tért le az útjáról. Azután azon dolgozunk együtt, hogy ebből a pillanatból, mint jelenből indulva megkeresse azt a szálat, ami által feltekerhető Ariadné fonala. Így kijuttatva az embert a saját labirintusából. A kijutás sebessége mindig gyors, csak közben bírni kell a tempót! Az is nagyon fontos!” – vallja RéSzabó Irén, akinek a honlapján a továbbképzéshez számos programot, beszélgetést találnak az érdeklődők. Az érsekújvári találkozón kiderült, hogy Novák Mónika egykori iskolaigazgató meghívására már ellátogatott az érsekújvári térségbe, a magyar alapiskolák igazgatóinak szakmai találkozójára. Az előadó elmondta, a koronavírus idejében írta a könyvet. Sokéves töprengés után eldöntötte, úgy kell megírnia a könyvét, mint ahogyan beszélget az emberekkel, és ugyanezt tette az érsekújvári találkozón is. Előadás helyett beszélgetett a közönséggel.

Az idegen mester

Priskin Zoltán azon kérdésére, milyen messziről jött a vendégük, a magyarországi szerző a szolnoki érkezése helyett izgalmas, átvitt értelmű válasszal szolgált.

„Nagyon érdekelt engem minden, ami a lélekkel kapcsolatos. Érdekelnek az ősi kultúrák, nagyon sokat kaptam a tolték gyógyító rendszer megismerése kapcsán, ez a maja kultúra előtti kor a közép-amerikai kontinensről. Ott apáról fiúra, anyáról lányára szálltak a gyógyító eljárások és ennek máig vannak képviselői, akiktől lehet tanulni. Próbálom használni a munkámban azokat az ősi tapasztalatokat, amelyek meggyorsítják azt, hogy rátaláljunk egy-egy nehezebb helyzetben a megoldásokra. A másik irány, ahonnan jöttem, régóta érdekel a keleti kultúra. Fontosnak tartom azt, hogy mielőtt még bárkihez hozzányúlnánk, az orvoslás során, lényeges, hogy erősítsük meg benne a jót, hogy képes legyen elbírni a traumákat”

– hangsúlyozta az előadó. Arra szeretné ráébreszteni az embereket, akikkel találkozik, hogy tiszteljék a magukban lévő jót. Számos életből vett történettel, esettel érzékeltette a könyv szerzője az elmondottakat, hangsúlyozva, milyen nagy felelősség szülőként, pedagógusként kiemelni a lényeget. Másképp látjuk a világot, ha a bennünk lévő eredendő jót tudomásul vesszük. Külön kitért a jelenlegi kötetben az öngyógyítás fontosságára. Hangsúlyozta az út lényegét, amely a kételkedéstől a hithez vezet, hogy visszataláljunk a szívünkbe. Az előadó szerint az emberek elzárkóznak attól, hogy ők Isten teremtményei, azé az Istené, aki nem haragszik. Nappali könyvként is emlegette RéSzabó Irén a most bemutatott, tartalmas és gyógyítóan ható kiadványát, amelynek hamarosan elkészül az éjszakai változata, Éjszakai ébredések címmel. Azok, akik megismerkedtek a most bemutatott könyvvel, bizonyára örömmel fogadják a folytatását.

Beíratási program

A Czuczor Gergely Alapiskolában, amely mára regionális gyűjtőiskolává vált, folytatódnak az ősztől iskolaköteles gyerekeket és azok szüleit megszólító programok. A közelmúltban tartották a Játsszunk együtt! programsorozat harmadik foglalkozását, amelyen mintegy harminc gyerek vett részt a szüleikkel. A szlovák foglalkozást Bakos Adrienn, a Szlovákul játékosan tankönyvcsalád szerzője és alkotója tartotta. Az Így tedd rá! módszer alapján a gyerekek játékos formában, hagyományos népi játékok segítségével ízelítőt kaptak a magyar néptánc alapjaiból. A következő foglalkozást március 30-án tartják, ezen a bábozásé, a kézműves foglalkozásoké lesz a főszerep, a beíratás április 17-én és 18-án lesz a járási székhely egyetlen magyar alapiskolájában.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »