Az egészségbiztosító arra számít, hogy az újabb többletforrásoktól hamarosan a pandémia előtti szintre mérséklődik a várakozó betegek száma, ami akár 12 ezer fős betegszám lefaragást is jelenthet.
Márciushoz képest nincs nagy változás a kórházi várólistákon. Jelenleg 40,3 ezren várakoznak az államilag finanszírozott egészségügyben valamilyen műtéti beavatkozásra – válaszolta a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő az economx.hu megkeresésére. Tavasszal szinte ugyanennyien, 39,7 ezren „álltak sorba a műtők ajtajában”. Őszre a kapacitáshiány miatt vezetett listákon minimális betegszám csökkenés történt, hogy pontosan mekkora, azt nem közölték.
Október első napjaiban a NEAK adatbázisában elérhető számok szerint a top három leghosszabb várólistán 30 471 beteg volt:
Az idei év márciusban a top három leghosszabb várólistán 32 ezer beteg várakozott.
Egy szemműtétre az átlagos várakozási idő az elmúlt hat hónapban 44 nap volt, az Észak-Alföldön ugyanakkor akadt olyan kórház, ahol 186 napig kellett várakozniuk a betegnek. Térprotézis-műtét esetén az átlagos várakozási idő az országos összesítés szerint 244 nap volt, de Győrben például 554 napot kellett türelemmel lennie a fájdalommal élő betegnek. Csípőprotézis-műtétnél pedig átlagosan 170 nap volt a várakozási idő az elmúlt fél évben – olvasható egyebek mellett.
Az idei évi költségvetésben mintegy ötmilliárd forint többletforrást biztosítottak a várólistás ellátásokra, a halasztások pótlására, a várakozási idők csökkentésére – írta válaszában az egészségbiztosító. De szeptemberig az egészségügyi intézmények ezt a keretösszeget felhasználták, ezért
a programra szánt forrásokat 50 százalékkal megemelték.
Az egészségbiztosító szerint hamarosan a várakozási idők fokozatosan visszatérnek Covid-19 előtt tapasztalható kedvező helyzethez. 2019-ben 28 ezren várakoztak a kórházakban valamilyen műtéti beavatkozásra.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »