Kiből válhat zaklató? – az iskolai zaklatás forrásai

Kiből válhat zaklató? – az iskolai zaklatás forrásai

A zaklató viselkedés egyik fő előidézője az ellenőrizetlen düh, amit a molesztáló személy valamely társán tud levezetni. Akik nehezen képesek indulataikat önuralommal fékezni, előszeretettel félemlítik meg a környezetükben élő gyerekeket.

Szakemberek figyelmeztetnek: ha a szülők, a pedagógusok csírájában nem fojtják el az agresszív megnyilvánulásokat, a következmények nélküli viselkedés egyre durvábbá válhat. Ha nem történik beavatkozás a felnőttek részéről, az otthoni vagy az iskolai bántalmazás elképzelhetetlen méreteket is ölthet. Ha a külső kontroll nem működik, a gyerekek szinte feljogosítva érzik magukat az agresszív viselkedésre.

A gyerekek otthoni bántalmazása, a családon belüli erőszak, az érzelmi terror fokozhatja a molesztálásra való hajlandóságot. A durva filmek, videójátékok negatív hatása is veszélyes, ha a kegyetlenkedő fél viselkedése a játékszabályok szerint még jutalmazandó is.

Hírdetés

Azok az iskolások, akik nehezebben kötnek barátságokat, kevésbé népszerűek, gyakrabban válnak iskolai zaklatás áldozatául, és ez tovább rontja az osztályban levő pozíciójukat, és még nehezebben tudnak beilleszkedni a közösségbe.

Mindez oda vezethet, hogy elveszítik érdeklődésüket a tanulás iránt, romolhat az iskolai teljesítményük, iskolakerülővé válhatnak. Számos pszichoszomatikus problémával küszködhetnek: jelentkezhet has-, fej- és hátfájás, alvászavar, étvágytalanság, éjjel bepisilhet, az önértékelése romlik. A zaklatás stressz, kialakulhat szorongás, az áldozat lehet ingerültebb, szomorúbb, dühösebb, lelkileg kiegyensúlyozatlan, szélsőséges esetben jelentkezhetnek öngyilkossági hajlamok is.

(sza, kamaszpanasz.hu)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »