A túlsúlyt és az elhízottság mértékét leggyakrabban a BMI (Body Mass Index, testtömegindex) szerint határozzuk meg. A BMI az az érték, ami egy ember testmagasságának és testsúlyának hányadosából információt ad az illető egészségi állapotáról.
A BMI kiszámításának képlete: testsúly (kilogrammban) ÷ testmagasság (méterben)2 Pl. ha valaki 170 cm és 60 kg, akkor BMI-je 60 ÷ 1,7 2 = 60 ÷ (1,7 × 1,7) = 20,7 kg/m2 Felnőtteknél ha a BMI ? 30 kg/ m2, elhízottságról,, ha a BMI 25– 29,9 kg/m2, akkor túlsúlyról beszélünk. A BMI azonban nem ad információt a zsírtartalomról és a zsír elosztódásáról a szervezetben. Főleg az úgynevezett android típusú (központi, abdominális, viscerális, alma típus) kövérség a veszélyes. Ilyenkor a zsír a has tájékán koncentrálódik. A hasi zsír fontos szerepet játszik a kövérséggel összefüggő betegségek kialakulásában. A Nemzetközi Diabetológiai Szövetség kritériumai szerint hasi kövérségről akkor beszélünk, ha férfiaknál a derékbőség 94 cm, a nem terhes nőknél pedig 80 cm. Azt, hogy a szervezet mennyi zsírt tartalmaz, a derékbőség és a testmagasság aránya fejezi ki (< 0,5 normális, 0,5–0,6 fokozott veszély, > 0,6 nagy veszély).
Népszerű és gyakran használt, ugyanakkor a test zsírt tartalmazó és nem tartalmazó részeinek megbízható mérési módszere a bioelektromos impedancia analízis (BIA), ami a test zsírtartalmának meghatározását jelenti elektromos mérés segítéségével.
Egy mérőműszer gyenge elektromos áramot küld a talpaktól a kezekig. Az elektromos ellenállást (impedancia) értékeli ki, mely megmutatja a testben a megengedett vízmennyiséget. A zsír kitűnő raktározó anyag, de a vizet nem tudja raktározni. A magas zsírarány tehát megváltoztatja az összellenállást. Az egészség szempontjából a test zsírtartalmának értéke fontosabbnak tűnik, mint a testsúly.
Az analizátor összekapcsolása a számítógéppel és a specializált szoftverrel nemcsak a test összetételének pontos elemzését teszi lehetővé, hanem nagyon jó motivációs eszközként is szolgál fogyókúra idején.
Dr. Ľubomíra Fábryová
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »