Ki a felelős azért, ha valaki elcsúszik a jeges járdán? A szakértő elmondja!

Ki a felelős azért, ha valaki elcsúszik a jeges járdán? A szakértő elmondja!

Ki a felelős azért, ha valaki elcsúszik a jeges járdán? A szakértő elmondja! Koleszár Linda2025. 11. 21., p – 15:22

A téli időjárás beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: ki viseli a felelősséget azokért a balesetekért és károkért, amelyek jeges vagy el nem takarított járdákon történnek? A jég és a hó nemcsak az utak állapotát rontja, hanem a gyalogosokra nézve is fokozott kockázatot jelent. 

Juliana Arvaiová, a FinGO.sk munkatársa szerint a felelősség megállapításában kulcsfontosságú, hol történik a baleset. A jelenlegi jogszabályok alapján az ingatlantulajdonosoknak nem kötelességük eltakarítani a havat a házukhoz csatlakozó, de közterületnek minősülő járdákról. Ezek karbantartása a helyi önkormányzatok, illetve a települési útkezelők feladata. Ennek megfelelően az ilyen járdákon történő balesetekért a tulajdonosok általában nem vonhatók felelősségre. 

Ha azonban valaki egy magánudvaron csúszik el, vagy a ház tetejéről lezúduló hó sebesít meg egy járókelőt, a felelősség az ingatlantulajdonost terheli.

Ezek a károk sokszor jelentősek lehetnek, az elszenvedett sérülések pedig komoly kártérítési igénnyel járhatnak. 

Hírdetés

Minden eset egyedi 

Arvaiová arra figyelmeztet, hogy minden ilyen eset egyedi, és a felelősség megállapítása – valamint a kártérítési folyamat – részletes vizsgálatot igényel. A tél elején ezért sokan felülvizsgálják meglévő biztosításaikat, különösen a felelősségi elemeket, amelyek fedezetet nyújthatnak a harmadik személynek okozott károkra. 

Fontos a biztosítás 

Általános ajánlás, hogy az ingatlantulajdonosok ne csak az épületet és a háztartási vagyont biztosítsák, hanem gondoskodjanak felelősségbiztosításról is, amely kifejezetten az ilyen jellegű téli balesetek anyagi következményeire nyújthat védelmet. A szakemberek hangsúlyozzák: káresemény esetén mindig fontos mielőbb értesíteni a biztosítót, hogy a szükséges vizsgálatok időben megkezdődhessenek. 

Kapcsolódó cikkünk

Szerdán az ország időjárását havazás és ónos eső jellemezte. Nem csak az autósok, a gyalogosok is veszélyben voltak. 


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »