Emelkedik a szlovákiai iskolai dolgozók fizetése. Emellett bevezetnek egy új bónuszt is, amelyet a pedagógusok és más szakmai dolgozók teljesítményének értékelése alapján lehet majd adni. Ez a pótlék a munka minőségéhez és eredményeihez igazodik, és kiegészíti az alapfizetést. A törvénymódosítást kedden fogadta el a parlament.
A tanárok és szakmai dolgozók alapbére 2024. szeptember 1-jétől 7 százalékkal, majd 2026. január 1-jétől további 5 százalékkal nő. Az egyetemi oktatók és kutatók szintén 7 százalékos emelést kapnak szeptembertől, majd újabb 7 százalékot 2026 januárjától. Az oktatási szektor egyéb dolgozói is magasabb bért kapnak, a nem pedagógus alkalmazottak pedig egy új, külön bértáblázat alapján lesznek besorolva.
Az iskolák igazgatói ezentúl külön juttatással is díjazhatják a pedagógusokat és szakembereket – ez független az általános béremeléstől. A bónusz mértéke attól függ majd, milyen szinten értékelték az adott dolgozót: például „kiváló” vagy „nagyon jó” minősítés esetén a bónusz magasabb lehet. Indokolt esetben azok is kaphatnak bónuszt, akik csak „átlagos” minősítést értek el.
A Szlovák Oktatási Minisztérium szerint ez az új rendszer elősegíti a dolgozók motivációját és erősíti a munkakedvét, egyben hozzájárul a stabilabb, vonzóbb munkahelyi környezet kialakításához.
A parlament elfogadta az ellenzéki képviselő, Ján Horecký (KDH) módosító javaslatát is, amely kimondja: a teljesítményért járó bónusz nem befolyásolja a személyes pótlékot – tehát az eredeti pótlék összege változatlan marad, még akkor is, ha valaki kap valamilyen bónuszt az értékelés alapján. Ugyanakkor a bónuszt vissza is lehet vonni, ha valaki megszegi a munkahelyi szabályokat, még ha az enyhébb vétség is.
A minisztérium szerint a cél egy olyan oktatási rendszer kialakítása, amely hosszútávon biztosít vonzó és stabil munkakörnyezetet, miközben teljesíti a kormányprogramban vállalt ígéreteket a pedagógusbérek növelésére és az iskolai háttérdolgozók jobb anyagi megbecsülésére.
Teraz.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »