Készülünk kell az újabb járványhullámra?

Készülünk kell az újabb járványhullámra?

Néhány európai országban az utóbbi hetekben jelentősen megnőtt a koronavírus-fertőzöttek száma, Németországban például szigorúbb óvintézkedéseket is bevezettek. Szlovákiában azonban egyelőre nem ugrott meg látványosan az esetszám, és a járványügyi szakértők szerint valószínűleg nem is kell komolyabb szigorításokra készülni.

Szlovákiában a koronavírus omikron mutációja nyáron viszonylag gyorsan szétterjedt, de a fertőzöttségi adatokat figyelembe véve ez még így is jócskán elmaradt az előző hullámoktól. Bár a kevesebb tesztelés miatt nem lehetett pontosan tudni, hányan is fertőződtek meg az országban, de a kórházban kezelt személyek száma messze nem érte el a korábban tapasztalt állapotokat, amikor a szlovákiai fekvőbeteg-ellátás gyakorlatilag az összeomlás szélére került. Ebben nagy szerepe lehetett annak is, hogy az omikron variáns nem okoz olyan súlyos lefolyást, mint az előző mutációk, illetve a lakosság jelentős része a korábbi hullámok idején már kialakított valamilyen védettséget a kórokozóval szemben, akár a vakcina, akár az átfertőződés által.

A legutóbbi omikron-hullám leginkább az időzítés szempontjából volt szokatlan, hiszen az előző két évben a nyári időszak viszonylag nyugodtan telt. Az egészségügyi minisztérium és a járványügyi szakértők pár hónappal ezelőtt még arra készültek, hogy szeptemberben, az iskolakezdés és a külföldi szabadságok lejárta után egy újabb hullám robbanhat be, és a járvány szétterjedését az is előre vetítette, hogy néhány nyugat-európai országban valóban jelentősen megugrottak az adatok. Ezek közé tartozik például Németország és Ausztria. A német egészségügyi miniszter októbertől szigorúbb járványügyi óvintézkedéseket rendelt el, az egyes tartományokban bevezethetik a kötelező maszkviselést a tömegrendezvényeken, a boltokban és a közintézményekben is. A tömegközlekedési eszközökön és a kórházakban pedig eleve kötelező az FFP2-es védőeszköz viselése.

Ennek ellenére Szlovákiában a napi fertőzöttek száma egyelőre nem utal arra, hogy egy újabb nagy hullámra kell készülünk. Július végén, az előző hullám csúcsán naponta mintegy 1100 újabb beteget találtak, majd augusztus végére és szeptember elejére ez a szám a harmadára esett vissza, napi 300 fertőzött volt az átlag. Október elején ugyan voltak arra utaló jelek, hogy ismét berobbanhat a járvány, akkor pár napra megduplázódott az esetszám, de az előző két hétben ismét stagnálás volt megfigyelhető, a fertőzöttek száma most 350 és 400 között mozog.

Meg kell jegyezni, hogy az említett mutatót jelentősen befolyásolja a naponta elvégzett PCR-tesztek száma, és Szlovákiában az utóbbi hónapokban már jócskán visszaszorult a tesztelés. Erre figyelmeztetett Richard Kollár matematikus is, ugyanakkor rámutatott, még a korlátozottan hozzáférhető adatok ellenére is úgy tűnik, hogy a járványhelyzet kedvezően alakul.

Hírdetés

„Az azzal kapcsolatos bizonytalanság, hogy elértük-e a hullám csúcsát, vagy még érdemben fogunk növekedni, egyre inkább visszaszorul, és egy lehetséges rossz forgatókönyv rövid távon már egyáltalán nem valószínű”

– vélekedett a szakértő a közösségi oldalán.

Megjegyezte, az omikron egy esetlegesen felbukkanó új alvariánsa még okozhat problémákat, de egyelőre ez sem tűnik valószínűnek a közeljövőben, úgyhogy egy viszonylag nyugodt időszak elé nézünk. Arra azonban felhívta a figyelmet, hogy a kórházakban még mindig több mint 700 beteget kell kezelni, ami arra utal, hogy a vírust továbbra sem szabad félvállról venni.

 

Az egészségügyi minisztérium egyelőre nem tervez szigorítani a jelenlegi óvintézkedéseken. A tárca továbbra is a vírus elleni vakcinázást tartja a megfelelő stratégiának. Ezen a héten már lehet jelentkezni azért az oltóanyagért, amelyet kifejezetten az omikron BA.4-es és BA.5-ös alvariánsa ellen fejlesztettek ki, ugyanis jelenleg ezek a leginkább szétterjedt változtatok az országban. Az eddig használatos omikron elleni oltásokat kivonják a forgalomból, hiszen azokat még a BA.1-es mutáció ellen fejlesztették ki. A legújabb vakcinát kizárólag megerősítő dózisként lehet felvenni, vagyis aki eddig egyetlen oltást sem kapott, az nem juthat hozzá ehhez a készítményhez. További feltétel, hogy legalább 3 hónapnak kell eltelnie a legutóbbi oltás vagy az átfertőződés óta, és csak a 12 évnél idősebbek jelentkezhetnek érte. A regisztráció a korona.gov.sk honlapon keresztül zajlik.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »