Késik az egyezség az energiaárakról

Késik az egyezség az energiaárakról

A kormány pénteki ülésén sem született végleges döntés arról, hogyan is szeretne segíteni az állam az energiaárak növekedése miatt nehéz helyzetbe került családokon és vállalkozásokon. Hétfőre egy újabb kormányülést hívtak össze ezzel kapcsolatban, az elemzők szerint azonban az idő sürget.

„Rendkívül szigorú, egyáltalán nem szokványos intézkedéseket kell hoznunk, hogy megvédjük a szlovákiai háztartásokat és vállalkozásokat a magas energiaárak negatív hatásaitól. Remélem, hogy péntekre ezt sikerül olyan formába öntenünk, hogy legalább a szükséges lépéseket megtehessük” – mondta el még a szerdai kormányülést követően Milan Krajniak munkaügyi miniszter. Eredményt azonban a szokatlanul hosszúra sikeredett pénteki kormányülés sem hozott, a miniszterek ezért jövő hétfőn újra összeülnek ez ügyben.

A gazdasági minisztérium arra számít, hogy az általa kidolgozott intézkedéscsomagnak köszönhetően a háztartásoknak jövőre nagyjából 30-40%-kal emelkedik majd a gáz ára, miközben a gáz tőzsdei ára idén a 15-szörösére emelkedett. „A kormány 2023-ra kedvezőbb gázárakat kíván biztosítani a háztartások számára a Dolné Bojanovice-i tárolókban felhalmozott olcsóbb gáznak köszönhetően. Ezt összekeverjük a kereskedők által vásárolt gázzal, a szolgáltatók így szerződésmódosítás nélkül lesznek képesek a piaci árnál olcsóbban adni a gázt a háztartásoknak” – mondta el a pénteki kormányülést követően Karol Galek gazdasági államtitkár.

Hírdetés

„A legfontosabb intézkedés a háztartások számára a villamos energia árszabásával kapcsolatos. Továbbra is érvényes, hogy az összes háztartás számára az elektromos áram esetében megawattóránként 61,21 eurós plafont határozunk meg 2023-ra és 2024-re is” – mondta el Galek, emlékeztetve arra is, hogy a villamos energia tőzsdei ára idén 300 százalékkal emelkedett. Az államtitkár azonban már korábban figyelmeztetett, hogy a kedvezményes ár csak a 2020-as háztartási átlagfogyasztás 85 százalékára lesz érvényes, vagyis a háztartásoknak átlagosan 15 százalékkal kellene csökkenteniük a fogyasztásukat, hogy teljes egészében kedvezményes áron juthassanak hozzá az áramszolgáltatáshoz. Akik ennél több áramot fogyasztanak majd, a többletfogyasztásért már a klasszikus hatósági árat fogják fizetni, amely a piaci ármozgások miatt ezúttal jóval magasabb lesz.

„A helyzet komoly. Nem létezik, hogy fél éve tétlenül szemléljük, amint a spekulánsok, energiakereskedők és bankok egy része meggazdagodik azon, hogy Szlovákiában megawattonként 20–40 euróért állítjuk elő az áramot, ami aztán 500 euróért jön vissza Szlovákiába, alaposan megcsapolva a vállalatok és háztartások kasszáját. Ennek véget kell vetni” – mondta el Krajniak, emlékeztetve arra is, hogy jövő péntekre rendkívüli uniós energiaügyi miniszteri csúcsot hívtak össze Brüsszelbe, amelyen az energiaprobléma európai szintű megoldásáról is tárgyalnak majd. A munkaügyi miniszter szerint azonban Szlovákiának készen kell állnia egy megoldással arra az esetre is, ha az uniós vezetők nem állapodnak meg. „A lengyelek, a románok, a spanyolok, a portugálok már meghozták a szükséges intézkedéseket, mi mire várunk?” – tette fel a kérdést a tárcavezető.

Sürgős intézkedéseket javasolnak az energiapari szakemberek is. „A villamos energia árának az indokolt nyereség elve alapján kellene felső határt szabni. A piaci szereplők így nem tudnának kifogást emelni a későbbi veszteségek miatt, hiszen nem tiltanák meg számukra a nyereségképzést, ám a profit indokolt mértékű lenne, nem olyan aránytalan, mint most, ami minden fogyasztónak árt” – vallja Karel Hirman energetikai elemző. Szerinte át kellene gondolni azonban a fosszilisenergia-hordozókról a zöld energiaforrásokra való átállás ütemtervét is. „Nem lenne szabad idő előtt betiltani egyes energiaforrásokat, amíg nem áll rendelkezésünkre elegendő mennyiségű megújuló energiaforrás. Fel kellene hagyni például az atomerőművek leállításával, és ezeknek is meg kellene adni a lehetőséget arra, hogy a megújuló energiaforrásokhoz hasonlóan fejlődhessenek” – mondta el Hirman.

(mi, TASR)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »