Kertet Nevelek: az ökokert, ahol a licsitől se riadnak vissza

Kertet Nevelek: az ökokert, ahol a licsitől se riadnak vissza

Dudás Kriszta 19 évesen indította el saját kertépítő vállalkozását, amit közel két évtizeden keresztül működtetett, majd egy kertészetnél folytatta a munkát. Ekkor már hobbi szinten foglalkozott a zöldségtermesztéssel, és hiába volt sok a tennivaló, a saját szavaival élve, kellett a lelkének, hogy tele legyen a kert. Néhány év elteltével már Lovasberényben, 6500 négyzetméteren nevel ökológiai szemlélettel évente közel 150 fajta zöldséget közösségi gazdasága tagjainak.

Sokakhoz hasonlóan Dudás Krisztát is a biztonság vonzotta a közösségi gazdálkodás felé. Ahogy meséli, kertészeti munkája mellett foglalkozott hobbi szinten a zöldségtermesztéssel, a családot és ismerősöket látta el a friss alapanyagokkal, de így is túl sok termett. Egy interneten látott hirdetés keltette fel az érdeklődését a közösségi gazdálkodás iránt, mert Kriszta már akkor vegyszermentesen termelt, és úgy érezte, a piacon nem az erre nyitott közönségét érte volna el. 2022-ben vágott bele a gazdaság átalakításába, terveztek, fix ágyásokat hoztak létre, a többi pedig, mondhatni már történelem.

A harmadik szezonját a lovasberényi Kertet Nevelek közösségi gazdaság egy jelentős növekedéssel kezdte meg, ugyanis a korábbi 3300 négyzetméteres terület mellé – amiből 2500-at műveltek – újabb földeket vásároltak a közelben, így már összesen 6500 négyzetméteren gazdálkodnak teljes ökológiai szemlélettel.

A nagyobb terület egyúttal azt is jelenti, hogy többet és hosszabb időn át tudnak termelni. A régi 100 négyzetméteres fóliát és 30 négyzetméteres palántázót az új területen egy 500 négyzetméteressel egészítették ki, ennek köszönhetően télen sem kell majd leállniuk. Ha minden a tervek szerint alakul, április közepén indul az idei szezon, és egészen jövő március végéig szállítják a dobozokat a tagoknak: karácsonyig hetente, utána havi egy-két alkalommal, így jön ki az évi 40 kosár.

Tagok számában is gyarapodásra számítanak. Míg az első „próba” évben 5-8 tagjuk volt, tavaly már 28 kosarat készítettek össze hetente, és a kéthetiekkel kiegészülve összesen 37 tagot számlált a gazdaság. Idén a cél a heti 40 kosár, hosszú távon pedig maximum 60-70 tagban gondolkoznak.

A bővülés azt is jelentette, hogy Krisztának segítségre volt szüksége, így az idei évtől már a férje is teljes erőbedobással a gazdaságra koncentrál. Kriszta foglalkozik a palántázással, magozással, ültetéssel, valamint az adminisztráció is hozzá tartozik, férje jelentős szerepet vállal a kert fenntartásával kapcsolatos fizikai feladatok ellátásában.

A közösségi mezőgazdálkodás egy olyan együttműködés, amelyben egy gazdálkodó és vásárlói alkotnak közösséget, hogy így segítsék egymást. A hosszú távú elköteleződésért cserébe a termelők biztos megélhetést, a fogyasztók pedig megbízható helyről származó, jó minőségű, egészséges, helyi élelmiszert kapnak.

Túltervezéssel a poloskák ellen

„Ami hatalmas kihívás elé állít szerintem minden gazdálkodót, akár konvencionális, akár ökológiai, az a szélsőséges időjárás. Az egyszerre lezúduló nagy mennyiségű csapadék és többnyire az ezt követő erős szárazság, valamint a nyári folyamatos nagy meleg, légköri aszály” – sorolja Kriszta a jelen kihívásait.

A biointenzív gazdálkodásnak is megvannak a maga buktatói, különösen, hogy még a bio vegyszereket is csak nagyon ritkán, szükség esetén használják. Ahogy Kriszta meséli, borzasztó sok kártevő van, különösen a poloska okoz nagy károkat. „Minden zeg-zugban megbújnak, több ezret tapostunk már szét. Nincs igazi tél, mellettünk nem gazdálkodnak, hanem épületek vannak, így ott is meg tudnak bújni.”

Hírdetés

„A tagok tudják mivel jár a közösségi gazdálkodás. Ha mi sírunk, ők is sírnak, bár szerencsére erre nem szokott sor kerülni, mert mindig túltervezünk egy kicsit. Nagyjából 150 féle zöldség van a kertben. Folyamatosan próbálkozunk, így mindig tudunk meglepetést okozni a tagoknak, aminek nagyon szoktak örülni.” Például második éve próbálkoznak a labodával, illetve az okrával, újításként idén lesz az eper, spenót, sőt, a licsivel is tesznek egy kísérletet.

Teljesen más az íze a zöldségeknek, mint a boltiaknak

Írásbeli szerződést a tagokkal nem kötnek, de előzetesen mindig lefektetik a szabályokat szóban. Ritkán fordul elő, hogy valaki év közben szállna ki, ők általában azok, akik korábban nem ismerték a közösségi gazdálkodást, és idővel jönnek rá, hogy ez a rendszer mégsem nekik való.

Kriszta elmondása szerint a tagok háttere nagyon vegyes. Amellett, hogy a Kertet Nevelek tagjai között is dominálnak a kisgyerekes családok, már a fiatalabb generáció tagjai is képviseltetik magukat. Életkortól függetlenül közös bennük, hogy a tudatosság jellemzi őket, ezért is választják a Kertet Nevelek vegyszermentes terményeit.

„A szervezetnek is sokkal jobb, és ízletesebbek, frissebbek az élelmiszerek. Gyakran kapom azt a visszajelzést a tagoktól, hogy teljesen más íze van a zöldségeknek, mint a boltiaknak.”

A visszajelzésekre, kapcsolatteremtésre főleg az átadáskor van lehetőség, habár az önkénteskedés lehetősége is mindenki számára nyitva áll. Ezen felül, a szezon elején a nyílt nap sem maradhat el. A munkaritmus miatt eddig több nem fért bele, de jó hír, hogy most három-négy közösségi napot is terveznek, hogy főzőcskézzenek, beszélgessenek a tagokkal, akik így testközelből is megismerhetik a gazdaságot.

„Szerencsére mindent megesznek”

Kétféle dobozméretez közül választhatnak a tagok a Kertet Nevelek gazdaságánál. A nagyobb egy négyfős család ellátását biztosítja, ebből létezik kétheti változat is. Ennek nagyjából az 50-70%-át teszi ki a kisebb doboz.

A szezonnak megfelelő zöldségek mellett bőven jut fűszernövényekből is a dobozba: izsóp, kakukkfű, borsikafű, majoránna, lestyán, tárkony, metélőhagyma, zsálya szerepel a sokszínű felhozatalban. Pár gyümölcs, ribizli, szamóca is felbukkan olykor a kosarakban. Eddig ritkán, de előfordult, hogy feldolgozott paradicsomot is kaptak a tagok, de mivel mostantól a téli hónapokban is szállítanak majd, így ez is bekerül az állandó kínálatba.

Az abszolút kedvenc, mint sokaknál, a paradicsom, abból bármekkora mennyiséget meg bírnak enni a tagok. A cikória azonban kikerül a kínálatból, mert bár nagyon egészséges, rendkívül keserű, így nem a tagok szíve csücske. „Szerencsére azért mindent megesznek” – mondja Kriszta, de ha valaki valamit nem szeret, ott igyekszik cserélni. Azért néha kihívások is vannak, tavaly például három kiló uborka érkezett minden héten, ott jelezték a tagok, hogy az sok volt, került belőle a komposztra is, de egy részét eltették későbbre.

Az összekészített dobozokat az alábbi napokon és helyszíneken lehet átvenni:Vértesi Kamra Csákvár csütörtökLovasberény gazdaság péntek (de megbeszélés alapján a többi átadónapon is megoldható)Székesfehérvár Jancsárkert Termelői Piac szombatVelence péntek Tesco parkolóTatabánya, Budaörs szombat Tesco parkolóElérhetőségek:

Weboldal: www.kertetnevelek.hu
E-mail: info@kertetnevelek.hu
Facebook: Kertet Nevelek
Telefonszám: 0670/322-1441

Fotók: Kertet Nevelek

Ez a tartalom a Rebooting the food system projekt keretében, az Európai Unió pénzügyi támogatásával valósult meg. A projekt tartalmáért kizárólag a Tudatos Vásárlók Egyesülete vállal felelősséget, az nem tükrözi feltétlenül az Európai Unió álláspontját.

Ez a poszt Kertet Nevelek: az ökokert, ahol a licsitől se riadnak vissza először itt jelent meg: Tudatos Vásárlók.


Forrás:tudatosvasarlo.hu
Tovább a cikkre »