Szélsőséges, kereszténygyűlölő ateista volt az a férfi – a 26 éves Chris Harper Mercer – aki csütörtökön több embert megölt, illetve megsebesítet az Oregon állambeli Roseburgben az Umpqua Közösségi Főiskolán.
A támadó tette után tűzharcba keveredett a rendőrökkel és életét vesztette. Négy lőfegyvert találtak nála. A fegyveres támadásban tízen haltak meg és heten megsebesültek.
Chris Harper Mercer
A The Daily Beast című online magazin úgy értesült, hogy Harper Mercer internetes bejegyzéseiben megvetését fejezte ki az intézményes vallással szemben, konzervatív republikánusként jellemezte magát és az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) terrorszervezet szimpatizánsának mutatkozott. Emellett rokonszenvét fejezte ki Vester Flanagan iránt, aki augusztus végén élő adásban agyonlőtt két roanoke-i tévést és a gyilkosságról maga is felvételt készített.
Nemcsak a gyűlölet fűtötte, híres is akart lenni
„Úgy tűnik, minél több embert öl meg valaki, annál inkább reflektorfénybe kerül” – írta Harper Mercer.
Egy 18 éves diáklány, Kortney Moore a Roseburg News-Review című helyi lapnak elmondta, hogy a támadó belőtt a tanterembe, majd padlóra fektetett mindenkit. Ezután felszólította az embereket, hogy álljanak fel, és mondják meg, keresztények-e?
Jó, mivel ti keresztények vagytok, látni fogjátok Istent, körülbelül egy másodperc múlva – mondta,
majd tüzet nyitot.
Egy másik túlélő, Anastasia Boylant a gerincén találta el Harper-Mercer, aki annak köszönheti életét, hogy halottnak tetette magát, mikor az elkövető még kérdezgette…
Újabb szigorítások jöhetnek?
Oregonban, több más demokrata vezetésű államhoz hasonlóan, a newtowni Sandy Hook iskolában 2012. december 14-i elkövetett ámokfutás után megszigorították a fegyverhez jutás feltételeit.
A háromezer hallgatót oktató Umpqua főiskolán egy műszakban csak egy biztonsági őr teljesít szolgálatot, fegyver nélkül.
Barack Obama amerikai elnök rendkívüli tévés beszédet mondott az eset miatt. Kijelentette, hogy a fegyveres támadások rutinszerűvé váltak az Egyesült Államokban, és Amerika belefásult a tömeges fegyveres gyilkosságokba. Az együttérzés és a fohász többé már nem elegendő az ilyen helyzetekben, mert nem képesek elejét venni a hasonló eseteknek – mondta láthatóan feldúltan. Arra bátorította a nézőket, hogy olyan politikusokra voksoljanak, akik készek tenni a probléma megoldása érdekében.
Obama az oregoni tragédiával kapcsolatban elrendelte, hogy a szövetségi létesítményeken a nemzteti gyász jeleként bocsássák félárbocra az amerikai lobogót.
Az újabb fegyveres támadás vélhetően ismét felszítja a fegyvertartási szabályok és jogról szólót – amúgy évtizedek óta dúló – vitát.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »