Kassán a Pasteur Egyetemi Kórházban három hétvégén át oltják a megye alsó tagozatos pedagógusait. Az első hétvége után sok pedagógus a mellékhatások miatt hétfőn nem tudott munkába állni. Panaszaik között szerepelt a hőemelkedés, a fáradtság és különféle ízületi fájdalmak. Ezekkel kapcsolatosan Lenka Balogová, a kórház infektológiai klinikájának munkatársa válaszolt a sajtó kérdéseire.
Jelentkeztek Önöknél azok a pedagógusok, akik oltás után erős mellékhatásokra panaszkodtak?
Nem, de ezt nem is nálunk kell megtenniük. Egyébként azok a reakciók, amelyeket említenek, a vakcina jellemző mellékhatásai: izom- és ízületi fájdalom, láz, általános gyengeség. Mindez annak a következménye, hogy az emberi szervezetbe bekerülő oltóanyagra a test reagál, és megkezdődnek az immunológiai folyamatok.
Ez nem tart tovább 1-2 napnál.
Egyébként csak arról a 15-20 perces időtartamról vannak tapasztalataink, amelyet oltás után a beoltottak itt töltöttek. Ekkor nem jelentkeztek különösebb reakciók. Illetve találkoztunk ájulás közeli állapotokkal, de ezek főleg a pedagógusok mentális állapotával hozhatók kapcsolatba. Nem tudták, mire számíthatnak, hogyan fognak az oltásra reagálni.
Ezek szerint a reakciókban szerepet játszhatott az oltástól való félelem és a pillanatnyi lelkiállapot is?
Egészen biztosan. Az emberek érzékenysége eltérő. Nem tudjuk, ki hogyan fog reagálni a történésekre. Valaki fogékonyabb az oltásokra, és azt állítja: szörnyű hatása volt, rosszul érezte magát. Ugyanakkor a másik ember egyáltalán nem tapasztal mellékhatást.
Ezek a szubjektív mellékhatások.
Az objektív mellékhatások közé azokat soroljuk, amelyek mérhetők, például a láz. Ez oltás után gyakori. Már a gyerekek esetében is találkozunk vele a kötelező oltások idején.
Miért vannak az oltásoknak mellékhatásai?
A reakció minden oltás után bekövetkezik, nemcsak a Covid-19 elleni vakcina esetén. Ezek a reakciók teljesen normálisak, lefolyásuk az egyén általános immunállapotától és egyéb immunológiai tényezőktől függ. De ahogyan jelentkeznek, úgy el is múlnak.
Léteznek késői reakciók is, például egy hét után megjelenő láz ?
Ilyen információim nincsenek, ennek ellenére nem zárom ki ezt sem. Ha megtörténne, akkor sem tarthatna 2-3 napnál tovább. Egyébként a beoltottak nyugodtan jelentkezhetnek kérdéseikkel nálunk, az oltási központban, vagy klinikánkon, esetleg a háziorvosnál.
A pedagógusok többsége azt állítja, hogy a mellékhatásokat csak este érzékelte. Miért nem közvetlenül az oltás után?
Mert a szervezetnek szüksége van némi időre ahhoz, hogy visszajelezzen. Ez teljesen elfogadott, nincs benne semmi váratlan. Nem lehet az oka annak, hogy féljünk az oltástól.
Mivel magyarázható, hogy egyik embernél vannak, a másiknál nincsenek mellékhatások?
Mindenki más-más immunrendszerrel, lelki felkészültséggel rendelkezik. Mindenki másképp éli meg az influenzát is. Az egyik ember könnyen átvészeli, a másik nehezebben. Azt senki sem tudja előre megmondani, hogy ki hogyan fog reagálni. Ugyanakkor feltételezzük, hogy az allergiások reakciói eltérnek majd az átlagostól, esetükben súlyosabb válaszreakciókra számíthatunk, de megtörténhet az is, hogy nem lesz igazunk.
Mit ajánlanak azoknak, akiknél az oltás mellékhatásokkal jár?
Azok bevehetnek egy-egy Paracetamol-tablettát, igyanak sok folyadékot és pihenjenek. A helyi reakcióra pedig borogatást rakjanak. Feltételezem, hogy a már beoltottak így jártak el, és senkinél sem tartott tovább 1-2 napnál. Erre az időre – a munkáltatóval való megegyezést követően– otthon is maradhatnak.
Melyek azok a mellékhatások, amelyek elfogadottak, természetesek, amelyektől nem kell tartaniuk?
A helyi fájdalom, az oltás helyének mérsékelt bepirosodása, megduzzadása. A test egészére nézve a hőemelkedés, az izom- és ízületi fájdalom, az általános gyengeség, az influenzára emlékeztető jelek.
Mely mellékhatásokat nevezhetjük már természetellenesnek, amelyek azt sugallják: valami baj van?
Nem nevezném komolyabb előjelnek, csak ritkábban jelentkező mellékhatásnak, ha valaki a karját nem bírja megemelni, neurológiai jellegű tüneteket produkál, mint a hasfájás vagy a hányás. Nincs mitől tartani, ezek is mellékhatások, csak ritkábban fordulnak elő. A paciensek 90 százalékánál csak az influenzára emlékeztető mellékhatások jelentkeztek.
Miben különbözik mellékhatásaiban a Pfaizer vakcinája az AstraZeneca-étól?
A mellékhatások általában hasonlóak, nemcsak e két vakcina esetében, hanem a Moderna a Sputnik esetében is. A Modernával már a jövő héten elkezdünk oltani.
Hogyan kellene az embereknek megmagyarázni ezeket a mellékhatásokat úgy, hogy ne bizonytalanítsuk őket el az oltástól?
Minden oltás előtt figyelmeztetjük őket, hogy jelentkezhetnek mellékhatások. Lázuk akár 40 fokig is felszökhet, de ettől nem szabad megijedniük. A gyerekek oltási reakciója esetén ezt már természetesnek tartjuk, nos, ez a Covid-19 elleni oltás esetén is természetes. Sokan azt hiszik, hogy az oltás a fertőzés kiváltását jelenti. Ez nem igaz. Oltottunk már súlyos allergiában szenvedőket, akiknél számítottunk mellékhatásra, ezért az oltás után sokáig figyeltük őket, de semmi sem történt velük. Ezzel szemben azok, akiknek soha sem volt allergiás reakciójuk, mégis mellékhatásokat produkáltak.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »