Ján Baránek politikai elemző, népszerű kommentátor úgy gondolja, hogy a hidegháború idejének felelősségteljes és jó kvalitású politikusai eltűntek a világból. Véleménye szerint a helyükre aktivisták és szenilis, hozzá nem értő vezetők kerültek, akik nem tartják tiszteletben a konfliktus szabályait, amelyek lényegében eddig is biztosították a világ nagyhatalmai közötti nyílt konfliktus kockázatának minimalizálását.
Baránek szerint arra, hogy ilyen konfliktus nem robbant ki eddig, az atomfegyverek megléte a válasz, amelyek alkalmazása hatalmas veszteségeket okozna a konfliktus mindkét lehetséges oldalán. Ám a jelenlegi vezetők, köztük a szlovákok is, Baránek szerint figyelmen kívül hagyják ezt, és ezzel azt kockáztatják, hogy Oroszország az atomfegyverek után nyúl, írja az ereport.sk portál.
Bármilyen nukleáris fegyver használata a harmadik világháborút jelentette volna (a hidegháború idején – a szerk. megj.), és ha ez megtörtént volna, akkor ma biztosan senki sem lenne itt, aki most ezt a kommentárt olvassa.
Tehát amikor azt mondom, hogy nem jó vagy bölcs dolog fegyvert szállítani Ukrajnának, akkor azt nem gyávaságból mondom. Hanem annak a tudatában, hogy amint az oroszok úgy kezdik érezni, hogy veszítenek, atomfegyvert fognak használni. Ez a valóság, és ezen nem változtatnak egyetlen nagy szlovák megfeszített izmai sem, sem pedig az Oroszországgal szembeni megalkuvást nem ismerő magatartás egyetlen szlovák részéről sem. Nem értem, hogyan gondolhatja bárki, hogy amikor egy atomfegyvert birtokló állam veszíteni kezd egy konvencionális konfliktusban, akkor azt nem is használja” – állítja Baránek a webnoviny.sk portálon megjelent blogjában.
„A politikusok szintje radikálisan süllyed”
Baránek nem hiszi, hogy a hidegháború vége óta alapvetően megváltoztak volna egy konkrét nagyhatalommal folytatott konvencionális és nem konvencionális konfliktus vezetésének logikai szabályai. Szerinte a politikusok hozzáállása változott meg, akik nyilvánvalóan nincsenek tisztában azzal, hogy a nyilatkozataikkal mit okozhatnak a világban. „Valami más megváltozott meg. Az ún. nyugati világ vezetőinek a gondolkodása. Valamiért a jelenlegi vezetők elkezdték figyelmen kívül hagyni ezeket a szabályokat. Ha pl. Kennedy, Nixon, Carter, Reagan… így viselkedtek volna, a mai világ, ahogyan mi ismerjük, nem létezne” – véli Baránek.
A politikai elemző a jelenlegei vezetőket felszíneseknek, szeniliseknek és nem hozzáértőknek tartja:
„Felszínes aktivisták váltották őket, vagy ami még rosszabb, szenilis, inkompetens vezetők, mint Joe Biden vagy a még mindig tájékozatlan, kuncogó alelnöke, Kamala Harris.”
Szerinte Szlovákia sem kivétel ez alól a negatív tendencia alól: „Legalábbis a szlovák politikusok szintje radikálisan süllyed, és ilyen katasztrófa, amit ma látunk, beleértve a szlovák parlament megszállását is, még nem volt itt. Mondom ezt olyan emberként, aki azóta tényleg ott volt minden történésnél.”
Közvetítő helyett az EU legdühödtebb sólyma
Az elemző elsősorban azt rója fel a szlovákiai politikusoknak, hogy nem használják ki az államunkban rejlő lehetőségeket arra, hogy közvetítővé váljanak az orosz-ukrán konfliktusban. Ehelyett a mi vezetőink a jelentős mértékben oroszellenes kijelentések mellett döntöttek, amelyek a nemzetközi kapcsolatok világában elfoglalt helyzetünk szempontjából kontraproduktívan sülhetnek el.
„A rivális oldalak határországa vagyunk. S ezzel is természetesebbé és érthetőbbé válna a tevékenységünk. Szlovákia jó kapcsolatokat ápolt Ukrajnával és Oroszországgal is. Ami például Lengyelországról nem mondható el. Továbbá, ellentétben pl. Csehországgal, de más közép-európai országokkal is Szlovákia polgárainak a legnagyobb a rokonszenve Oroszország iránt. Bár nem értem az okát, de így van. Továbbá szláv ország vagyunk, ami nem mondható el például Magyarországról vagy Ausztriáról” – magyarázza Baránek, milyen előnyökkel élhetett volna Szlovákia.
„A szlovákiai politikai vezetők azonban más út mellett döntöttek:
Számomra teljesen érthetetlen módon a mi vezetőink úgy döntöttek, hogy Szlovákia az EU egyik legdühösebb sólymává válik Oroszországgal kapcsolatban.
Sőt, lassan megelőzzük ebben még a lengyeleket is, akiknek Oroszország iránti gyűlölete örökletes és genetikai eredetű. Eltekintve attól, hogy politikai vezetőink hozzáállása nevetséges – talán Heger miniszterelnök így kompenzálja a jelentéktelenségét, amit a francia elnök hivalkodóan ki is fejezett vele szemben, egy ilyen hozzáállás rendkívül felelőtlen is” – mondja Baránek.
Heger, Naď és Čaputová orosz célponttá tettek bennünket?
Baránek bírálata azonban még ettől is egy kicsit mélyebbre ment. Az elemző ugyanis úgy véli, hogy a szlovák kormánypolitikusok és Zuzana Čaputová államfő biztonsági fenyegetést jelenthettek Szlovákiára.
Így lettünk – teljesen feleslegesen – Oroszország egyik első lehetséges célpontja.
De miért és mi miatt? Politikusaink kisebbségi komplexusa miatt? Vagy valaki hasznos idiótaként használja őket? Az igazság valószínűleg valahol közepén van. Kihasználva a kisebbségi komplexusukat és alábecsültségüket, valaki hasznos idiótaként használja őket” – írja Baránek.
A legrosszabb esetben a tapasztalatlan politikusok átgondolatlan lépései nagy háborút, akár harmadik világháborút is kirobbanthatnak.
„Az olyan idióták, mint Heger, Naď, Čaputová, Kaczynski, Morawiecki és mások, buzgóságukban csak azt érhetik el, hogy jobb esetben is országaik lesznek az oroszok első célpontja” – figyelmeztetett az elemző. „Rosszabb esetben, hogy arra a célpontra az oroszok lőni is fognak, a legrosszabban pedig, hogy az esetleges – bár nem valószínű – orosz vereség Ukrajnában kirobbantja a harmadik világháborút” – fűzte hozzá Baránek.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »