A Fertő Part fejlesztési területén, a Fertőrákosi-öbölben a medervíz szonáros kutatásakor II. világháborús bombákat találtak, írta a Sopron Média hétfő délután. A területet nyár elején egyszer már átvizsgálták, de nem találtak semmit. A cikk szerint hétfőn bukkantak rá a robbanótestekre, a terület bérlőit és használóit a Sopron–Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. értesítette arról, hogy bérleményüket nem tudják megközelíteni, ugyancsak ők szóltak a tűzszerészeknek is.
A Fertő-tavi vízitelepnél egy helyrajzi számon találhatók a cölöpházak és egy étterem, ez a terület is érintett az állítólagos intézkedésben. Az Alfahírt megkereste az egyik cölöpház tulajdonosa, aki elmondta, hogy e-mailben értesítették arról, hogy nem mehetnek vissza a nyaralókba, amit egyébként életvitelszerűen használnak. Gyuricza Andrea szerint a területet biztonsági őrök védik, belépni pedig a
Sopron–Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. elnökének engedélyével lehet, aki egyébként a soproni KDNP alelnöke is.
Valaki nem szólt oda időben, valaki nem mond igazat
Kerestük a MH 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezredet a Fertőrákos közelében talált robbanószerkezetekkel kapcsolatban. Ők azok, akik a katonai eredetű lőszerek, bombák hatástalanítását végzik Magyarországon. Markovics Zita, a szervezet szóvivője azonban azt mondta,
semmilyen bejelentést nem kaptak a környékről.
Ezután a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányságot kerestük, akik azt mondták, hogy az állítólagos robbanótestek miatt értesítették a tűzszerészeket. Ugyanezt állította közleményében a Sopron–Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt., azaz, hogy értesítették a tűzszerészeket.
Tűzszerészei ugyan a Készenléti Rendőrségnek is vannak, de ők nem a világháborús robbanószerkezetekkel, hanem a rendőrségi hatáskörű tűzszerészeti feladatok ellátásával, illetve a robbantással fenyegetett helyszínek átvizsgálásával foglalkoznak.
Gyuricza Andrea szerint a riadó azért volt gyanús, mert a környéken egész nap nem láttak tűzszerészeket, sem pedig rendőröket. A környéken szolgálatot teljesítő biztonsági őrök a riadóra hivatkozva nem engedték volna be a területre, azonban egy hirtelen feltűnt férfi, aki a Sopron–Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. képviselőjeként mutatkozott be, megengedte, hogy vele együtt pár percre visszamenjenek a legfontosabb holmijaikért, holott ilyen esetekben legfeljebb a területet biztosító szerv oszthat engedélyeket.
Útban vannak
A rendőrségi és a honvédségi válaszból arra lehet következtetni, hogy a lezárásoknak több köze lehet Orbán Ráhel készülő szállodakomplexumához, mint az állítólagos robbanótestekhez. A szálloda, sportközpont, ökocentrum, új strand és kikötő 23 milliárd forintból valósulhat meg, a beruházás egy része pont azon a partszakaszon készülne, ahol a cölöpházak állnak. Építési engedélyt azután adtak, hogy két évvel ezelőtt rejtélyes módon leégett 10 cölöpház. A tűz oka azóta sem ismert.
A tűzben megsemmisült építményeket nem építették újra, azonban most a többi is veszélybe került. A tűzeset után olyan levelet kaptak a még megmaradt építmények tulajdonosai, amelyben megtiltják, hogy további, értéknövelő beruházásokat hajtsanak végre az ingatlanokon.
Egy óriással kell szembeszállniuk – elveszítheti a Fertő tó a világörökségi státuszát
Sopronban kiderült, akad olyan ügy, ami összeköti az osztrák és a magyar civileket, és ugyanolyan fájdalmas a határ mindkét oldalán: különböző gazdasági érdekkörök belekezdtek (belekezdenének?) a Fertő tó beépítésébe.
Különleges tulajdoni viszonya van a világörökség részét képező cölöpházaknak: a nyaraló ugyan a tulajdonosoké, de a vízfelület, amelyen áll, az államé. Eddig a Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatósághoz tartozott az ezzel kapcsolatos ügyintézés, de év elején aztán a kormányzat áttette a Sopron–Fertő Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-hez. A szervezet szerződést bontott, de újat nem kötött a tulajdonosokkal.
Gyuricza Andrea szerint volt olyan, akit a lejárt szerződés miatt háza elbontására szólítottak fel. Szerinte erre utal az is, hogy szomszédságukban több állami szervezetnek is található nyaralója, de azok már vették a jelzést, és idén már nem üdültettek senkit a cölöpházakban.
A beruházás ellen tiltakoznak a helyiek, a szomszédos osztrákok, a környezetvédők és gyakorlatilag mindazok, akiknek köze van a környékhez. A fejlesztések élére az a Magyar Turisztikai Ügynökség állt, amelynél jelentős befolyással bír a kormányfő lánya, Orbán Ráhel, aki egyébként az Elios-ügyet a Legfőbb Ügyészség közreműködésével megúszó Tiborcz István felesége.
Az ügyet már az osztrák sajtó is úgy tálalja, hogy a beruházásban az Orbán-család is érdekelt. Azt pedig a felcsúti kisvasútba, a propagandamédiába, a stadionokba és a futballklubokba öntött állami százmilliárdok már megmutatták, hogy
Orbán Viktornak semmi sem drága az adófizetők pénzén, ha saját vagy szerettei hobbijáról van szó – legyen az bármilyen haszontalan vagy káros.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »