Kálmán Olga a hírhedt Schiffer-interjúról: "nem a Kuruc.info jött nekem, hanem az ún. liberális, baloldali sajtó szedett szét"

Kálmán Olga a hírhedt Schiffer-interjúról: "nem a Kuruc.info jött nekem, hanem az ún. liberális, baloldali sajtó szedett szét"

Volt köztévés, rádiós, de Kálmán Olga nevét a legtöbben az ATV Egyenes beszéd című műsora kapcsán emlegetik. Vagyis emlegették, mert 2016. december közepén felmondott, és átigazolt a Hír TV-hez, ahol nagyjából ugyanazt fogja tovább csinálni, mint addig. Az Indexen közölt interjúban szó esik a váltás okairól, a jövőről, Simicskáról és portálunkról is. Alább kiválogattunk néhány érdekesebb részletetet.

– Miért hagyta ott az ATV-t?

– 14 év sok volt, elég volt. Az ember ilyenkor saját magában átgondolja, hogy voltak-e olyan pontok, amikor besokallhatott volna, de az én esetemben nem voltak ilyenek. A 14 évből nem tudok egyet, kettőt vagy hármat kiemelni, amikor felmondhattam volna. Egyrészt nem is kerestek más televíziótól, másrészt pedig nem volt olyan nagy dolog, ami miatt betelt volna a pohár. Egész egyszerűen sok volt ugyanott, ugyanazt 14 éven át csinálni.

– Mi volt előbb, a besokallás vagy a Hír TV-s megkeresés?

– Időben nem volt nagy eltérés, nem úgy kell elképzelni, hogy megkerestek, és sokáig érlelődött bennem a dolog. A kettő összetalálkozott, és a döntést is viszonylag hamar hoztam meg, két nap alatt. Szeretem magam körül a rendet, leültem otthon egy négyzetrácsos papírral, húztam egy vonalat, és két oszlopba rendeztem a váltással járó előnyöket és hátrányokat. És az előnyök közé sokkal több dolog került.

(…)

– Amikor a táblázat készült, Simicska Lajos melyik oszlopba került?

– Egyikbe sem. Ő a tulajdonos. Nem főnököm, nincs befolyással a munkámra. Ilyen alapon a köztévés munkánál is szerepelnie kellett volna a mindenkori miniszterelnöknek vagy kormányzó pártnak az egyik oszlopban. Le kéne akadniuk a magyar sajtómunkásoknak a tulajdonos kilétéről, mert nyilván vannak vállalhatatlan helyzetek, de az, hogy valaki, valamikor alapított egy céget, de a napi munkába nem folyik bele, az nem tartozik ezek közé.

– Ezen az alapon az Echo TV-hez is elmehetne dolgozni.

– Nem hívtak. De miért kellene hogy érdekeljen, hogy azt a tévét annak idején Széles Gábor hívta életre, ha nem akar beleszólni a munkámba, és nem akar jegyzeteket lehozni, megjeleníteni a hírműsorban? Én úgy tudom, hogy Simicska Lajos nem folyik bele a napi munkába a Hír TV-nél.

– Én akkor sem nagyon értem, hogyan lehet ezt összeegyeztetni azzal, hogy Simicska az Egyenes beszédben egy időben állandó beszédtéma volt, és nem pozitív hangvételben.

– Amikor még politikai szereplő volt. Most már nem az. Most az emlegetési rangsorban a helyén Mészáros Lőrinc áll. Ez most egy más helyzet, Simicska Lajos már nem a politikai hatalom egyik oszlopos tagja. A G-nap eléggé átrendezte a viszonyokat. Nyilván, ha a kancelláriaminiszter alapítana egy tévét, és odahívna dolgozni, az ő neve más helyre kerülne a négyzetrácsos papíromon.

– A Hír TV akkor az ön értelmezésében egy teljesen vállalható munkahely?

– Én korábban és most is azt mérlegeltem szakmai szempontból, hogy ki lesz ott. Nem azt, hogy ki a tulaj, ahogy az ATV-nél sem érdekelt, hogy a Hit Gyülekezete a tulajdonos. Nem szóltak bele a napi munkába, nem kaptam tőlük útmutatást, irányítást, javaslatot, semmit. A lényeg a szakmai, napi munka. A Hír TV-nél nekem Tarr Péter, M. Kiss Csaba vagy D. Bányász Gergő személye megfelelő szakmaiságot jelent. Nem Simicska Lajos lesz a főszerkesztő.

Hírdetés

– Találkozott már Simicskával?

– Igen. Mindenképpen meg akartam nézni magamnak, a tárgyalások alatt mondtam, hogy szeretnék vele beszélni, mert kíváncsi vagyok arra, miért akar engem a tévéjébe. Azt mondta, hogy „Olga, csinálja tovább ugyanazt, amit eddig, csak szabadabban”. Ez elég jól hangzott.

– Azt viszont semmiképpen nem mondhatja a Hír TV-re, hogy baloldali.

– Miért kellene nekem baloldali tévében dolgoznom?

– Az ATV azért inkább az volt, különösen az indulásakor.

– Igen? Szerintem soha nem volt egyértelműen kimondva, és hosszú éveken át igyekeztünk levakarni magunkról a szoci vagy balos házitévé bélyeget. Konkrét műsorok szűntek meg ennek érdekében. Mindig megpróbáltunk korrekt tájékoztatást nyújtani, és szerintem sikerült is, és a Hír TV-nél is sikerülni fog. Az, hogy egy tévé a mindenkori hatalommal szemben kritikus, az újságírói evidencia. Rossz beidegződés az, amikor egy kormánykritikus műsorra vagy lapra azonnal rásütik, hogy balos vagy liberális.

– Az ATV-nél a végén tapasztalt bármilyen, akár politikai, akár másféle nyomást?

– Én semmi rosszat nem fogok mondani az ATV-re sem most, sem később. Nekem ez a 14 év rengeteg munkával telt, és nem tartanám tisztességesnek, ha a volt munkahelyemre bármi negatívat is mondanék. Minden szakítás fájdalmas, én nagyon jó viszonyban voltam, sőt remélem, hogy vagyok is Németh Szilárddal, az ATV hírigazgatójával. Nekem sem volt könnyű az elválás.

– Mit szólt a migránsozó kormányhirdetésekhez, melyek a műsora környékén kerültek adásba?

– Nagyon sok kritikát kapott az ATV emiatt, az én műsoromban, élőben is – Kovács Zoltán, az ÉS főszerkesztője mondta el róla a véleményét, meglehetősen élesen. Abból sem lett semmi konfliktus, nem lett letiltva a képernyőről, tiszteletben tartottuk a véleményét. Nyilván nem vagyok vak, nem az újságban olvastam, mi történik a műsorom előtt, után vagy éppen közben, de nem én voltam döntéshelyzetben. Nem én mérlegeltem, mennyire éri meg, mennyit bukunk vagy éppen nyerünk rajta. A véleményemet természetesen elmondtam Németh Szilárdnak.

– Mennyire kapott szabad kezet az ATV-ben?

– Németh Szilárddal egyeztettünk , de olyan nem volt, hogy rám parancsoltak volna, hogy XY-t márpedig be kell hívni, Z-t meg nem lehet. Ez egyszer sem fordult elő. Olyan volt, hogy nem értettünk egyet, és ilyenkor megbeszéltük. Olyan vendégem nem volt soha, akire én nem bólintottam rá.

– Olyan téma volt, amiről nem lehetett beszélni? Drogok, prostitúció, melegek?

– Így, ebben a formában ez nem igaz, lehetett beszélni róla, de ez megint egy olyan típusú játszma, ahol vannak játékszabályok. Ha valaki elvállal egy melót egy önkormányzati lapnál, nyilván nem azzal nyit, hogy vezércikkben teregeti ki a polgármester szennyesét. Lehet, csak akkor nem kell ott dolgozni. Vannak bizonyos elvek, szabályok, amiket be kellett tartani. Nekem nem esett le a karikagyűrű az ujjamról, hogy nem közvetítettünk élőben a Pride-ról. Beszélni viszont lehetett ilyen témákról is, csak a felfuttatásuk megmaradt hírszinten.

(…)

– Az ominózus Schiffer-interjúban mi ment félre?

– Nem tudom. Az nekem egy nagy rejtély a mai napig, minden szempontból. Ha csak a magyar médiapiacot nézzük, azért az interjúért nem a Kuruc.info jött nekem, hanem kimondottam az ún. liberális, baloldali sajtó szedett szét megkérdezés nélkül. Így, hogy látom, mi lett belőle, másképp csinálnám, de ha nem lett volna belőle balhé, ismerem magam annyira, hogy azt mondjam: ugyanúgy csinálnám végig.

– Szakmailag semmi baj nem volt vele?

– Dehogynem! Nem jelenthetem ki, hogy minden stimmelt vele, ha mindenki másképp látja. Ez nagy tanulság volt számomra, én másképpen éreztem a szakma szabályait, a többség nem. Oké, vettem. Én azt hittem egyébként, hogy az a téma olyan, amire minden ellenzéki politikus ugrik, nem így történt, félrement.

(…)

Az a bizonyos interjú, amely után ezek szerint túlságosan kesztyűs kézzel bántunk vele: Hiába "túlélő", Schiffer András is náci lett


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »