Várhatóan jövő januártól emelkedhet a jelenlegi ötről, tíz napra az apáknak, a gyermekük születése után járó pótszabadsága. Ezt az Európai Unió, 2019-ben elfogadott irányelve teszi lehetővé, amit a tagállamoknak 2022. augusztusáig kellett átültetniük a saját jogrendszerükbe.
Magyarországon azért késik az uniós irányelv harmonizálása, mert ehhez módosítani kell a munka törvénykönyvét – írja a vg.hu. A cikk azt is megemlíti, hogy erről már az őszi ülésszakon dönthet a parlament. A portál a Technológiai és Ipari Minisztériumtól pedig azt az értesülést szerezte, hogy jelenleg már zajlik az irányelv átültetésével kapcsolatos előkészítő munka.
A netes újság szerint a jogharmonizáció más tagállamokban is késik, részben a normaszöveg elfogadása, részben pedig a nyári szabadságok és a törvénykezési szünetek miatt.
Az online gazdasági lap úgy értesült, hogy amennyiben az Országgyűlés novemberben módosítja a munka törvénykönyvét, akkor már januártól 10 napra bővülhet az apaszabadság ideje.
Az uniós irányelv értelmében a tagállamok feladata meghatározni, hogy az apasági szabadság egy részét igénybe lehet-e venni már a gyermek születése előtt, vagy csak a gyermek megszületését követően. Viszont a pótszabadságot mindenképpen ki kell adni, függetlenül attól, mióta dolgozik az apa az adott munkahelyen, továbbá az sem számít, hogy a szülők összeházasodtak-e, vagy sem.
Arról viszont már a magyar jogalkotóknak kell dönteniük, hogy milyen határidővel adható ki a tíz nap a gyermek megszületését követően. A jelenlegi szabályozása szerint legkésőbb a születéstől számított második hónap végéig ki kell adni az apaszabadságot.
Abban az estben, ha ikergyermekek születnek, az ötnapos szabadság helyett hét nap jár az édesapáknak – írja a vg.hu.
A portál egyébként arról is beszámol, hogy egy korábbi felmérés szerint a megkérdezettek nagy többsége fontosnak tartja az apák rendkívüli szabadságolását. Ez különösen igaz a gyermek születése utáni hetekre, amikor a közös gondoskodásnak nemcsak az édesanya, hanem az apa és az újszülött számára is kiemelkedő szerepe van a család lelki és pszichés fejlődése szempontjából, ráadásul az édesapa hasznos támaszt nyújthat az édesanyának az újszülött, illetve a háztartás körüli teendőkben.
Az apaszabadság fontosságát jelzi, hogy az uniós irányelv normaszövegéről várhatóan szó lesz a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) közelgő ülésén is – olvashatjuk a vg.hu cikkében.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »