Jó üzlet a holokamu: amit akkor eladtak jó pénzért, most visszakapják ingyen

Jó üzlet a holokamu: amit akkor eladtak jó pénzért, most visszakapják ingyen

Három bécsi múzeumnak, az Albertinának, a Néprajzi Múzeumnak és a Szépművészeti múzeum egy gyűjteményének kell "visszaszolgáltatnia" műtárgyakat az eredeti tulajdonosok örököseinek egy illetékes osztrák bizottság döntése értelmében.

Hírdetés

A Néprajzi Múzeumnak tíz tárgyat, köztük egy citerát, majolika kerámiákat és képeket kell "visszaadnia" a leszármazottaknak. A tárgyak Siegfried Fuchs egykori bécsi ügyvéd magángyűjteményéből származnak. A zsidó 1940-ben úgy érezte, menekülnie kell a nemzetiszocialisták elől, és különböző intézményeknek adta el értékeit. Pénzért.

Az Albertinának Karl Agricola osztrák festő egy képét kell "visszaszolgáltatnia". A miniatűr festményt 1939-ben a Bécsben élő Fritz Menzel adta el a múzeumnak, miután az alkotás tulajdonosa, Menzel testvére Belgiumba "menekült" a német hazafiak elől.

A Szépművészeti múzeum régi hangszerek gyűjteményének pedig egy zongorát kell visszaadnia Maria Gerngrossnak, akinek anyja 1940-ben értékesítette a hangszert, mielőtt őt és férjét bevezették volna a kétkezi munka rejtelmeibe.

A "náci időkben állami tulajdonba került műtárgyak származását kutató bizottság" döntése értelmében az Albertina múzeumnál maradhat két Egon Schiele-alkotás, egy akvarell és egy grafika, amelyek egykor a dachaui táborban 1941-ben meghalt Fritz Grünbaum kabaréművész tulajdonát képezték. A két művet Grünbaum sógornője, Mathilde Lukacs adta el a berni Klipstein & Kornfeld galériának. A műveket 1988-ban Schiele egykori barátjának, későbbi gyűjtőnek, Erich Lederernek az özvegye adományozta az Albertina múzeumnak.

(MTI nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »