Jó úton halad Románia (Uniós ajánlások)

Jó úton halad Románia (Uniós ajánlások)

A román hatóságok megfelelően alkalmazták a korrupció megelőzésére vonatkozó ajánlásokat a törvényhozók, valamint a bírák és ügyészek tekintetében, de nagyobb átláthatóságra van szükség a jogalkotási folyamatban, és kevesebb alkalommal kell élni a gyorsított eljárások lehetőségével – hangsúlyozta legfrissebb jelentésében az Európa Tanács égisze alatt működő korrupcióellenes államcsoport (GRECO).

Időközi megfelelőségi jelentésében a GRECO azt értékelte ki, hogy a román hatóságok milyen mértékben tettek eleget a törvényhozókat, bírákat és ügyészeket érintő korrupció megelőzéséről készült negyedik körös értékelésben megfogalmazott ajánlásoknak. A jelentés következtetése szerint az összesen 18 ajánlásból 10-et kielégítően gyakorlatba ültetett vagy kielégítő módon kezelt az ország.

„Némi javulásként” értékeli a GRECO a parlamenti képviselők magatartási kódexének bevezetését, illetve méltányolja a mentelmi jog megvonásával kapcsolatos kérdéskör megvitatására irányuló erőfeszítéseket. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy javítani kell a jogalkotási folyamat átláthatóságán, és ritkábban kell alkalmazni a gyorsított eljárásokat. Többet kell tenni az összeférhetetlenségi helyzetek kezelése érdekében, és szabályokat kell bevezetni a törvényhozók és a lobbisták közötti interakciókra vonatkozóan – emelték ki.

A testület méltányolta az igazságügyben elkövetett törvénytelenségeket kivizsgáló különleges ügyészség felszámolását, hangsúlyozva, hogy ennek létrehozását a kezdetektől ellenezték. Pozitívumként emelték ki a jelentésben a bírák és ügyészek jogállásáról, az igazságszolgáltatás megszervezéséről, illetve a Legfelsőbb Igaz­ságszolgáltatási Tanács (CSM) működéséről szóló új törvények elfogadását, amelyeket tavaly november 25-én hirdetett ki az államfő. „Ezek fontos előrelépéseket jelentenek, amelyeket végrehajtási intézkedéseknek kell követniük” – fogalmaztak.

Hírdetés

A GRECO megjegyzi, hogy a bírákra és ügyészekre vonatkozó öt ajánlás közül kettőt csak részlegesen hajtott végre Románia.

A jelentésben leszögezik, mindezeket figyelembe véve Románia ajánlásoknak való megfelelőségi szintje már nem tekinthető „összességében nem kielégítőnek”.

A korrupcióellenes szervezet ugyanakkor arra szólította fel a román küldöttség vezetőjét, hogy 2023. december 31-éig készítsen jelentést a még függőben lévő ajánlások teljesítéséről.

Az igazságügyi minisztérium közleménye úgy értékeli, a jelentés szerint Románia 2022-ben jelentős előrelépést tett az uniós ajánlások gyakorlatba ültetése terén 2021-hez képest.


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »