Jó hír érkezett annak aki, ingyen telepítene napelemeket

Jó hír érkezett annak aki, ingyen telepítene napelemeket

Ingyen napelem! 100%-os EU-s támogatással. Kalkuláljon itt ingyenesen (x)

Az ok a legújabb pályázati lehetőség, amellyel a feltételek teljesítése esetén akár a teljes beruházási összeget fedező vissza nem térítendő támogatás nyerhető. A konkrét pályázatokat csak november közepétől lehet beadni, de már látszanak azok a részletek, amelyekre érdemes figyelni Szeptember elején jelent meg egy hivatalos honlapon a „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” című pályázati felhívás. A régóta várt és a kormányzat által többször megígért lehetőség sokak fantáziáját megmozgatta. Nem véletlenül. Az egyelőre a társadalmi egyeztetés fázisában levő pályázat meglehetősen laza feltételeket támaszt. A jelentkezőktől mindössze magyar adóazonosító jel meglétét, résztulajdont és állandó lakcímet az érintett ingatlanban, valamint 4 850 000 forint alatti egy főre jutó tavalyi éves jövedelmet vár el a kiíró. A támogatás pedig igencsak vonzó: napelemes rendszerre 2,9 millió forint kérhető, akkumulátorokkal, nyílászáró-cserével és villanyfűtésre váltással pedig 11 millió fölé kúszhat a támogatási összeg.

Hírdetés

„Az ingyen napelem lehetősége sokakat megmozgatott: szeptember eleje óta több mint tízszeresére nőtt a beérkező érdeklődések száma és hasonló a helyzet más napelemes cégeknél is. Pedig a tényleges
pályázatokat leghamarabb november közepén lehet majd beadni” – számolt be Kujáni Péter, az
Energiatakarék szakértője. A beruházásba azonban megfontoltan érdemes belevágni. „Az infrapaneles villanyfűtés egy szigetelés nélküli házban hét-nyolcszorosára emeli az éves áramigényt, amit a támogatásból telepíthető maximum 5 kW-os napelemes rendszer nem tud maradéktalanul megtermelni. Jól szigetelt épületeknél jobb a helyzet, de fűtőpaneleket szinte lehetetlen teljes egészében megtérülő módon üzemeltetni. A rezsi persze így is lehet kisebb, mint a korábbi fűtés és villanyszámla együtt. Más a helyzet a hőszivattyús rendszerekkel. Ezek tulajdonosa anyagilag is jól járhat a váltással, de szinte biztosan nagyobb napelemes rendszerre lesz szüksége. Ezért érdemes egy előzetes energetikai elemzést készíttetni szakemberrel” – tanácsolja Kujáni Péter.

Az előzetes számításokra azért is szükség van, mert a támogatás nem minden esetben fogja fedezni az
elvárt műszaki tartalom tényleges költségeit. Magyarul a tulajdonosnak saját erőből kell kiegészítenie az
elnyert pénzt, hogy mindent meg tudjon építeni. „A pályázható támogatási összeg az építendő
napelemes rendszer méretével arányosan növekszik. A költségek szerkezete azonban más, vannak
olyan tételek – mint például az inverter – amelyek a napelempanelek számától bizonyos mértékig
függetlenek. Ezért a nagyobb rendszerek előreláthatólag megvalósíthatóak lesznek kizárólag a
támogatásból, a kisebb, 2-3 kW-osakhoz viszont néhány százezer forintnyi önerőt a tulajdonosnak is
hozzá kell tennie. Aki persze így sem jár rosszul, hiszen egy-másfél évnyi villanyszámla árából komplett
napelemes rendszert kap a házára” – mondja a szakértő. Aki mindenkinek azt tanácsolja, jó minőségű,
ellenőrizhető forrásból származó eszközöket vásároljanak még akkor is, ha esetleg néhány tízezer
forinttal többe kerülnek a legolcsóbb opciónál.

Mivel évtizedes hatású beruházásról van szó, érdemes hosszú távra tervezni. A napelemes rendszerhez
például akkor is megéri hibrid – vagyis a hálózat mellett saját akkumulátorokra is termelni tudó – invertert választani, ha az akkukat csak később vásároljuk meg. A szakértő szerint a jelenlegi roppant kedvező feltételeket kínáló szaldós elszámolás hosszú távon nem lesz fenntartható – jelen állás szerint 2023 után nem is lehet már új szerződést kötni. Ha pedig bruttó elszámolásra kell váltani, anyagilag sokkal jobban járnak, akik akkumulátorokkal tudják csökkenteni a hálózati energia igénybevételét.


Forrás:alternativenergia.hu
Tovább a cikkre »