Jelentős kiegészítést kaphatnak, amely három tételből adódhat össze. Novemberben kétféle forrásból biztosan, egy harmadikból vélhetően számíthatnak többlet-bevételre, hívja fel a figyelmet a nyugdíjszakértő.
A két biztos forrás a nyugdíjprémium és az inflációs nyugdíjemelés korrekciója, míg az esetleges harmadik forrás az elmúlt években 10 ezer forint értékű Erzsébet-utalványok forrmájában már többször megtapasztalt eseti juttatás lehez – olvsaható a nyugdíjguru.hu portálon, ahol megjgyezik: az Erzsébet-utalványok megszűnését követően valamilyen más típusú juttatás keretében.
A várható nyugdíjprémium mértéke attól függ, hogy mennyivel haladja meg a GDP idei évre prognosztizált növekedése a törvényi küszöbértéket, a 3,5 százalékotot, és hogy várhatóan teljesül-e az államháztartás idei évre meghatározott egyenlegcélja.
A bruttó hazai termék várható növekedése éves szinten a jelenlegi előrejelzések szerint legalább 4,5 százalék lehet, sőt a második félévben akár meg is haladhatja ezt a mértéket. Amennyiben októberben, a nyugdíjprémiumra vonatkozó kormányrendelet kibocsátásának idején is érvényes lesz ez az előrejelzés, akkor a nyugdíjprémium (egyösszegű juttatás) számításához 1, vagy ennél is valamivel magasabb érték lehet majd az alkalmazandó szorzószám.
A nyugdíjprémium legfelsőbb összege 20 ezer forint, vagy ezt csekély mértékben meghaladó összeg lehet.
Ezt az összege kaphatja majd minden olyan jogosult, akinek a novemberi ellátása legalább 80 ezer forint vagy annál több. Akinek a novemberi ellátása nem éri majd el a 80 ezer forintot, az arányosan kisebb összegre számíthat.
Nyugdíjkorrekció november
A nyugdíjakat 2019. januárjában 2,7 százalékkal növelték, mert ennyi volt a költségvetési törvényben becsült árnövekedés mértéke. A KSH legfrissebb gyorsjelentése szerint az árnövekedés mértéke 3,3 százalék volt tavaly júliushoz képest, a nyugdíjas fogyasztóiár-index viszont 3,5 százalék.
A két adat közül a magasabb vezérli majd a nyugdíjemelési korrekciót, amelyet a törvényi előírás szerint a január–augusztusi nyolchavi tényadat szerint kell végrehajtani. Ha a 3,5 százalék tényadat az augusztusi KSH jelentésben is marad, akkor a nyugdíjemelési korrekció mértéke: 3,5 százalék – 2,7 százalék = 0,8 százalék lesz.
Ilyen esetben egyösszegű kompenzációt kapnak a nyugdíjasok, vagyis
az egész 2019-re szóló kiegészítést egyösszegben megkapják a novemberi nyugdíjuk mellé.
2020. januárjában majd ennek az egyösszegű korrekciónak az 1/12-ed részével megemelik a decemberi nyugellátás összegét, majd az így megemelt összeget növelik tovább a 2020-ra szóló költségvetési törvényben becsült infláció 2,8 százaléko mértékével, és ez lesz a 2020 januárjától az ellátás összege – egészen 2020. novemberéig, amikor hasonlóan sor kerülhet nyugdíjemelési korrekcióra (vagy pótlólagos nyugdíjemelésre).
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »