Jezsuita útikalauz a csillagokhoz – Megjelent a pápa csillagászának új könyve

Jezsuita útikalauz a csillagokhoz – Megjelent a pápa csillagászának új könyve

Február 3-án mutatták be Guy J. Consolmagno SJ, a Vatikáni Csillagvizsgáló igazgatójának, a pápa csillagászának legújabb könyvét, ami ötvözi a személyes elmélkedéseket a jezsuiták csillagászattal való kapcsolatának történetével.

A Loyola Press kiadó gondozásában megjelent A Jesuit’s Guide to the Stars (szó szerinti fordításban: Jezsuita útikalauz a csillagokhoz; a cím rájátszik Douglas Adams híres regénye, a Galaxis útikalauz stopposoknak, The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy címére – a szerk.) bemutatja a jezsuiták csillagászattal való kapcsolatának hosszú történetét. Guy Consolmagno a bevezetőjében megjegyzi, hogy ez egy olyan történet, amely a Jézus Társaságának legkorábbi időszakából ered. A jezsuita rend alapítója, Loyolai Szent Ignác azt mondja önéletrajzában (amely kissé zavarba ejtően harmadik személyben íródott), hogy „a legnagyobb vigasz, amit kapott… abból származott, hogy az eget és a csillagokat szemlélte, és ezt gyakran és elég hosszasan tette”.

A kötet ezután olyan személyekkel folytatódik, mint Angelo Secchi, a 19. századi olasz jezsuita és csillagász – aki a szerző szerint „talán a legnagyobb tudós, akiről a legtöbb ember soha nem hallott” – és Gerard Manley Hopkins, a jól ismert jezsuita költő és „tehetséges amatőr csillagász”.

A Jezsuita útikalauz a csillagokhoz egyben egy nagyon személyes hangú könyv, tele Consolmagno saját elmélkedéseivel, egy fejezet pedig arról szól, hogyan fedezte fel jezsuita hivatását. A detroiti születésű Guy Consolmagno a Massachusettsi Műszaki Egyetemen és az Arizonai Egyetemen szerzett diplomát, egyetemi szinten tanított fizikát, mielőtt 1989-ben belépett a jezsuiták közé.

Hírdetés

A könyv kifinomult elmélkedéseket is tartalmaz a hit és a tudomány kapcsolatáról. Consolmagno óva int a konkordizmustól, vagyis, hogy a tudományos felfedezéseket összehangolják a Biblia tanításaival. „Mind a vallásnak, mind a tudománynak meg kell őriznie autonómiáját és sajátosságait” – jegyzi meg a szerző Szent II. János Pál pápát idézve: „A vallás nem a tudományon alapul, és a tudomány nem a vallás kiterjesztése.”

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican Observatory 

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »