Az elmúlt öt évben a 45 év felettiek aránya Szlovákiában 43%-ról 47%-ra nőtt, és az előrejelzések szerint a következő évtized végére eléri az 52%-ot. A Szlovák Nemzeti Bank szerint ez a demográfiai tendencia jelentősen befolyásolja a jelzáloghiteleket törlesztő adósok korösszetételét is.
Az elmúlt hat évben a 45 év felettiek által törlesztett jelzáloghitelek aránya 20%-ról 28%-ra nőtt, miközben ezeknek a hiteleknek a volumene több mint megduplázódott. 2037-re ez az arány eléri a 45%-ot, és a jelzáloghitelek negyedét 50 év felettiek fogják törleszteni.
A nemzeti bank szerint a népesség elöregedése a jelzáloghitel-portfólió növekedésének ütemére is hatással lesz. A jelzáloghitelek felvételére leginkább hajlamos fiatalabb hitelfelvevők száma fokozatosan csökkenni fog, ami csökkenti az új hitelek iránti természetes keresletet.
Az előrejelzések szerint tíz év alatt az új jelzáloghitelek száma körülbelül egynegyedével csökken a 2019–2021 közötti időszakhoz képest. A jelzáloghitel-portfólió éves növekedési üteme hosszú távon 3–6 %-ra stabilizálódhat, bár ezt a becslést több bizonytalansági tényező is befolyásolja.
Az adósok elöregedése új kockázatokat is jelent a bankok számára. Az idősebb adósok esetében csökken a hosszú távú jövedelemnövekedés kilátása, és a nyugdíjba vonulás egyszeri jövedelemcsökkenést okozhat. Csökken továbbá a hitelek átstrukturálásának lehetősége pénzügyi nehézségek esetén.
Ezért az NBS szerint fontos, hogy a makroprudenciális politika figyelembe vegye ezeket a kockázatokat, például a 40 év feletti adósok maximális eladósodottságának korlátozásával.
A központi bank szerint a lakhatás továbbra is főként a kétjövedelmű családok számára elérhető, akik minden régióban megengedhetik maguknak egy átlagosnál nagyobb lakás vásárlását, beleértve a fiatal családokat is a pozsonyi régióban. Ezzel szemben sebezhetőek az egyjövedelmű vagy alacsony jövedelmű családok, akiknek nehezebb megtakarítást képezniük, és korlátozott a megfelelő lakásválasztékuk.
SITA
Nyitókép: Shutterstock
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »