Jáír Golán, izraeli gazdasági miniszterhelyettes, a kormánykoalíciós Merec párt képviselője, korábban az izraeli hadsereg vezérkari főnök helyettese a parlamenti tévécsatornának nyilatkozva kifejtette véleményét a ciszjordániai Náblusz város mellett létesített, ám az izraeli hatóságok által fölszámolt ciszjordániai Hómes zsidó településnek a környező palesztin falvakat gyakorta terrorizáló, temetőket meggyalázó, még az izraeli törvényeket is semmibe vevő fegyveres zsidó telepesekről. A Likud vezette ellenzék és a kormánypártok képviselői szinte egy emberként nácizták, ítélték el az egyébként igazat mondó miniszterhelyettest – írja a Má’árív és az inn.co.il hírportál.
Palesztin parasztok földjeit rabolták el a zsidó telep számára
A hír jobb megértése érdekében röviden ismertetjük a ciszjordániai Náblusz város közelében 2005-ig létezett Hómes nevű zsidó település eseményekben gazdag történetét és az újratelepítésére meg-megújuló kísérleteket. S egyben szeretnénk megvilágítani, hogy mennyire nincs jogi és erkölcsi alapja a korábban felszámolt Hómes zsidó település újratelepítésére vonatkozó követeléseknek.
Hómes zsidó település története azzal kezdődött, hogy a megszálló izraeli hadsereg 1978-ban „katonai célokra” parancsban kisajátított (magyarán: elrabolt) 700 dunám földet Burká és Szilát ed-Dáher palesztin falvak lakosaitól, amely területen a Béjtár-Nemzeti Ifjúság nevű szélsőséges, revizionista mozgalom tagjai létrehozták a települést. Izrael azonban 2005-ben az úgynevezett „elszakadási program” keretében fölszámolta az addig megszállt Gázai övezetben létesített zsidó településeket, illetve a megszállt Ciszjordániában négy, a többi zsidó településtől elszigetelt, távol eső zsidó telepet, köztük Hómest.
A mellékelt térképen láthatjuk, hogy a 2005-ben felszámolt Hómes zsidó település és közvetlen környezete, a Ciszjordániában vezető 60-as úttól jobbra, túlnyomórészt a környező palesztin falvak lakosaitól kisajátított földön (pirossal színezve) és csak kis mértékben, úgynevezett közterületen vagy állami földön épült (zölddel színezve). Egyébként az izraeli megszállók által „közterületnek” vagy „állami földnek” nevezett ingatlan is elrabolt vagyonnak számít. Utóbbi esetben a megrabolt fél nem magánszemély, hanem egy népcsoport, illetve a leendő palesztin állam.
Tömeges „zarándoklatokkal” követelik a zsidó település újranépesítését
A 2005-ös kiürítést követő években a szélsőséges zsidók számára valóságos zarándokhellyé vált a település helye, sőt 2009-től „Megújuló Hómes” néven zsidó vallási főiskolát, úgynevezett jesivát is rendszeresen működtettek a lebontott település helyén. A vallási iskolát időközben többször eltávolította a megszálló hadsereg, de a „hallgatók” mindig visszatérnek a hivatalosan zárt katonai területre… Az utolsó ilyen eltávolításra 2021 szeptemberében került sor. Csakhogy a „kisajátítási katonai parancs” a zsidó település felszámolása után is érvényben maradt, ami azt jelenti, hogy a földterület palesztin tulajdonosai továbbra sem művelhetik a földjeiket. Az Izraeli Legfelsőbb Bíróság 2013-as ítélete érvénytelenítette a kisajátítási parancsot, mire a palesztinok kimentek a földjeikre, de a megszálló katonaság újra meg újra elkergette őket.
A Legfelsőbb Bíróság és a katonaság együttes színjátéka
Közben a helyszínre „zarándokló”, a kiürített Hómest újra benépesíteni kívánó zsidó polgári személyek is rendszeresen háborgatják, terrorizálják a palesztin falvak lakóit. A Legfelsőbb Bíróság közben ismét utasította a hadsereget, hogy tegye lehetővé a palesztinok számára földjeik megművelését, de ezt a megszálló katonaság továbbra is figyelmen kívül hagyja. Az izraeli kormány, akárcsak a Legfelsőbb Bíróság, tovább folytatja a szemfényvesztő színjátékot, aminek köszönhetően időnként egyre több, esetenként 10-12 ezer zsidó telepes „zarándokol el” a 2005-ben kiürített, s „zárt katonai területnek” nyilvánított zsidó település helyére. Magyarán, a terület valójában nem zárt a zsidó telepesek számára, de zárt a földterület valódi tulajdonosai, a palesztinok számára. 2017 májusában 12 ezer zsidó szélsőséges ékezett gyalogmenetben az egykori zsidó település területére, élükön Jiszráél Aumann Nobel-díjas matematikussal, s követelte Hómes újratelepítését.
A környező palesztin falvakba időnként „ellátogató” zsidó telepesek randalírozására válaszul 2021. december 16-án palesztin fegyveresek robogó autóból tüzelve agyonlőtték a Hómes zsidó település területén ismét felállított vallási főiskola egyik tanulóját, kettőt pedig megsebesítettek. A támadás után az izraeli parlamentben több képviselő is követelte, hogy tekintettel a gyilkosságra, a kormány engedélyezze a 2005-ben kiürített Hómes területén a vallási főiskola hivatalos működését, majd újranépesítését.
Igazat mondott a miniszterhelyettes – mire előhozakodtak a nácizmussal és a vérvádakkal
Jáír Golán miniszterhelyettes a zsidó telepesek követelésére reagálva a parlamenti tévében kérdésre válaszolva kijelentette:
Nem késtek az elmarasztaló válaszok. Náftáli Bennett miniszterelnök azt mondta:
A pogromot is rendező zsidó telepesek valójában értékes emberek
A másik békegalamb, Beni Ganz hadügyminiszter így vélekedett:
Mátán Káháná vallásügyi miniszter twitteres bejegyzésében a Wikipédia meghatározását idézte:
Binjámin Netanjáhu, korábbi miniszterelnök, a Likud vezére is megszólalt:
Jáír Golán kitart korábbi véleménye mellett
Jáír Golán, aki a politikai pályafutása előtt azt izraeli hadsereg tábornokaként vezérkari főnök-helyettes is volt, a felháborodásokra reagálva kijelentette:
H. J. – Kuruc.info
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »