A hétvégén Izraelben 85 éves korában elhunyt Eva Hoffe, Max Brod író titkárnőjének lénya, aki Franz Kafka műveinek kiadója volt.
A Hoffe család hosszú éveken keresztül bírósági úton próbálta megszerezni a prágai születésű Franz Kafka értékes kéziratait, mígnem 2016-ban az Izraeli Legfelsőbb Bíróság végérvényesen a jeruzsálemi Nemzeti Könyvtárnak ítélte oda a műveket.
A Haarec című izraeli vasárnapi újság ebből az alkalomból emlékeztetett arra, hogy a bírósági ítélet ellenére sem kapta meg a könyvtár a mai napig sem az örökség egyes dokumentumait. Azok ugyanis továbbra is Tel Avivban és Curychban vannak banki széfben elrakva. A napilap szerint ennek elsősorban bürokratikus és jogi összefüggései, okai vannak.
A Nemzeti Könyvtár, mely szeretné a széles nyilvánosság számára elérhetővé tenni a műveket, úgy sejti, hogy az örökség részeként több értékes Kafka kézirat is található a banki széfekben, beleértve a rajzait is.
Eva Hoffe 1933-ban született Prágában. Hat évesen a családjával együtt a nácik elől az akkori Palesztínába menekült, ahol a háború után létrejött Izrael.
Az Izraeli hadseregben eltöltött katonai szolgálata után Hoffe évekig légi utaskísérőként dolgozott. Testvérével, Ruth Weislerrel ellentétben, aki a bírósági per ideje alatt hunyt el, Eva Hoffenak nincs leszármazottja.
Eva Hoffe édesanyja, Esther Hoffe titkárnőként dolgozott Max Brod mellett, aki Kafka barátja volt, és az író halála után 1924-ben az örökséget igazgatta. Amikor Brod 1968-ban Tel Avivban meghalt, a bírósági ítélet szerint meghagyta a végrendeletében, hogy öröksége, beleértve Kafka örökségét is, a közarchívumnak adják. Eva Hoffe azonban ennek ellenére az örökség egyes részeit aukción értékesítette.
A Haarec napilap szerint 1988-ban például Hoffe két millió dollárért eladta Kafka, A per című regényének kéziratát. Az új tulajdonos továbbadta a kéziratot a német irodalmi archívumnak Marbachban, ahol jelenleg is található.
Esther Hoffe 2007-es haléla után a Haarec napilap riportot közölt, melyben többek között leírta, hogy Brod titkárnője figyelmen kívül hagyta munkáltatója végrendeletét és illegálisan értékesítette Kafka művét. A jeruzsálemi Nemzeti Könyvtár ezt követően beperelte a családot. Az Izraeli bíróság ítélete szerint a család jogellenesen járt el.
A nyitóképen Franz Kafka (forrás: bbc.com)
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »