A Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége (MAKÚSZ) és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) szakemberei közreműködésével, Isten a világhálón – az egyházi kommunikáció jelene és jövője címmel előadásokat, kerekasztal-beszélgetést hallhattak a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye intézményeinek kommunikációs munkatársai december 10-én az Egyházmegyei Kateketikai Központban, Debrecenben.
A program résztvevőit – az egyházmegye intézményeiben a kommunikáció területén dolgozó munkatársakat, intézményvezetőket, érdeklődő diákokat, a jelen lévő katolikus újságírókat és sajtóapostolokat – Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök; Szikora József, a MAKÚSZ elnöke és Galambos István, az NMHH munkatársa köszöntötte.
Palánki Ferenc püspök arról beszélt, hogy a sajtó, a kommunikáció is eszköz arra, hogy hirdessük az evangéliumot, annak örömhírét, hogy Isten meglátogatta az ő népét, az eszközeink segítségével pedig továbbadjuk azt a jó hírt, amelyet fel tudunk fogni Isten üzenetéből.
A főpásztor kifejezte: hálás azért, hogy létezik katolikus sajtó, és az Egyház hivatalosan is megbíz küldetéssel rendelkező munkatársakat, akik ezt az ügyet szolgálják.
A megyéspüspök bemutatta az egyházmegye következő kommunikációs munkatársát, Leiszt Mátét, aki 2025 januárjától vezeti majd a sajtóirodát, és egyben megköszönte Kovács Ágnesnek az egyházmegyei sajtóirodában 21 éven keresztül végzett szolgálatát.
A MAKÚSZ elnöke Deák Ferenctől idézte az első sajtótörvényt, amelyben a haza bölcse azt mondta: „Hazudni pedig nem szabad!” Ilyen egyszerű volna? – tette fel a kérdést Szikora József. Válaszában megfogalmazta: erre a kérdésre részben válaszolhatunk igennel vagy nemmel, és mondhatnánk, hogy a katolikus újságíróknak ez magától értetődő.
Mégis mennyi fájdalmat, kárt okozunk, ha hagyjuk, hogy saját tévedésünk, külső rosszindulat következtében hamis döntésre jussunk.
„Mi az igazság?” (Jn 18,38) – Pilátus Jézusnak tette fel ezt a kérdést, és a szívével, de talán az eszével is tudta a választ, az érdekei viszont ellene mondtak az igazságnak. Mi tudjuk-e mi az igazság? Deák Ferenc igazsága csak fele az igaznak.
– hangsúlyozta Szikora József.
Galambos István megköszönte az egyházmegyének és Palánki Ferenc megyéspüspöknek, hogy vállalta a debreceni szakmai nap házigazdájának szerepét, és elmondta, hogy a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségével együtt kezdeményezték azt, hogy hónapról hónapra ellátogatnak egy-egy egyházmegyébe, és párbeszédre hívják az ott szolgáló újságírókat, a kommunikáció területén dolgozókat.
A program keretében Toót-Holló Tamás, a Mediaworks innovációs és termékfejlesztési főmunkatársa, az MTI és a Magyar Nemzet korábbi főszerkesztője Hogyan keress és találj? – Keresőoptimalizálásra alkalmas eszközök használata az online újságírásban; Gianone Péter, az NMHH senior kommunikációs szakértője, a Magyar Rádió volt hírszerkesztője, az MTI volt főszerkesztő-helyettese Ellenszélben is tudatosan – Kommunikációs alapvetések krízis idején; Bodolay Zsófia, az NMHH szakértője, volt televíziós műsorszerkesztő „Online útikalauz stopposoknak” – Nem minden az, aminek látszik?!; Kenyeres Attila, az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Andragógiai és Közművelődési Tanszék adjunktusa a MAKÚSZ képviseletében Álhírek és trollok hálójában – mit tehetünk ellenük?; Martí Zoltán, a 777blog főszerkesztője, az MTVA Online Igazgatóság igazgatója, a MAKÚSZ elnökségi tagja Egy sikeres keresztény online tér, és ami mögötte van című előadása hangzott el.
A szakmai napon Valóságos Isten a virtuális térben – a szükséges rosszként vagy az apostolkodás új tereként tekintünk az online kommunikációra? témában Martí Zoltán, Gianone Péter, Bodó Mária, a Duna csatorna Agapé című műsorának felelős szerkesztője, a MAKÚSZ tagja folytatott kerekasztal-beszélgetést, amelynek moderátora Galambos István volt.
A szakmai napot interaktív beszélgetés zárta.
Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »