Újabb lendületet vettek a magyarországi devizahitelezés miatt megindított jogi eljárások, az elmúlt hetekben rövid idő leforgása alatt öt magyar kölcsönügy futott be az Európai Bírósághoz. Hasonló ügyeket kapnak Romániából is, de több kelet-európai országnak sem mindegy milyen eredményre jutnak az EU bírái.
A Magyar Idők beszámolója szerint ismét több olyan eset futott be az Európai Unió luxembourgi bíróságához, ami a külföldi pénznemben nyilvántartott kölcsönök főbb jellemzőit firtatja.
A kardinális kérdés, hogy a hitelügylet mely szereplőjének kell viselnie az árfolyamváltozásból eredő anyagi terheket. A bankok ugyanis teljes egészében az adósokra hárítják ezt, így korábbi számítások szerint ezermilliárdos nagyságrendbe mérhető az az összeg, amit a hiteladósok kénytelenek voltak visszafizetni a bankjuknak, miután elszabadultak az árfolyamok.
Technikai kérdésben is választ várnak a bíróságtól, mégpedig arra kíváncsiak, hogy az uniós fogyasztóvédelmi szabályokkal szembe megy-e az a gyakorlat, hogy a bank a folyósítási árfolyamot nem a devizahitel-szerződésben, hanem az ahhoz kapcsolódó, az ügyfél által nem aláírt jóváhagyási értesítőben rögzítette.
A románok is egyre több hasonló üggyel fordulnak a luxembourgi bíróság felé, a kérdéskör pedig a horvát és lengyel adósokat is érinti.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »