Ismét áll a bál a március 15-i kitüntetések miatt: lemondott a Munkácsy-díj teljes bizottsága

Ismét áll a bál a március 15-i kitüntetések miatt: lemondott a Munkácsy-díj teljes bizottsága

Ismét áll a bál a március 15-i kitüntetések miatt: lemondott a Munkácsy-díj teljes bizottsága Havran Kati2025. 03. 28., p – 10:11

A bizottság tagjai Vészabó Noémi Munkácsy-díja ellen tiltakoznak. Szerintük egy amatőr szinten alkotó festő került a díjazottak közé, aki ráadásul nem is szerepelt azon a bizottság által összeállított listán, melyről a kulturális és innovációs miniszter a kitüntetetteket választja.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a március 15-e alkalmából átadott állami kitüntetések nagy port kavartak idén. A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége majd a Szépírók Társasága is szinte azonnal felszólalt Döbrentei Kornél Kossuth-díja és Takaró Mihály Széchenyi-díja ellen, arra figyelmeztetve, hogy mindkét személy közismert antiszemita nézeteikről. A tiltakozáshoz a héten a hazai irodalmi és művészeti egyesület, a Bázis is csatlakozott.

Amatőrnek tartják a díjazottat 

Az irodalmárokat követően a képzőművészek is kifogásolják a díjazottak névsorát. Az Index számolt be róla elsőként csütörtökön, hogy a Munkácsy-díj Bizottságának mind a hat tagja lemondott, mivel elfogadhatatlannak tartják Vészabó Noémi kitüntetését.

A Munkácsy-díj Bizottsága egy hattagú testület, ők állítják össze minden évben azt a 14 képzőművész nevét tartalmazó listát, akiket Munkácsy-díjra terjesztenek fel. Ebből a kulturális és innovációs miniszter választja ki azt a hét személyt, akit kitüntetnek. A miniszternek emellett megvan a joga arra, hogy más jelöltet válasszon, mint aki a 14-es listán szerepel.

Hírdetés

Vészabó Noémi neve azonban nem hogy a 14-es listán, hanem az első körös, 150 fős listán sem volt ott. A bizottság szerint Vészabóval egy amatőr szintű festő került a Munkácsy-díjasok közé.

Az egyik távozó bizottsági tag, Verebes György elmondta az Indexnek, hogy a testület csak a díjátadó napján értesült arról, hogy „milyen mértékben“ kaptak kitüntetést más személyek, mint akik nevét a bizottság beterjesztette. Verebes szerint a „Munkácsy-díj Bizottsága szakmailag nem tud egyetérteni ezzel az összetétellel,“ és hangsúlyozta, hogy „ez a döntés nem politikai, nem személyes, pusztán szakmai döntés volt.”

A miniszter már elfogadta a lemondásukat

A bizottság tagjai Aknay János, Elekes Károly, Erős István, Farkas Ádám, Petrányi Zsolt és Verebes György voltak, Hankó Balázs miniszter már elfogadta a lemondásukat.

Vészabó Noémi ellen korábban petíció indult, az aláírók a Munkácsy-díj visszavonásást követelik – a petíciót jelenleg közel 1500-an írtak alá. Kritikusai szerint Vészabó messze elmarad a kortárs festőművészet haladó irányvonalától, munkái giccsesek. A petíció leírásában a következő szerepel: 

„Az általuk és az eddig kitüntetett alkotók 98-99%-a által a Díj egy professzionális szintű szakmai elismerésnek számított, de nem lehet letagadni az elmúlt 75 év során politikai nyomásra kitüntetett 1-2%-ot sem. Viszont az idei döntésig még nem kapta meg olyan alkotó ezt a kitüntetést, mint Vészabó, aki a Díj esetében minimálisan elvárható szakmai alapokat is nélkülöző, amatőr festői életúttal rendelkezik“

– írják a petíció kezdeményezői, akik hangsúlyozzák, hogy Vészabó képei sosem szerepeltek akkreditált képzőművészeti seregszemlén.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »