Intőt kapott tizenkétezer újpesti szülő

Levelet kaptak az újpesti szülők, mert rosszak a gyermekek fogai; komoly fagykár érte a kalocsai paprikát – a Magyar Nemzet 1938. és 1965. október 16-án megjelent számaiból válogattunk.

Augusztus 25-ével új sorozatot indított az MNO. 1938-ban ezen a napon jelent meg a Magyar Nemzet első száma, ebből az alkalomból pedig múltidézésbe fogtunk. Keressék mindennap a 77, illetve 50 évvel ezelőtt megjelent cikkeket az MNO-n! Válogatásunkban riportok, publicisztikák, interjúk, hírek sorakoznak majd az adott napi számból, bepillantást engedve nemcsak a korba, de az azt bemutató Magyar Nemzet szellemiségébe is.

 

Intőt kapott tizenkétezer újpesti szülő

A diákélet hátborzongató rémnapjait, amikor az előmenetelt a tudomány mérlegén megmérik, a megszépítő távolság takarja el. Az újpesti diákélet felhőtlen egén mégis az intőcéduláktól terhes sötét felhő jelent meg. Volt is nagy felhőszakadás, intőhullás…

A csodavárók nem csalódtak. Az intőosztás történetében eddig még ismeretlen tényt jegyeztek fel, Az intőket ezúttal nem a diákság, hanem a szülők kapták.

A küldője az intézetek igazgatósága, címzettjei pedig tizenkétezer szülő. A dörgedelmes intőcédula pedig ekép szól:

– Mélyen tisztelt Szülők! Nemcsak az emésztőszervek megbetegedéseit, a különböző gyomor- és bélbetegségeket, máj- és epebajokat, vakbélgyulladást okozhatják a rossz fogak, hanem igen gyakran egészen más természetű megbetegedéseket is.  A rheuma, a vesebaj és az ezzel összefüggő megbetegedéseknek nem egyszer ugyancsak a rossz fogakban találjuk meg a kiindulását. Mindenkinek elsősorban önmaga iránt jól felfogott érdeke, hogy a mai nehéz időkben egészségét védje, de továbbmenőleg: családja és hazája iránt való kötelessége is mindenkinek, hogy egészségét és munkaképességét megóvja. Nagyon nehéz egy betegséget gyógyítani, sokkalta könnyebb azt megelőzni. Ma már ott tartunk, hogy nem volna szabad, hogy bárkinek is rossz foga legyen s ez nagyon könnyen elérhető akkor, ha már kisgyerekkortól fogva a fogakat állandóan ellenőrizzük és a romló, szuvasodó fogat a kezdet legkezdetén betömetjük (plombáltatjuk).

A fogorvosi vizsgálat gyermekének fogait hibásaknak (rendbelevőknek) találta, kérem gondoskodjék haladéktalanul gyermeke fogainak gyógykezeléséről (további rendben tartásáról).

Ha pénztári tag, úgy kérem, forduljon illetékes pénztárának fogorvosához. Ha évi hat pengőt hajlandó gyermeke egészségéért áldozni, évente, amíg gyermeke iskolába jár, úgy ezen összeget az iskolában kapható postabefizetési lapon befizetve, annak elismervényével az Újpesten működő összes diplomás fogorvosok között szabadon választhat gyermekének fogászati gondozót.

Ezért az összegért évente legalább kétszer gyermeke fogait átvizsgálják, a gyökérkezelést nem igénylő töméseket, az esetleges szükséges tisztogatásokat és foghúzásokat elvégzik. A befizetendő évi díj a IV. középiskolánál magasabb osztályokba járó első jelentkezőnél évi 8, 10, illetve 15 pengőre emelkedik.  Az alacsonyabb osztályokban jelentkezettek évi díja végig hat pengő marad. Akinek nincs módjában még ezt az évi 6 pengőnyi összeget sem megfizetni, az szegénységi bizonyítvánnyal jelentkezzék nálam, mert gyermekének fogait az újpesti vöröskereszt útján fogjuk gondoztatni. Az iskolában időszaki vizsgálatokkal ellenőrizni fogják, hogy a gyermekek fogai rendben vannak-e? Hazafias tisztelettel: igazgató.”

A mellékletek szövege: Igazgató Úrnak gyermekem foggondozására irányuló felszólítását átvettem és annak eleget fogok tenni. Tisztelettel: szülő, vagy helyettese. Alulírott kötelezem magam, hogy évente, amíg gyermekem iskolába jár, gyermekemnek fogászati gondozót választok és a hat pengő évi díjat befizetem.”

A szülők a mellékelt válaszszöveget választásuk szerint küldhették vissza.

Tizenkétezer orvosi vizsgálat

A szigorú intő kiosztása tizenkétezer orvosi vizsgálat eredménye. Az összes iskolákba beiratkozott tanulókat huszonkét fogszakorvos vizsgálta meg. A szakorvosi vizsgálat megállapította, hogy a tizenkétezer gyermek közül tízezernek beteg a fogsora.

Az újpesti Vöröskereszt Egyesület elnöke Sándor István dr. kórházigazgató főorvos vállalta magára a segélynyújtás megszervezését. Alig egy hónap leforgása alatta a pestvidéki Orvosi Kamara hozzájárulásával huszonkét fogorvos vállalta az iskolások fogkezelését és állandó ellenőrzését. A fogorvosi szaknévsort az iskola igazgatósága a szülők rendelkezésére bocsátotta. Minden szülő a gyermeke részére bármelyik szakorvost választhatja.

Újpesti lakóinak zöme a gyárkémények árnyékában meghúzódó tömeglakások lakói. A családfenntartó a mindennapi kenyérre valót verejtékes s fáradságos munkával keresi. A legtöbb esetben még a gyógykezelési költségeket sem tudják előteremteni. A város költségvetésében jelentékeny összeg szerepel az ápolási díj és a gyógykezelési költségek fedezésére. A nagyszámú szegény sorsú szülők fogkezelésért megszabott jelentéktelen évi díjat sem tudják a fogkezelés céljaira fordítani.

Hírdetés

Hogy ezt az akadályt legyőzzék, a Vöröskereszt Egyesület vállalta a szegény sorsú gyermekek díjmentes fogkezelését.

Az út vége – a műtő

Az őszi napsugár aranyló porával hinti be az újpesti gróf Károlyi kórházat övező csörgőlevelű lombsátorát. A kórház fogászati rendelőjében kezelik a jelentkező szegény sorsú emberpalántákat.

A fogászati rendelőhöz vezető út a műtő előtt visz el. A várószobában tizenkilenc éves ifjú ember könnyezve szorongatja az arcát. Megcsúszott, elesett, eltörte az állcsontját.  A jajgatása felszabadult zuhatagként tör elő fogatlan szájából. Nyílik a műtő ajtaja, a kórházi kézikocsin fiatal, harmincöt év körüli, elkábult asszony. Vak szájából egy fog mered rám, a betegségének felkiáltójele. Gyomorfekéllyel operálták.

A fogászati rendelőben Thury Jenő főorvost a gyerekek szeretete veszi körül. Szívesen jönnek, boldogan tátják ki szájukat.

Engedetlen szülők

Mindenhol baráti kezek üdvözlő kézszorítására talált a kinyújtott segítő kéz. Ahová a segítségnyújtás címezve volt, azok ajtaját a nemtörődömség lakatja zárja. A szülők érthetetlen felelőtlenséggel hárítják el a bajt megelőző s egészséget adó feléjük nyújtott kezeket. A jelentkezési válaszokat ugyan kivétel nélkül visszaküldték az iskolák igazgatóságaihoz. A gyakorlati kivitelezés azonban késik.

A szegény sorsú tanulók szép számban jelentkeztek. Az orvosi kezelés alatt álló szegény sorsú gyermekek száma megközelíti az ezeret: a magánorvosi rendelőkben jelentkezők száma még a félszázat sem haladja meg! A magánorvosok nyilatkozatai szerint csak azok jelentkeztek, akik eddig is kezeltették magukat csak most a hatpengős befizetési elismervénnyel.  A tízezer fogbeteg gyermek közül orvosi kezelésre ezer és néhány jelentkezett.

Az élet iskolájában intőt kapott szülők közül tíz százalék javított. Kilencven százalék rovást érdemel.

G. M. B. (1938. október 16., 30. oldal)

 

 

Fagykár érte a kalocsai fűszerpaprikát

Szeged környékén csak 10 százalékos a kár

Az utóbbi napok hideg idő­járása károkat okozott a me­zőgazdaságban. A fagypont alá süllyedt hőmérséklet hatásá­ra – néhol a talaj mentén mí­nusz 4, mínusz 5 fokot is mér­tek – elfagyott a száron levő paprika, paradicsom, uborka és a zöldbab. Jelentős veszte­ség érte a fűszerpaprikát is, amelyet még nem takarítottak be.

A Konzervipari Tröszttől kapott tájékoztatás szerint Szeged vidékén körülbelül tízszázalékos fagykár érte a fű­szerpaprikát. A tervek szerint erről a paprikavidékről két­ezer vagon termést vártak. Nagyobb a kár Kalocsa vidé­kén, ahol 6500 holdon ter­mesztenek fűszerpaprikát.

– A paprika első termését már leszedték és az átvevőhelyre szállították – közölte a tröszt illetékese. – Jelentő­sebb a kár viszont a száron levő és még zöld fűszerpapri­kánál. A piros paprikacsöve­ket a fagykárosodás ellenére is átveszik, a zölden megfa­gyott paprika azonban feldol­gozásra alkalmatlan.

A Duna–Tiszaközi Mezőgazdasági Kísérleti Intézet ka­locsai telepén is érdeklődtünk.

– Szerencsére a termés na­gyobb részét már leszedték a termelők – hangzik érdeklő­désünkre a telefonválasz –, csak néhány termelőszövetke­zetben érte száron a fagy a paprikát. De ez már tulajdon­képpen a harmadik szedés. A pirosodó és a már pirosra érett paprikacsövek alkalma­sak az értékesítésre. Vélemé­nyünk szerint a zöldpaprika egy jelentős része is kiheveri a fagykárt, ha meleg marad az időjárás, legalább olyan meleg, mint a pénteki nap volt. Ebben az esetben remény van arra, hogy a paprika ki­sebb károsodással átvészeli a szokatlan korai hideget.

Egyébként a károk felméré­sére ma kerül sor a hely­színen.

(1965. október 16., 3. oldal)

 

Válogatta: Bittner Levente
Észrevétele, javaslata van? Ossza meg velünk, írjon a [email protected] címre!


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »