Indul a vakcinaháború? Nem tetszik a Human Rights Watch vezetőjének, hogy Magyarország az oroszoktól is vásárolt vakcinát

Indul a vakcinaháború? Nem tetszik a Human Rights Watch vezetőjének, hogy Magyarország az oroszoktól is vásárolt vakcinát

Egészen meglepő, hogy csak most, korábbra számítottunk, de csak kibújt a szög a zsákból. Számítani lehetett rá, hogy előbb-utóbb a nyugati haladárok belekötnek abba, minek üzletelget Magyarország az oroszokkal vakcina-ügyben. Kedden meg is érkezett az első lövés.

Kenneth Roth, a nyugati sajtóban agyonajnározott jogvédő-szervezet, a Human Rights Watch vezetője engedte el magát a Twitteren. Az új egyház felkent papja ugyanis nemtetszésének adott hangot, mondván:

Orbán csak azért rendelt hatezer darab vakcinát Oroszországból, hogy Putyin kegyeit keresse.

A tweetből az már nem derült ki Roth 350 ezernyi követője számára, hogy Magyarország gyakorlatilag az összes rendelkezésre (vagy ahhoz közel) álló vakcinából kötött le kisebb-nagyobb mennyiséget. Sőt, a jelenlegi oltási programjuk is a két nyugati vakcinára, a Pfizerére, illetve a Modernáéra épül (engedélye egyelőre csak az előbbinek van, január ahtodikára lehet az utóbbinak is). Az orosz vakcinát egyelőre a magyar egészségügyi hatóságok vizsgálják, embert még nem oltottak be vele az Unióban és Magyarországon sem. 

Hírdetés

Roth tweetjében ugyanakkor nem is az a legérdekesebb, hogy beleszállt a magyar járványügyi stratégiába, hanem az a furcsa, leginkább a hidegháborút idéző retorika, hogy az orosz vakcinát szembeállítja az Unió bizonyítottan jól működő „nyugati vakcináival”. Hogy a szembeállításnak van-e bármely tudományos alapja, az nem csak a twitter karakterszám-korlátja miatt nem derül ki, az egész valószínűleg nem is érdekli Rothot, aki inkább csak jó alkalmat látott arra ,hogy Orbánon és Putyinon is rúgjon egyet.

Szijjártó Péter külügyminiszter a Facebookon reagált az orosz vakcinával kapcsolatos ellenvetésekre. A tárcavezető szerint már csak azért is érthetetlen az ezzel szembeni bizalmatlanság, mert a magyar (és az összes többi volt szocialista ország) harminc évnél idősebb lakói szintek ivétel nélkül orosz vakcinákkal lettek beoltva. Lévén, nem volt más!

Ráadásul nem lehet eléggé kihangsúlyozni, az orosz vakcinát nem lehet csak úgy forgalomba helyezni Magyarországon. Ha az Európai Gyógyszerügynökség nem ad neki zöld utat, soha nem kerül forgalomban sem Magyarországon, sem bármely más EU-tagállamban, legfeljebb csak „ideiglenesen alkalmazhatóak azok a hatóanyagok, amelyek nem rendelkeznek EU-s engedéllyel” – fogalmazott az EMA vezérigazgatója, Emer Cooke.

A fentiek fényében tehát egyértelmű Roth nyilatkozatának politikai célja, amely önmagában azért valljuk be, nem sok vizet zavar. Egyetlen twitter-bejegyzésből messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni, ugyanakkor nem lennénk meglepve, ha a következő hetekben megszaporodnának a hasonló kijelentések. Nem csak az NGO-vezérek, de politikusok körében is.

Ráadásul a témát tovább árnyalja, hogy a nyugati sajtóban már arról lehet olvasni, mennyire elhibázta az Unió a vakcinák előteremtésére kidolgozott stratégiát. A témával külön cikkben foglalkozunk majd, itt csak a lényegre szorítkoznánk. Novemberben ugyanis az EU lekötött egy nagyobb mennyiséget a Pfizer és a Moderna termékéből, s bár mindkét vállalat jelezte, többet is tudnak szállítani, ha kell, Brüsszel nem élt a lehetőséggel. Uniós források szerint mégpedig azért nem, mert a franciák erősen lobbiztak, hogy a Sanofi-tól is vásároljon hatóanyagot az EU. Ezzel csak az a gond, hogy a francia  Sanofi vakcinájával komoly gondok vannak, nem tudni, mikorra várható egyáltalán, hogy forgalomba kerüljön.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »