Az egy évben elfogyasztott sonkáknak csaknem kétharmadát a húsvétot megelőző időszakban vásárolja a lakosság, a hazai termelés ehhez azonban kevés, a sonka és a tojás esetében is jelentékeny az import aránya – olvasható a Népszava szerdai számában.
A lapnak Menczel Lászlóné, a Vágóállat- és Hústerméktanács főtitkára elmondta, becslése szerint
az ünnepek kapcsán 6000-8000 tonna füstölt áru fogy az országban.
Pontosan ebből fakad, hogy a húsiparnak fel kell készülnie erre az időszakra, hiszen a hagyományos pácolás időigényes, a füstölt árukat sem lehet csak úgy „előrántani”.
Vagy innen, vagy onnan, de lesz
Arra a felvetésre, hogy az import termékek aránya mekkorára tehető, a főtitkár nem kívánt becslést mondani, mert mint fogalmazott, azok jellemzően nem a feldolgozókon, hanem a forgalmazókon keresztül érkeznek az országba.
A lakosság húsvéti költésével kapcsolatban a napokban közölt adatokat a KSH. Eszerint 2016-ban az élelmiszerek közül sonkára, szalámira ekkor költöttek a legtöbbet vásárlók. Az erre szánt összeg fejenként 1209 forint volt.
A húsvéti időszakban szalámiból, sonkafélékből 2016-ban 0,7 kilogramm fogyott fejenként, ami több mint másfélszerese, a fejenként vásárolt 15 tojás pedig negyedével több az éves átlagos mennyiségnek.
Csokoládéra is ebben az időszakban ad ki a legtöbbet a lakosság: 2016 márciusában fejenként 796 forintot költöttek erre a háztartások, ami 76 százalékkal haladta meg egy átlagos hónap fogyasztását a vizsgált évben.
Az alkoholos italokra kiadott összeg is emelkedik az ünnepnapok közeledtével, erre 990 forintot fordítottak a háztartások fejenként húsvét előtt.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »