Még az ellenzéki pártok sem nagyon mernek jóslásokba bocsátkozni egyelőre, hogy vajon hány emberük kerülhet majd be az április 8-i választás után megalakuló új parlamentbe, ám az már most biztosan látszik az országos listáik alapján, hogy minden frakciónál lesznek változások.
A Jobbik padsorai bővülhetnek leginkább „új arcokkal”. Például abszolút befutó, vagyis a negyedik helyre került az országos listán Steinmetz Ádám olimpiai bajnok vízilabdázó, akiről tavaly derült ki, hogy nemcsak támogatja a pártot, de parlamenti képviselői mandátumra is pályázik. Őt követi a listán Varga-Damm Andrea jogász, aki leginkább a devizahiteles ügyek kapcsán vált országosan is ismertté. Bár róla egy ideje lehetett tudni, hogy a Jobbik mellé állt, most az is kiderült, hogy előkelő helyezésével szinte biztosan országgyűlési mandátumhoz is jut. Ugyancsak biztosnak tűnik a parlamenti széke Tiszavasvári polgármesterének, Fülöp Eriknek. Ő az egyike azoknak a jobbikos polgármestereknek, akiket Vona Gábor – még Novák Előd kiszorításával egy időben – alelnökként beemelt az elnökségbe, és egy ilyen poszt mellé a befutó, kilencedik hely is járt.
http://mno.hu/
Szintén újoncként mutatkozhat be a parlamentben Jakab Péter, a Jobbik szóvivője, aki az utóbbi időszakban igencsak előtérbe került a pártnál, ő bonyolította le például a lassan már egy éve állandó témát biztosító plakátügy kommunikációját. Jakab tizenötödik helye befutónak számít, és egy jó szereplés mandátumot hozhat a huszonharmadik helyen álló Brenner Kolomannak, az Eötvös Loránd Tudományegyetem docensének is.
Ugyanakkor vannak olyanok is, akik kevésbé örülhetnek. A Jobbiknál a nagy vesztesek között van Gyüre Csaba, aki négy évvel ezelőtt még a nyolcadik helyet kapta a listán, ezúttal azonban csak a harmincnyolcadikat, ami finoman szólva is kétséges, hogy újabb mandátumot jelent-e. Még nála is rosszabb helyzetben van a főként szociális ügyekkel foglalkozó Vágó Sebestyén, akinek korábbi huszonegyedik helye után ezúttal csak a negyvenhatodik jutott. Ők azért még izgulhatnak, hogy esetleg egyéniben mandátumot nyerve megmarad a parlamenti székük, de Kulcsár Gergely biztosan nem lesz tagja a leendő frakciónak. A politikus ugyanis egyéniben sem méreti meg magát, és a listán sem szerepel.
http://mno.hu/
A szocialista párt esetében is bőven van változás a 2014-es választáshoz képest, már csak azért is, mert akkor a teljes baloldal közös listát állított, most viszont csak a Párbeszéddel sikerült ezt összehozni. A jelenlegi országgyűlési frakció mindenesetre mindenképpen bővülhet Molnár Gyula pártelnökkel, aki tisztségéből adódóan – Karácsony Gergely miniszterelnök-jelölt után – a második helyet kapta a listán, illetve Gurmai Zitával, aki korábban a párt brüsszeli képviselője volt. Ennek a listának köszönhetően kerülhet a parlamentbe Tordai Bence, a Párbeszéd szóvivője, illetve Bősz Anett, a liberálisok ügyvivője, aki lényegében Fodor Gábor helyett kapta meg ezt a lehetőséget. A nagy visszatérők között lehet Veres János egykori pénzügyminiszter, aki 2014-ben még nem volt a listán, ezúttal azonban a huszonharmadik helyet kapta meg.
Elbúcsúzik azonban a képviselőségtől Velez Árpád, Bárándy Gergely és Lukács Zoltán. Ezt ők maguk tették közzé korábban, Velez Árpád ráadásul a jelenlegi pártvezetés éles bírálata mellett jelentette be távozását. De nem lesz ott a szocialista padsorokban Harangozó Gábor sem, aki a listán nem szerepel, egyéniben pedig visszalépett az ügyvéd Magyar György javára.
A Demokratikus Koalíció listájának élbolyában nagyjából ugyanazok a nevek szerepelnek, mint négy évvel korábban. Egy jó szereplés esetén a hetedik és a nyolcadik helyről kerülhet be esetleg „új arc”: Székely Sándor, a velük szövetséges Szolidaritás vezetője, illetve Gréczy Zsolt, a párt szóvivője.
Az LMP frakciója is vélhetően átrendeződik, rögtön a harmadik helyen ugyanis Gémesi György, a párttal szövetséges Új Kezdet vezetője áll. Bár ő már jelezte, hogy inkább Gödöllő polgármestereként folytatná a munkát, egy párttársa megkaphatja a helyét. Az előkelő ötödik hely Ungár Péteré, az LMP elnökségi tagjáé lett, de elégedett lehet Keresztes Lóránt, a párt pécsi önkormányzati képviselője is hatodik helyével.
http://mno.hu/
A jelenlegi képviselőcsoport tagjai közül biztosan nem lesz ott újabb négy évig a parlamentben Sallai Róbert Benedek, aki maga jelezte, hogy felhagy ezzel a munkával, illetve Ikotity István sem éppen befutó hellyel bír. Az MSZP-ből átigazolt Demeter Márta a hetedik helyet kapta, ez egy jó szereplés esetén újra parlamenti széket jelenthet neki.
Az országos listákról bekerülő politikusok számát jelentősen befolyásolhatja természetesen, hogy az egyéni választókörzetekből hányan szereznek mandátumot, illetve a visszalépések miatt a pártok mennyi töredékszavazatról mondanak le. Ezzel azonban igen nehéz most még számolni, hiszen az egyeztetések zajlanak a témában, pláne az után, hogy az LMP is nyitott lett a tárgyalásokra.
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2018.03.05.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »